انتقاد شدید طراحان موزه مفاخر بوکان از تخریب خانه استاد عباس حقیقی

سرویس موکریان_ طراحان تبدیل خانه استاد عباس حقیقی به موزه مفاخر بوکان از نحوه اجرای این طرح و تخریبهای صورت گرفته در این خانه به شدت انتقاد کردند.

سرویس موکریان_ طراحان تبدیل خانه استاد عباس حقیقی به موزه مفاخر بوکان از نحوه اجرای این طرح و تخریبهای صورت گرفته در این خانه به شدت انتقاد کردند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، «صبری رحیمی» به همراه «جعفر اسکی بغدادی» هر دو کارشناس ارشد معماری و نویسنده کتاب قلعه سردار (میراث سرداران بوکان)هستند که به گفته خودشان در سال ١٣٩٧ برای تهیه طرح توجیهی تبدیل خانه استاد عباس حقیقی به موزه مفاخر بوکان از سوی اداره میراث فرهنگی شهرستان بوکان به شورای این شهر و شهرداری معرفی شدند.

طرح آنها در شورای شهر تصویب شد و رحیمی در خصوص جزییات این طرح به خبرنگار زریان موکریان  گفت: در طرح پیشنهادی با کمترین تغییرات و با حفظ هویت خانه و با استفاده ازآجر خانه استاد حقیقی را به موزه مفاخر تبدیل می شود و برای اجرای طرح آقای شیرکو عبداللهی از متخصصان بوکانی مرمت آثار باستانی را پیشنهاد کردیم.

به هنگام اجرای طرح همه چیز به ناگاه تغییر کرد. به گفته «جعفر اسکی بغدادی» اجرای طرح به فردی به نام عباس زاده از تبریز و دانشجوی دکتری معماری در ترکیه سپرده شد و نظارت براجرا نیز با نامه فرماندار وقت بوکان به مهندس شورش عبادی واگذار شد.

عابدی که بر اساس نظرسنجی یک مجله معماری در سال ٩٧ به عنوان معمار برتر کشور معرفی شد نوع مصالح آمده در طرح پیشنهادی موزه مفاخر بوکان را تغییر داد و پیشنهاد کرد که در این طرح به جای آجر از سنگهای خشک استفاده شود.

‌‌آبان ماه سال گذشته کار ساخت موزه مفاخر بوکان آغاز شد و به گفته «صبری رحیمی» نه طرح پیشنهادی او و همکارش اجرا شد و نه طرح شورش عابدی و در اولین اقدام به جای حفظ هویت خانه استاد عباسی حقیقی، به بهانه مقاوم سازی اقدام به تخریب خانه کردند و سقف را برداشتند.

رحیمی می گوید علی رغم تخریبات گسترده در خانه استاد عباسی، این خانه یک سال و نیم است به حال خود رها شده است..

 پروژه تبدیل منزل ماموستا عباس حقیقی به موزه مفاخر بوکان در سال ١٣٩٢مطرح شد و دو سال بعد این خانه به تملک شهرداری قرار گرفت و شهرداری آبان ماه سال گذشته کار ساخت موزه را به صورت امانی آغاز کرد.

این خانه با 196 مترمربع مساحت و 85 کیلومتر مربه زیربنا هفتاد سال قدمت دارد که در چهارراه اطلاعات واقع شده است.

ماموستا عباس حقیقی درسال ۱۲۸۱ در روستای به نام «قره داغ» در شهر بوکان متولد شد وی دوران کودکی و نوجوانیش را نزد روحانیون منطقه فراگرفته و سپس موفق به اخذ مدرک دیپلم شد و در اداره دخانیات بوکان استخدام و مشغول به کار شد.

وی در کنار فعالیت در حوزهٔ کاری خود مشغول به سرودن شعر و ترجمه اشعار شاعران نامی ایران همچون سعدی و حافظ هم بود و اشعار زیادی را از زبان فارسی به زبان کُردی ترجمه کرده‌است.

این استاد با بیش از ۵۰ سال سابقه فعالیت در زمینه ادبیات و سرودن اشعار کردی و فارسی سرانجام در سال ۱۳۷۵ در سن ۹۴ سالگی در شهر بوکان درگذشت.

از آثار وی می‌توان به دیوان شعر، «کوله‌که زیرینه» و «شه‌ونم» اشاره کرد.