روستای پالنگان کردستان، نگینی بر قلب کوه های ژاورود

 کوردانه- پالنگان روستایی زیبا در استان کردستان از غرب کشور ایران با طبیعتی بکر مانند نگینی بر کوه های منطقه ی ژاورود این استان می درخشد. این نگین درخشنده با عبور رودخانه ای به نام تنگی ور از وسط آن به دو نیم تقسیم شده است.

 کوردانه- پالنگان روستایی زیبا در استان کردستان از غرب کشور ایران با طبیعتی بکر مانند نگینی بر کوه های منطقه ی ژاورود این استان می درخشد. این نگین درخشنده با عبور رودخانه ای به نام تنگی ور از وسط آن به دو نیم تقسیم شده است.

به گزارش زریان موکریان؛ معماری پلکانی خانه های پالنگان جذابیت این همیشه زیبا را دو چندان می کند. دشت های گل لاله همچون یاقوت هایی سرخ رنگ در نزدیکی پالنگان هر بیننده ای را به وجد می آورد.
پالنگان
معرفی کلی
روستای پالنگان در نزدیکی شهرستان کامیاران از استان کردستان واقع شده است. آب و هوای آن در فصل بهار معتدل و در تابستان گرم می باشد. آنچه همواره گردشگران را به سمت این روستا می کشاند طبیعتی سرسبز، دشت های گل لاله، چشمه هایی با آب گوارا، آبشارهای طبیعی زیبا، باغ های سرزنده و یک مسیر پیاده روی بی نظیر است که تجربه انجام آن لذتی وصف ناپذیر دارد.

روستای پالنگان

روستای پالنگان

 

تاریخچه

قدمت روستای پالنگان در حدود 3000 سال پیش است؛ و تقریبا به دوره ی سامانی باز میگردد. این تاریخ با توجه به قبرهای قدیمی در برخی از گورستان های روستا و قلعه هایی که در اطراف روستا قد برافراشته اند اثبات شده است. در مورد نام پالنگان دو اعتقاد وجود دارد. برخی معتقدند پالنگان در ابتدا پلنگان به معنی جای زندگی پلنگ ها بوده و برخی آن را همان پالنگان به معنی جای تکیه دادن می دانند، چرا که پال در زبان کردی به معنای تکیه دادن است. لازم است بدانید مردم بومی روستا همان پالنگان را ترجیح می دهند و علاقه ای به نام پلنگان برای روستای خود ندارند.

روستای پالنگان

 

اطلاعات جغرافیایی و شرایط اقلیمی
پالنگان یکی از روستاهای منطقه ژاورود از شهرستان کامیاران در استان کردستان از کشور ایران است که در حدود 50 کیلومتری این شهرستان قرار دارد. جالب اینکه این روستا درست در دو طرف دره ای که رودخانه ای خروشان از وسط آن عبور می کند قرار گرفته و خانه های آن چیدمان پلکانی دارند. نام این دره و رودخانه عبوری از آن تنگی ور است. بخشی از آب رودخانه تنگی ور از آب زلال و گوارای چشمه های جوشان اطراف آن تامین می شود. تنگی ور حدود سیصد چهارصد متر جلوتر دست به دست رودخانه پرآب سیروان می دهد.

روستای پالنگان

روستای پالنگان

 

معماری روستای پالنگان و آداب و رسوم مردم آن
خانه های مردم پالنگان مانند نردبانی از پایین تا قسمت قابل توجهی از کوه را پوشش می دهد. آری معماری ساختمان ها در پالنگان به شکل پلکانی است، به طوری که حیاط یک خانه پشت بام خانه ی پایین تر است. جالب اینکه در ساخت اغلب این خانه ها به جز سنگ از هیچ مصالح دیگری استفاده نشده است.

روستای پالنگان

 

معماری پلکانی خانه های پالنگان

زبان مردم پالنگان کردی و لهجه ی آنان اورامی است. در این روستا نیز مانند هر روستای کردزبان دیگری در ایام خاص مانند جشن های عروسی یا نوروز مراسم های خاصی برگزار می شود. از جمله ی این مراسم ها می توان به روشن کردن مشعل در بلندی های روستا، رقص و پایکوبی و اجرای موسیقی های سنتی اشاره کرد.

روستای پالنگان

 

راه های رسیدن به پالنگان

برای رسیدن به روستای پالنگان بایستی به طرف شهرستان کامیاران از استان کردستان سفر کنید. شهرستان کامیاران در بین دو شهرستان کرمانشاه و سنندج از دو استان کرمانشاه و کردستان قرار دارد. کامیاران در 75 کیلومتری سنندج و 55 کیلومتری کرمانشاه واقع شده است. عاقلانه ترین کار انتخاب شهرستان مقصد با توجه به شهرستان مبدا می باشد. پس از رسیدن به کامیاران بایستی حدود 50 کیلومتر دیگر جاده را طی کنید تا به پالنگان بهشت زیبای غرب ایران برسید.

روستای پالنگان

 

شیوه اقامت در پالنگان
بعد از یک پیاده روی چندساعته و خستگی لذت بخشی که همراه با آرامش روحی است یک استراحت شبانه واقعاَ می چسبد. چنانچه بخواهید شب را در پالنگان بمانید می توانید در کلبه ای با چیدمان سنتی شب را به روز برسانید. آری خانه های اجاره ای مردم بومی پالنگان پذیرای مقدم مهمانان عزیزی است که همه ساله با خود شور و نشاط و درآمد برای این روستا به همراه می آورند.
پالنگان حتی در ماه های اول سال که شرایط آب و هوایی به نسبت مطلوب تر و تعداد گردشگران بیشتر است برای اسکان آنان هیچگاه با مشکل مواجه نشده و همواره با آغوش باز و صفایی خاص پذیرای مهمانان عزیز خود بوده است.
البته برای کسانی که امکانات و رفاه امروزی را به شیوه ی سنتی و قدیمی زندگی ترجیح می دهند پیشنهاد بهتری هم هست و آن اینکه در یکی از نزدیک ترین شهرهای موجود اقامت کنید. انتخاب اول شهر بزرگ، زیبا و دیدنی کرمانشاه است. شهر طاق بستان، بیستون، سراب صحنه و غیره. هتل های بسیاری در این شهر یافت می شود، از جمله آنها می توان به هتل پنج ستاره پارسیان، چهار ستاره ی جمشید و سه ستاره آپارتمان کوروش اشاره کرد.
روستای پالنگان

 هتل چهار ستاره جمشید کرمانشاه

 

انتخاب دوم شهر سنندج است. گردشگران می توانند برای اقامت در شهر تاریخی، فرهنگی، سرسبز، خوش آب و هوا و پر از جاذبه های دیدنی سنندج در یکی از هتل های چهار ستاره ی «شادی» یا سه ستاره ی «جهانگردی» که امکان رزرو آنلاین هم دارند اقامت گزینند و علاوه بر جای خواب خوب و غذاهای لذیذ رستوران ها از سایر امکانات رفاهی آن دو بهره مند شوند.
روستای پالنگان

 هتل چهار ستاره شادی سنندج

 

هزینه های سفر به پالنگان و بازدید از آن
هزینه ی سفر به این روستای زیبا با توجه به مبدا حرکت گردشگر و اینکه با خودروی شخصی خود سفر می کند یا وسایل نقلیه عمومی مانند هواپیما، اتوبوس، ماشین سواری و ... (یا مسیر کامیاران تا روستا با مینی بوس، تاکسی، ماشین دربست و...) کاملا متفاوت است. اما تنها هزینه ای که بابت بازدید از این منطقه بکر متحمل می شود هزینه خوراک و اسکان است.
هزینه خوراک بسته به میل و اشتها و ذائقه ی گردشگر متفاوت است. در پالنگان تقریبا هر نوع خوراکی که برای یک گردش روزانه لازم باشد یافت می شود. در مورد غذا هم، قیمت معروف ترین غذای پالنگان که ماهی کبابی است و هر بشقاب آن برای سه نفر کفایت می کند تنها سی هزار تومان است. هزینه ی سایر غذاها مانند کباب و جوجه کباب هم در همین حدود است.
هزینه ی بعدی هزینه اقامت است. فرد گردشگر می تواند شب را در پالنگان بماند و یا اینکه در نزدیک ترین شهرستان موجود اقامت کند. هزینه ی پرداختی برای یک خانه ی اجاره ای به ازای یک شب اقامت در پالنگان حدود 100 هزار تومان می باشد. هزینه ی یک شب اقامت در هتل در یکی از شهرستان های کرمانشاه یا سنندج با توجه به ویژگی های اتاق مورد نظر کاملا متفاوت است. این در حالی است که اگر رزرو آنلاین انجام شود می توان از تخفیفات خوبی هم بهره برد و با هزینه ای بسیار کمتر از نرخ اتحادیه مکان مورد نظر خود را قبل از سفر رزرو کرده و با خیال راحت سفر کرد.
در پالنگان برای استراحت موقت هم می توان آلاچیقی در یکی از باغ های "محی الدین" یا "شیخ عمر" اجاره کرد و با پرداخت هزینه ای بسیار کم (در حدود 10 هزار تومان) از همان ابتدای صبح تا غروب آفتاب از طبیعت منطقه لذت برد.
روستای پالنگان

 

مراکز خرید و سوغاتی های پالنگان

همان طور که از کنار روخانه تنگی ور عبور می کنید و از آب چشمه های جوشان آن می نوشید می توانید فروشنده های صنایع دستی، محصولات لبنی و عسل طبیعی را ببینید. صنایع دستی که با دست مردمان بومی به بهترین شکل و با بیشترین ظرافت ممکن پدیدار شده و شامل گیوه، جاجیم، موج و ... می باشد، محصولات لبنی شامل کشک و دوغ و ماست و کره و روغن حیوانی که کاملا محلی و سرشار از خاصیت است، عسل طبیعی که از دل طبیعت بدست آمده و نمونه ی آن در سایر نقاط کشور به سختی یافت می شود.

 

اطلاعات در مورد رستوران های معروف
پالنگان مهد پرورش ماهی است. در این منطقه هر چند متر که راه می روید با یک غذاخوری که غذای اصلی آن ماهی کبابی است مواجه می شوید. ماهی کبابی پالنگان به دلیل نوع ماهی آن و تازگی اش بسیار پرطرفدار است. اگر هم علاقه ای به خوردن ماهی ندارید می توانید کباب یا جوجه کباب سفارش دهید و از خوردن آن در دل طبیعت لذت ببرید.
فراموش نکنید در پالنگان حتما طعم غذاهای محلی و نان های سنتی را بچشید. غذاهایی که توسط زنان سخت کوش منطقه با بالاترین کیفیت و بهترین طعم طبخ می شود و در کنار نان های سنتی بسیار می چسبد، نان هایی که با ایجاد عطری دل انگیز در فضا، هوش از سر هر فرد زنده ای می برد.