تحلیل مجله نیویورکر از خیانت آمریکا به ژنرال مظلوم کوبانی

سرویس جهان- مجله نیویورکر در گزارشی مفصل پیرامون مبارزه کردها با داعش بویژه در سوریه، اعلام خروج زودهنگام نیروهای آمریکا از سوریه را خیانت به کردهای این کشور و بویژه ژنرال مظلوم کوبانی دانسته است.

سرویس جهان- مجله نیویورکر در گزارشی مفصل پیرامون مبارزه کردها با داعش بویژه در سوریه، اعلام خروج زودهنگام نیروهای آمریکا از سوریه را خیانت به کردهای این کشور و بویژه ژنرال مظلوم کوبانی دانسته است.

به گزارش زریان موکریان، دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا چند ماه قبل از تصرف آخرین پایگاه تحت کنترل داعش توسط نیروهای کرد سوریه اعلام کرد که قصد دارد نیروهای خود را از سوریه بیرون ببرد. این خبر کردهای سوریه را نگران کرد چرا که نیروهای آمریکا تنها متحد اصلی آنها در سوریه محسوب می شدند و سلاح و مهمات خود را از آمریکا دریافت می کردند. نیروهای کرد همچنین از سوی ائتلاف به رهبری آمریکا در نبرد با داعش پشتیبانی می شدند.

مجله نیویورکر آمریکا گزارش مفصلی از تاریخ روابط آمریکا با کردها بویژه نیروهای کرد سوریه تهیه کرده و نوشت آغاز این رابطه به محاصره منطقه کردنشین کوبانی در شمال سوریه و حمله هوایی ائتلاف به رهبری آمریکا به مواضع داعش در این منطقه باز می گردد.

نیویورکر در ادامه به لزوم حمایت آمریکا از کردهای سوریه در مبارزه با داعش اشاره می کند و می نویسد ابتدا کردها فقط نیروهای مدافع خلق را برای مبارزه با داعش اعزام می کردند و تمام اعضای آن کُرد بودند. اما فرماندهان کرد به آمریکا پیشنهاد دادند که برای بازپس گیری مناطق عمدتا عرب نشین از داعش باید اقدام به استخدام نیروهای عرب از عشایر مناطق رقه، دیرالزور و غیره کنند. در واقع، استراتژی فرماندهان کرد از جمله مظلوم کوبانی، فرمانده کل نیروهای سوریه دموکراتیک نقش مهمی در پیشروی مبارزه کردها با داعش داشته است.

این نشریه معتبر آمریکایی در ادامه به اقدام غیرمنتظره آمریکا به اعلام خروج فوری نیروها از سوریه اشاره کرده و آن را غیرمنطقی ترین تصمیم رییس جمهور این کشور دانسته است زیرا ترامپ می خواست در حالی که مناطق حساسی همچنان در دست داعش بود، 2000 نیروی نظامی خود را از سوریه فرا بخواند. به نوشته این نشریه، به هر حال سیاستمداران آمریکا نسبت به پیامدهای ناخواسته خروج فوری هشدار دادند و تصمیم به خروج از سوریه با تعلل پیش می رود.

نیویورکر اشاره می کند که خروج آمریکا از سوریه خیانت این کشور به کردها و بویژه به مظلوم کوبانی، فرمانده نیروهای سوریه دموکراتیک محسوب می شود زیرا این نیرو توانسته است حدود یک سوم خاک سوریه را از کنترل داعش خارج کند و همچنان تهدیدهای جدی موجودیت اداره خودگردان کردی و کردهای سوریه را تهدید می کند.

مظلوم کوبانی به نیویورکر گفته است که از تصمیم ترامپ شوکه شده و از آمریکا خواسته است حداقل تا پایان تهدیدها نیمی از نیروهای آمریکا در سوریه حضور داشته باشند.

 رابین رایت در پایان گزارش خود در نیویورکر می نویسد ژنرال مظلوم کوبانی در روز جشن سقوط داعش در سوریه همکاران آمریکایی خود را به جشن دعوت کرد و گفت این جشن فقط متعلق به کُردها نیست بلکه جشن متعلق به انسانیت است. این ژنرال کرد که آمریکا به وی خیانت کرد 11000 سرباز وی برای مبارزه با گروه خطرناک داعش جان خود را فدا کردند.