انتقاد فعالان اجتماعی از شهر فروشی در مهاباد / شهردار: شهرفروشی توهین است

سرویس آذربایجان غربی- در نشست علنی  شورا و شهرداری مهاباد، فعالان مدنی و اجتماعی این شهر از پدیده شهر فروشی در مهاباد انتقاد کردند، اما شهردار مهاباد این عبارت را غیرقابل قبول و توهین آمیز خواند.

سرویس آذربایجان غربی- در نشست علنی  شورا و شهرداری مهاباد، فعالان مدنی و اجتماعی این شهر از پدیده شهر فروشی در مهاباد انتقاد کردند، اما شهردار مهاباد این عبارت را غیرقابل قبول و توهین آمیز خواند.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ،​​​​​​​ به نقل از کردپرس، نشست علنی شورا و شهرداری مهاباد سە‌شنبه (6 شهریور) با حضور فعالان اجتماعی، مدنی و جمعی از شهروندان در سالن اجلاس شورای شهر مهاباد برگزار شد.

در این جلسه صلاح الدین خدیو فعال مدنی مهاباد گفت: پدیده شهرفروشی از دوره سوم و چهارم در سراسر کشور آغاز شده و تورم شهرداری‌ها و جذب نیرو نیز همزمان با این دوره بوده‌ است. در دوره پنجم نیز اصرار بر فروش پیاده‌روها و پارک‌ها و ترمینال‌ها روندی رو به بن بست بوده و شورا و شهرداری باید از راه‌های دیگری به فکر تامین منابع مالی خویش باشد.

در ادامه فعالین اجتماعی ضمن انتقاد از عملکرد شورای شهر فروختن دهنه ترمینال و فضاهای سبز و بلوارها را مصداق  شهرفروشی دانستند. همچنین انتقادات در خصوص رانت فرهنگی، شهرفروشی فرهنگی و واگذاری و فروش دهنه رودخانه مهاباد توسط فعالین مدنی و زیست محیطی مطرح شد.

به گفته کامران علیزاده آذر شهردار مهاباد، این اتهامات در خصوص شهرفروشی غیرقابل قبول و توهین آمیز است. اگرچه قلبا مخالف صدور پروانه و مجوز هستم ولی به عنوان شهردار ناچارا تابع و مجری قانون هستم.

رییس شورای شهر مهاباد نیز گفت: لفظ پدیده شهرفروشی منصفانه نیست چرا که آنچه طی یک سال گذشته خریداری و فروخته شده شفاف و روشن است.

گفتنی است؛ از زمان آغاز به کار شورای دور پنجم شهر مهاباد تا کنون بارها عملکرد شورا و شهرداری مورد انتقاد فعالان اجتماعی قرار گرفته است.

 نوک پیکان این انتقادات در خصوص پدیده شهر فروشی توسط شورا و شهرداری مهاباد بوده که با به مزایده گذاشتن پیادروی ترمینال و فضای پارک ها جهت احداث مغازه و یا تغییر کاربری فضای سبز به مسکونی اقدام کرده اند. اما شهرداری مهاباد هر بار با رد این انتقادات درآمدزایی و پرداخت حقوق پرسنل را در اولویت این شهرداری اعلام کرده است.