تصمیم جدید اقلیم کردستان در خصوص سرنوشت زنان کُرد عضو داعش

سرویس جهان- مسئول امور حقوقی سازمان حقوق بشر اقلیم کردستان اعلام کرد که دولت اقلیم به زنان و دختران کُرد عضو داعش، اجازه بازگشت داده و با آنان بر اساس قانون ضد ترور برخورد می کند.

سرویس جهان- مسئول امور حقوقی سازمان حقوق بشر اقلیم کردستان اعلام کرد که دولت اقلیم به زنان و دختران کُرد عضو داعش، اجازه بازگشت داده و با آنان بر اساس قانون ضد ترور برخورد می کند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، تاوگه عمر در گفتگو با سایت خبری اس. ان. ان، در مورد سرنوشت زنان و دختران کُرد عضو گروه داعش، ضمن تأکید بر اینکه هیچ آمار مشخصی از عضویت احتمالی زنان و دختران کُرد در این گروه در دست نیست؛ گفت که دولت اقلیم مکانیسم بازگشت و برخورد با آنان را بر اساس قانون ضد ترور که پارلمان آن را تمدید کرده، تعیین می کند.

مسئول امور حقوقی سازمان حقوق بشر اقلیم کردستان، افزود که در اقلیم افراد به دلیل گرایشات مذهبی و حزبی و یا داشتن هرگونه تفکر و عقیده و ایدئولوژی متهم نشده و تحت تعقیب قرار نمی گیرند، اما اگر زنان و دختران کُرد عضو داعش مرتکب هرگونه جرم و رفتار ناقض قانون شده باشند، با آنان بر اساس قوانین برخورد شده و مجازات می شوند.

یادآور می شود که عضویت در داعش از سوی دادگاه های اقلیم کردستان جرم محسوب شده و افراد به این اتهام دادگاهی و مجازات شده و گاها به اعدام نیز محکوم شده اند.

همچنین گفت که بخشی دیگر از پرونده زنان و دختران کُرد عضو داعش به افرادی مربوط است که با عناصر داعش ازدواج کرده و سپس با شکست داعش به اقلیم بازگشته اند و این افراد کاملاً از سوی نیروهای امنیتی تحت نظر بوده و در صورت مشاهده هرگونه تحرکات مشکوک و یا جرمی از سوی آنان بلافاصله طبق قانون با آنان برخورد می شود.

پیشتر وزارت اوقاف اقلیم کردستان اعلام کرد که حدود 500 تن از شهروندان کُرد اقلیم وارد داعش شده و 150 تن از آنان کشته شده و مابقی به اقلیم بازگشته و طبق قانون مجازات شده اند.

شماری از این شهروندان اقلیم، به همراه همسر و خانواده خود وارد داعش شده و دختران خود را به همسری عناصر داعش درآورده اند.