واکنش مدیر کل میراث فرهنگی آذربایجان غربی به سخنان سرپرست فرمانداری بوکان

سرویس موکریان_ بعد از آنکه سرپرست فرمانداری بوکان گفت:«اعتبارات مطالعه غار قلایچی بوکان را اشتباه هزینه کرده اند»،   مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت: این اعتبارات بر اساس موافقت نامه مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه هزینه شده است.

سرویس موکریان_ بعد از آنکه سرپرست فرمانداری بوکان گفت:«اعتبارات مطالعه غار قلایچی بوکان را اشتباه هزینه کرده اند»،   مدیرکل میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی گفت: این اعتبارات بر اساس موافقت نامه مبادله شده با سازمان برنامه و بودجه هزینه شده است.

​​​​​​​«جلیل جباری » روز چهارشنبه (19 تیرماه) در گفت وگو با خبرنگار زریان موکریان گفت: 500 میلیون ریال اعتبار صرف شده برای تدوین و طراحی نقشه سایت گردشگری غار قلاچی بدرستی  و در محل خود هزینه شده است.

وی افزود:این اعتبار  بر اساس موافقت نامه ای که  میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی با سازمان برنامه و بودجه مبادله کرده هزینه شده است و مسئولیت طبقه بندی غارها نیز بر عهده اداره کل حفاظت از محیط زیست آذربایجان غربی است.

جباری در پایان درخواست که کرد که موانع سرمایه گذاری در محدوده غارهای استان که به گفته وی فرصت خوبی برای گردشگران طبعیت گردی است، برداشته شود تا سرمایه گذاران بتوانند با رعایت موازین زیست محیطی در این غارها سرمایه گذاری کنند.

روز گذشته بعد از آنکه خبری تدوین و طراحی نقشه سایت گردشگری غار قلایچی بوکان را زریان موکریان منتشر کرد، «لقمان خسروپور» سرپرست فرمانداری بوکان به خبرنگار ما گفت: 500 میلیون ریال اعتبار در اختیار میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری استان آذربایجان غربی قرار گرفت تا صرف مطالعات غارقلایچی برای تعیین درجه این غار شود.

وی افزود: اما متاسفانه اعتبار در نظر گرفته شده اشتباها صرف طراحی نقشه سایت گردشگری شده است و تا درجه غار تعیین نشود امکان سرمایه گذاری در این غار وجود ندارد.

پیش از این اداره کل حفاظت از محیط زیست استان آذربایجان غربی اعلام کرده بود که با توجه به این که کمیته فنی غارشناسی استان، غار قلایچی را رده حفاظتی یک یا همان غار با درجه حساسیت بالا، قرار داده است تا اعلام نتیجه نهایی مطالعات مربوط به این غار و تایید این رده بندی در کارگروه کشوری، امکان هرگونه بهره برداری از این غار وجود ندارد.

سال ۱۳۹۵ گروهی از مهندسان عضو دفتر نمایندگی سازمان نظام مهندسی ساختمان بوکان، با تاسیس شرکتی تحت عنوان شرکت تعاونی مانا ولات بوکان، برای ارائه طرح بهره برداری گردشگری و سرمایه گذاری در غار قلایچی اعلام آمادگی کردند و پس از موافقت نهاد های مربوطه در شهرستان، این طرح برای تایید نهایی به استان ارجاع داده شد.

طرح بهره برداری گردشگری از غار قلایچی با موافقت اداره کل منابع طبیعی و همچنین اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، روبرو شد؛ در این میان اداره کل حفاظت از محیط زیست استان، مخالفت خود با این طرح ، به دلیل احتمال ایجاد تغییرات در اکوسیستم غار، اعلام کرد، در حالی که شرکت سرمایه گذار ادعا دارد که مطالعات کاملی در زمینه اکوسیستم این غار داشته است و طرح بهره برداری از آن نیز توسط افراد متخصص تدوین شده است و سرمایه گذار تضمین می دهد که در صورت اجرای طرح، هیچ آسیبی به اکوسیستم آن نرسد.

غار قلایچی در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی بوکان و در مجاورت محوطه باستانی قلایچی که مرکز حکومت و زندگی یکی از تمدن های بزرگ به نام مانا بوده است، قرار دارد؛قلایچی غاری فنی است که پیمایش آن مستلزم به داشتن تجهیزات و توانایی تخصصی غارنوردی است./