مرگ مادر باردار پیرانشهری، علت شکایت خضری از دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

خبرگزاری میزان- عضو مجمع نمایندگان آذربایجان غربی از تهیه نامه شکایت از رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و معاونت درمانی آن به کمیسیون اصل نود مجلس خبر داد و گفت: باید چند عدد دستگاه تصفیه خون در هر مرکز استانی موجود باشد، اما چند ماهی است که این دستگاه در استان موجود نیست.

خبرگزاری میزان- عضو مجمع نمایندگان آذربایجان غربی از تهیه نامه شکایت از رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و معاونت درمانی آن به کمیسیون اصل نود مجلس خبر داد و گفت: باید چند عدد دستگاه تصفیه خون در هر مرکز استانی موجود باشد، اما چند ماهی است که این دستگاه در استان موجود نیست.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، رسول خضری در گفت‌وگو با میزان، از تهیه نامه شکایت از رئیس دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و معاونت درمانی آن به کمیسیون اصل نود مجلس خبر داد.

وی با بیان اینکه متن این شکایت مربوط به مرگ و میر مادران باردار در آذربایجان غربی است، گفت: متاسفانه ۹ مهر ۹۸ یک خانم ۲۲ ساله‌ای که بارداری ۲۳ هفته و یک روزه داشت و به شدت اورژانسی بود به دلیل نبود دستگاه تصفیه خون به تبریز اعزام و متاسفانه این حرکت منجر به فوت مادر و جنینش می‌شود.

خضری با بیان اینکه این حادثه نشان از عدم احساس مسئولیت و بی‌کفایتی ریاست دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و معاونت درمان ایشان در تجهیز امکانات درمانی استان دارد، تصریح کرد: قاعدتا باید چند عدد دستگاه تصفیه خون در هر مرکز استانی موجود باشد، اما چند ماهی است که این دستگاه در این استان موجود نیست و ریاست دانشگاه علوم پزشکی ارومیه علی‌رغم تاکیدات فراوان پزشکان حاضر در استان، هیچ توجه به این مسئله نداشته و این دستگاه را خریداری نکرده است.

این نماینده مجلس بیان داشت: چطور می‌شود در یک استان ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نفری رئیس دانشگاه علوم پزشکی آن و معاونت درمانش در زمینه تهیه این دستگاه اینقدر تعلل کرده باشند تا این مسئله منجر به فوت مادر و جنین¬‌اش شود، البته موارد دیگری از این قبیل هم وجود دارد.

وی بیان داشت: مستندات این شکایت به کمیسیون اصل نود ارائه خواهد شد.

خضری بیان داشت: به نظر بنده هر کس به جای رئیس دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی و معاونت درمان بود برای دلجویی از خانواده عزیزانی که جانشان را بدین صورت و به دلیل سهل‌انگاری و عدم احساس مسئولیت از دست داده‌اند، کاری می‌کرد. حتما وزیر محترم بهداشت و درمان و آموزش پزشکی باید به این مسئله ورود پیدا کند.

 شامگاه سه‌شنبه، ۹ مهرماه جاری زنی باردار با علایم بیماری به بیمارستان شهید مطهری ارومیه مراجعه کرده و بلافاصله اقدامات تشخیصی و درمانی در این خصوص از سوی این مرکز درمانی انجام شده است.

پس از بررسی دقیق این پرونده توسط متخصصان، لزوم استفاده از دستگاه پلاسمافرزیس /تعویض‌خون/ برای این بیمار تشخیص داده شده و از آنجایی که این دستگاه که در اختیار سازمان انتقال خون قرار دارد مشکل فنی داشته است، امکان استفاده از آن فراهم نمی‌شود و بیمار به همراه ۲ نفر کادر درمانی با آمبولانس به بیمارستان امام رضا (ع) تبریز اعزام می‌شود.

این مادر باردار در این بیمارستان نیز به علت وخامت شرایط جسمانی و با وجود تمامی تدابیر درمانی در ساعت ٦:‌٣۰ جان می‌بازد.

معاون درمان دانشگاه ارومیه اعلام کرد که کالیبره‌نبودن دستگاه تعویض خون یا پلاسما فرزیس در اداره‌کل انتقال خون این استان و مقدور نبودن انجام این عمل در بیمارستان امام رضا (ع) تبریز عامل فوت این مادر باردار بوده است.