ساخت وساز در محدوده قلعه سردار بوکان با مجوز شهرداری و میراث فرهنگی

 سرویس موکریان- مالک زمینی که در محدوده اثر تاریخی قلعه سردار قرار دارد گفت: از شهرداری و میراث فرهنگی مجوز ساخت داریم.

 سرویس موکریان- مالک زمینی که در محدوده اثر تاریخی قلعه سردار قرار دارد گفت: از شهرداری و میراث فرهنگی مجوز ساخت داریم.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، به دنبال انتشار گزارشی از ساخت و ساز در محدوده قلعه سردار (کلیک کنید) مالک زمینی که ساخت و ساز در آن در جریان است در حالی که نخواست نامش اعلام شد، با ارائه مدارکی به زریان موکریان اعلام کرد که از میراث فرهنگی و شهرداری مجوز ساخت و ساز دارد.

براساس مستنداتی که در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است:

سال 89 مدیرکل وقت میراث فرهنگی آذربایجان غربی با استناد به تصرفات متعدد در عرصه تپه قلعه سردار به وکیل مالکان ملک مورد نظر اعلام می کند«اقدامات مالکانه آنها در ملکشان بلامانع است.»

باز این اداره کل در نامه ای به تاریخ سال 96، ضمن موافقت با ساخت وساز در این ملک برای آن سه شرط تعیین می کند: حداکثر ارتفاع مجاز جهت ساخت و ساز هفت متر و نیم است. نمای ساختمان باید با مصالح آجری طراحی و به تایید شورای فنی این اداره برسد و صدور پایان کار منوط به تایید این اداره کل مبنی بر رعایت بنده های فوق است.

  شهرداری بوکان در پروانه احداث بنا در این ملک که در بهار سال 97 صادر شده است با توجه به قرار گرفتن ملک در محدوده قلعه سردار، می نوسد: «صدور هرگونه مجوز را منوط به شخص شدن وضعیت ملک می کند

متعاقبا، مدیر شهرسازی  و معماری اداره کل راه و شهرسازی آذربایجان غربی در پاسخ به استعلام شهردار بوکان درخصوص کاربری این زمین اعلام کرد که در طرح تفصیلی سال 83 کاربری آن "سبز، ورزشی و بهداشتی" بوده است اما در  طرح جامعه شهری مصوب سال 95 کاربری این محل تجاری و خدماتی است و رعایت مقررات طرح جامع  و مفاد نامه اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری  در صدور پروانه الزامی است.

قلعه سردار منسوب به سردار عزيز خان مكري داماد اميركبير بوده كه در سال 1285 هجري قمري بنا شده است. اين قلعه 13 متر ارتفاع دارد و مصالح استفاده شده در آن ساروج، خاك رس، خاك سفيد، آجر و چوب است. طول قلعه 30 متر و عرض آن 25 متر و داراي 6 شاه نشين روي 9 ستون به ارتفاع 2 متر است.