پای متهمی ۱۶ ساله به دادگاه  هشت اخلالگر ارزی آذربایجان غربی باز شد

سرویس موکریان_ راژان حاجی پور ۱۶ ساله در نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات هشت اخلالگر ارزی در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به اتهام معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به میزان ۱۲۶ میلیون یورو به سوالات قاضی شبعه اول ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی پاسخ داد.

سرویس موکریان_ راژان حاجی پور ۱۶ ساله در نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات هشت اخلالگر ارزی در شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی، به اتهام معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور به میزان ۱۲۶ میلیون یورو به سوالات قاضی شبعه اول ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی پاسخ داد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات ۸ متهم دایر بر اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان که به گفته نماینده دادستان همگی اهل ماکو در آذربایجان غربی هستند،    شعبه اول دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی موحد امروز برگزار شد.

  در آغاز اولین جلسه رسیدگی به اتهامات ۸ متهم ارزی، قاضی موحد گفت: این جلسه جهت رسیدگی به اتهامات ایوب استادکریمی و مرتبطان ایشان تشکیل شده و جلسه دادگاه نیز با حضور نماینده دادستان، متهمان و وکلای مدافع متهمان رسمی و علنی است.

 در ادامه جلسه دادگاه قاضی موحد از نماینده دادستان خواست که جهت قرائت کیفرخواست در جایگاه قرار بگیرد.

 نماینده دادستان کیفرخواست متهمان را به شرح زیر قرائت کرد:

 ۱- ایوب استادکریمی متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه‌ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۳۰۰ میلیارد تومان

 ۲- ولی حاجی‌پور متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۲۸ میلیون یورو

 ۳- راژان حاجی‌پور متهم است به معاونت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۱۲۶ میلیون یورو

 ۴- امیر موسیی متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۲۵ میلیون یورو

 ۵- نوروز سبحان متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۲۵ میلیون یورو

 ۶- داریوش شجاع‌فر متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۲۱ میلیون یورو که فعلا متواری است.

 ۷- وحید فراهانی متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۹ میلیون یورو که فعلا متواری است.

 ۸- مهدی اشرفی متهم است به مشارکت در اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز به صورت شبکه ای و سازمان یافته در حد کلان به میزان ۹۵ هزار دلار

متهمان همگی اهل ماکو هستند

 به گزارش ایرنا، در ادامه جلسه دادگاه نماینده دادستان به اقدامات مجرمانه متهمان از طریق واتساپ و تلگرام اشاره کرد و گفت: متهمان همگی اهل منطقه ماکو آذربایجان هستند که اقدام به قاچاق ارز بین ایران و ترکیه می کردند.

 وی اظهار داشت: پس از اینکه راژان حاجی پور، ولی حاجی پور، امیر موسیی و نوروز سبحان دستگیر شدند، دلارهای دسته بندی شده از محل فعالیت عبدالرضا کاظمیان کشف و ضبط شد.

 نماینده دادستان تصریح کرد: عبدالرضا کاظمیان به وسیله شبکه قاچاق ارز ۲۵۰ هزار یورو از ترکیه وارد کشور کرده است، بلافاصله دفتر او در تهران شناسایی شد اما آن محل را خالی کرده بود.

نقش راژان در قاچاق ارز

نماینده دادستان با اشاره به متهم راژان حاجی‌پور گفت: وی یکی از عوامل قاچاق ارز است که در دفتر تهران مستقر بوده و اقدام به جا بجایی دلار و یورو می‌کرده و بعد از لو رفتن سایر متهمان متواری می‌شود. البته وی پس از شناسایی شبکه فساد حسین حاجی پور در ماکو، از کشور فرار کرده و چند ماهی را در ترکیه اقامت می کند.

وی افزود: راژان پس از مدتی به صورت غیر قانونی وارد کشور می‌شود و پس از اینکه پرونده حسین حاجی پور مورد رسیدگی قرار می‌گیرد و حکم او صادر می‌شود، متهمان به تصور اینکه پرونده بسته شده، مجددا به محل فعالیت خود مراجعه می ‌کنند که پلیس آگاهی آن‌ها را شناسایی می‌کند.

کوچکترین متهم از خود دفاع می کند

قاضی موحد از راژان حاجی پور به عنوان اولین متهم سوالاتی پرسید و راژان پاسخ داد.

 قاضی: چرا بعد از دستگیری کاظمینی از کشور فرار کردی؟

متهم: فرار نکردم.

قاضی: چه مدتی استانبول بودی؟

متهم: یک ماه.

قاضی: کجا بودی؟

متهم: هتل.

قاضی: سکه هم خرید و فروش می کردی؟

متهم: نه.

قاضی: به چه کسی ۱۵ سکه دادی؟

متهم: من از هیچ چیزی خبر نداشتم.

قاضی: چه کسی به تو سکه داد؟

متهم: کسی به من سکه نداد و من هم به کسی سکه ندادم.

قاضی: شما ۱۵ سکه دادی که دستگیرت نکنند و رشوه دادی. ۱۵۰ هزار دلار و ۱۰۰ هزار دلاری که به صرافی کاظمیانی دادی را از چه کسی گرفتی؟

متهم به سوالات قاضی درباره محل سکونت و فعالیت هایش در تهران پاسخ داد و گفت: من اهل شهرستان ماکو هستم و به تهران آمدم تا خواهرم را ببینم.

قاضی موحد به غیبت های مدرسه این متهم اشاره کرد و گفت: چرا در مدرسه زیاد غیبت می کردی؟

متهم: چند روز غایب بودم.

قاضی: چرا مادرت هنگام دستگیری تو، دستگاه کارتخوان را به حیاط همسایه پرت کرد؟

متهم: نمی دانم.

قاضی: اگر از کارتخوان برای جرم استفاده نمی شده، پس چرا آن را پرت کرده است؟

متهم: از هیچ چیزی خبر ندارم.

قاضی به این متهم تذکر داد و گفت: بنا نداری صادقانه صحبت کنی. گفتم بر خلاف حقیقت صحبت نکنی ولی برخلاف حقیقت سخن می گویی.

اتهام معاونت به مشارکت تبدیل شد

رئیس دادگاه خطاب به این متهم گفت: اتهام شما در کیفرخواست معاونت در اخلال در نظام ارزی درنظر گرفته شده ولی به استناد ماده ۲۸۰ قانون آیین دادرسی کیفری آن را به مشارکت تبدیل می کنم.

بر اساس این ماده عنوان اتهامی که در کیفرخواست ذکر می شود، مانع از تعیین عنوان صحیح قانونی توسط دادگاه نیست. در صورتی که مجموع اعمال ارتکابی متهم در نتیجه تحقیقات دادسرا روشن باشد و دادگاه فقط عنوان اتهام را نادرست تشخیص دهد، مکلف است اتهام جدید را به متهم تفهیم، تا از اتهام انتسابی مطابق مقررات دفاع کند و سپس مبادرت به صدور رای کند.

قاضی از متهم و وکیلش خواست تا با درنظر گرفتن اتهام جدید خود را برای دفاع در جلسه آینده آماده کنند.

حسن خدادادی وکیل تسخیری این متهم از قاضی خواست تا مطالبی را در دفاع از متهم و در ارتباط موضوع سکه بیان کند که قاضی از او خواست تمام مطالب خود را در جلسه بعدی مطرح کند.