جشن خودکار و خداحافظی با مداد در مهاباد

 سرویس موکریان- دانش آموزان پایه سوم مدرسه «رحمان شافعی» مهاباد طی روزهای اخیر در آیینی متفاوت و نو به نام «جشن خودکار» شرکت کرده و با مدادهایشان خداحافظی کردند؛ این دانش آموزان حال و هوای خاصی داشتند و اولین استفاده جدی آنان از خودکار، تداعی گر ویژگی جبران ناپذیری برخی از اشتباه های زندگی بود.

 سرویس موکریان- دانش آموزان پایه سوم مدرسه «رحمان شافعی» مهاباد طی روزهای اخیر در آیینی متفاوت و نو به نام «جشن خودکار» شرکت کرده و با مدادهایشان خداحافظی کردند؛ این دانش آموزان حال و هوای خاصی داشتند و اولین استفاده جدی آنان از خودکار، تداعی گر ویژگی جبران ناپذیری برخی از اشتباه های زندگی بود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از ایرنا، حال و هوای این مدرسه ابتدایی به گفته دانش آموزان از یک روز قبل که خانم معلم کلاس گفته بود «فردا جشن خودکار برگزار می کنیم» تغییر کرد.

دانش آموزان کلاس این خبر خوب را به خانواده های خود اطلاع داده بودند و هر کدام از دانش آموزان در تدارک اجرای این جشن زیبا بوده و بخشی از مسوولیت های برگزاری جشن را قبول کرده بودند.

خانم معلم از هر یک از دانش آموزان خواسته بود برای این جشن یک خودکار به همراه داشته باشد و از آوردن شیرینی و تنقلات خودداری کند اما دانش آموزان سعی می کردند که این جشن زیبا و به یادماندنی برگزار شود و مسوولیت ها را در بین خود تقسیم کرده بودند.

کلاس به چند گروه با اسامی مختلفی چون ستاره، ماه و ... تقسیم بندی شده بود و دانش آموزان بادکنک و تنقلات با خود آورده بودند و هر دانش آموز نیز یک یا 2 خودکار را تزیین کرده بود.

یکی از دانش آموزان کلاس نیز برای صبحانه این جشن زیبا تمامی همکلاسی های خود را برای نوعی خوراکی محلی به نام «دانوله» که در آن گندم و نخود آب پز می شود، دعوت کرده بود؛ جشن اصلی در زنگ دوم کلاس شروع شد و در ابتدای دانش آموزان چند بیت شعر را برای قدردانی از مدادهای خود قرائت کردند.

مداد خوب و نازم / از تو که بی نیازم

سه سال زحمت کشیدی / چه سختی ها که دیدی

برای درس و مشقم / کار و به جان خریدی

دیگه نمی تراشم / تو را ای مهربانم

پس از قرائت این شعر مراسم جشن خودکار آغاز شد و خانم معلم خودکارهای تزیین شده را در بین دانش آموزان توزیع کرد و از آنان خواست هر کدام یک جمله یا کلمه زیبا را با آن بنویسند.

دانش آموزان با خط زیبای خود هر کدام جملاتی با مفهوم قدردانی از معلم، پدر و مادر و حتی مهربانی با طبیعت و جلوگیری از آلودگی محیط زیست نوشتند و به خانم معلم نشان دادند؛ خانم معلم نیز مانند مادر دلسوز و مهربان با صبر و حوصله نوشته های دانش آموزان را خواند و به آنان آفرین گفت.

سپس دانش آموزان با هم این شعر را خوانند و از اینکه چنین جشنی را برگزار کرده بودند، احساس رضایت و خوشحالی کردند.

خودکار یار جدیده / بابام برام خریده

از حالا تا همیشه / بدون اون نمی شه

یک روز جشن مداده / امروز جشن خودکاره

چند عکس یادگاری با خودکار یار جدید دانش آموزان کلاس و خوردن تنقلات و شیرینی و «دانوله» پایان بخش برنامه های جشن خودکار بود.

«آکام رحمانی» یکی از دانش آموزان کلاس گفت: ما دیگر به سن 9 سالگی رسیدیم و باید بیشتر مراقب رفتارها و نوشتار خود باشیم و به مرور بیاموزیم که شاید همیشه نتوان با یک پاک کن اشتباهات خود را پاک کرد.

«ماردین مازوجی» دیگر دانش آموز کلاس درباره خداحافظی با مدادش گفت: از اینکه باید کم کم از مداد خوبم خداحافظی کنم خیلی ناراحتم ولی از طرفی هم خوشحالم چون با دوست جدیدی به نام خودکار آشنا می شوم، نوشتن با خودکار کمی سخت است و اگر کلمه ای را درست ننویسم دیگر پاک نمی شود.

مبین چالیک دیگر دانش آموز این کلاس نیز با یادآوری روزی که برای اولین بار مداد در دست گرفت، گفت: با مداد نوشتن را آموختم، خوشنویسی و نقاشی کردم و حالا که بزرگتر شده ام باید نوشتن با خودکار را یاد بگیریم.

به گزارش ایرنا جشن خودکار یکی از آیین های جدید در آموزش و پرورش است که هر سال در بین دانش آموزان پایه سوم ابتدایی به منظور تغییر در ابزار نوشتن از مداد به خودکار برگزار می شود و روحیه خودباوری و خلاقیت در بین دانش آموزان را بیشتر می کند.

دانش آموزان این پایه می آموزند که دیگر باید حتی در نوشتن مشق هم کمتر اشتباه کنند چون برخی اشتباه های زندگی مانند نوشتن با خودکار پاک شدنی و قابل جبران نیستند.

شروع نوشتن با خودکار تداعی کننده این موضوع به دانش‌آموزان است که در زندگی با اتفاقاتی برخورد می کنند که باید کمترین خطا و اشتباه را در آن داشته باشند و با فکر و اراده خود باید بهترین تصمیم را بگیرند.

این جشن با همکاری و مشارکت شماری از اولیای دانش آموزان برگزار شد؛ در سال تحصیلی جاری از مجموع 38 هزار جمعیت دانش آموز مهاباد، حدود 21 هزار نفر مقطع ابتدایی تحصیل می کنند.