بی عدالتی دولت یازدهم در آذربایجان غربی/ بوکان از پروژه های شاخص سهمی ندارد

سرویس موکریان_دولت یازدهم در آذربایجاغربی، 21 پروژه شاخص را افتتاح کرده که بررسی آماری این پروژه از بی عدالتی در توزیع امکانات و اعتبارات در استان حکایت دارد.

سرویس موکریان_دولت یازدهم در آذربایجاغربی، 21 پروژه شاخص را افتتاح کرده که بررسی آماری این پروژه از بی عدالتی در توزیع امکانات و اعتبارات در استان حکایت دارد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، دولت یازدهم در بخشهای صنعت، آب و فضلاب، بهداشت،  حمل و نقل و ورزش، 21 پروژه شاخص را در آذربایجان غربی افتتاح کرده است که بررسی آماری این پروژه ها آنهم بدون توجه به بزرگی و کوچکی آنها از بی عدالتی در توزیع امکانات و اعتبارات در استان حکایت دارد.

این 21 پروژه در 9 شهرستان آذربایجان غربی افتتاح شده و 8 شهرستان این استان از این پروژه ها سهمی ندارند.   یازده پروژه آن تنها در سه شهر ارومیه، خوی و میاندوآب بوده است.

از طرفی دیگر  یازده پروژه شاخص  در شمال آذربایجان غربی  (ارومیه پنج پروژه، خوی سه پروژه، پلدشت دو پروژه، ماکو یک پروژه و سلماس نیز یک پروژه) و 9 پروژه در جنوب آذربایجان غربی افتتاح شده است. (3 پروژه در میاندوآب، دو پروژه در مهاباد، دو پروژه در سردشت، یک پروژه در پیرانشهر و یک پروژه در اشنویه)

آنچه در این میان جالب توجه است که شهرستان بوکان به عنوان چهارمین شهرستان استان بر اساس معیار جمعیت از این 21 پروژه شاخص دولت یازدهم سهمی ندارد؛ دولتی که بوکانیها بیشترین رای استان را به نام آن به صندوق رای انتخابات ریاست جمهوری انداخت .

این امر چند روز قبل صدای «حاج انور حبیب زاده» نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی را به همراه داشت و وی در نطق پیش از دستور خود گفت: در استان آذربایجان غربی که رنگین کمان اقوام است، برادری وصف‌ناپذیری وجود دارد اما عدالت و برابری به پای این برادری نمی‌رسد. شاخص‌های توسعه در جنوب استان آذربایجان غربی پایین‌تر از میانگین کشوری و استانی است و این مناطق به نگاه ویژه و عادلانه دولت در تخصیص اعتبارات نیاز دارد.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس یازدهم تصریح کرد: در دولت دوازدهم 21طرح شاخص در استان آذربایجان غربی افتتاح شد اما حوزه انتخابیه بوکان از این طرح‌ها سهمی نداشته است و این با عدالت و برابری نظام جمهوری اسلامی ایران در تناقض است.  

لیست طرحهای شاخصی که دولت یازدهم در آذربایجان غربی افتتاح کرده است:

 1. توسعه بیمارستان شهید مطهری ارومیه
 2. بیمارستان بین المللی میلاد ارومیه
 3. سامانه جمع آوری و دفع بهداشتی فاضلاب شهرک گلمانه ارومیه
 4. توسعه بیمارستان امام خمینی (ره) ارومیه
 5. ورزشگاه 15هزار نفری شهید باکری ارومیه
 6. فرودگاه بین المللی منطقه آزاد تجاری_صنعتی شهرستان ماکو
 7. ورزشگاه شش هزار نفری  شهرستان سلماس
 8. سامانه بهبود و ارتقای کیفیت آب شرب پلدشت
 9. سد مخزنی کرم آباد پلدشت
 10. سدانحرافی و شبکه آبیاری و زهکشی بویلاپوش خوی
 11. بیمارستان 225تختخوابی امام خمینی (ره) خوی
 12. بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان خوی
 13. مجتمع پتروشیمی میاندوآب
 14. تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی شهید باکری میاندوآب
 15. بال دوم و کلینیک تخصصی بیمارستان 200 تختخوابی شهرستان میاندوآب
 16.  فاز نخست ورزشگاه هفت هزار نفری شهرستان مهاباد
 17. سامانه تامین و تصفیه آب شرب مهاباد
 18. سد مخزنی چپرآباد اشنویه
 19. تصفیه خانه آب شهرستان سردشت
 20. نیروگاه برق آبی 150 مگاواتی سردشت
 21. کانال انتقال آب و شبکه آبیاری جلدیان(سد سیلوه) پیرانشهر