ماجرای مافیای فولاد و آب در کُردستان

سرویس ایران-در این گزارش به بررسی یک پرونده در خصوص موضوع آب در استان کُردستان پرداخته شده است.

سرویس ایران-در این گزارش به بررسی یک پرونده در خصوص موضوع آب در استان کُردستان پرداخته شده است.

​​​​​​​زریان موکریان؛ افشین غلامی-مدتی است مسئله‌ای در فضای مجازی مطرح می‌شود با این‌ عنوان که می‌خواهند آب کُردستان را به نام زنجیره فولاد به خارج از استان‌ ببرند. صرف نظر از آن که برخی با عمد یا غیر عمد این‌ خبر را تبدیل به فوبیا کرده‌اند در سوی دیگر گمانه‌ زنی‌هایی نیز از سوی تعدادی از چهره‌های استان بر این‌ موضوع دامن می‌زند.برای بررسی این‌ موضوع ابتدا به سراغ سید احسن علوی نماینده سنندج و کامیاران و دیواندره در مجلس شورای اسلامی رفتیم و او خبر انتقال آب استان به استان‌های همجوار را تکذیب کرد و اعلام نمود اکر کسی مستنداتی در این رابطه دارد به ما ارائه دهد تا به تحقیق و تفحص آن‌ بپردازیم و در کمیسیون عمران مجلس مطرح کنیم.

اصل ماجرا چیست؟

اصل ماجرا بر این قرار است که آقای محمد محمد رضایی نماینده سابق بیجار در مجلس شورای اسلامی ادعا می‌کند که می‌خواهند در پوشش زنجیره فولاد قروه آب سد آزاد را به همدان منتقل کنند. هر چند این‌ خبر دارای حساسیت‌های فراوانی است اما برای تنویر افکار عمومی و اصل گردش آزاد اطلاعات ما سعی داریم که محتوای این ادعای را شرح دهیم.آقای محمد رضایی نماینده سابق مجلس می‌گوید: پروژه زنجیر فولاد که قرار است در  قروه اجرا شود خیانت‌ بار و ضد ملی است چرا که در لوای آن‌ می‌ خواهند با هزینه‌های سرسام آور موضوع انتقال آب از سد آزاد سرو آباد را به سد قوچم قروه که خود با کمبود آب مواجه است و سپس به نقاط دیگر را اجرایی کنند.

آقای محمد محمد رضایی از جمله نمایندگان سابق پر سروصدای استان است که همواره چه در زمان نمایندگی‌اش و چه امروز، چیزهایی می‌گوید که بعضا به طبع خیلی‌ها خوش نمی‌آید و باعث رنجش برخی از هم‌قطارهای سابقش در مجالس گذشته و حال نیز شده است. محمد رضایی گویا رویه‌ خاصی دارد و بی‌محابا برخی مطالب را عنوان می‌کند که سوا از راست و یا غلط بودنش حتی برخی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران هم از انتشارش ابا می‌کنند.نقدش برهنه اما می‌تواند روشنگرانه باشد اگر که روزنامه‌نگاریِ تحقیقی در کُردستان رواج بیابد و صحت و سقم حرف‌هایش بررسی گردد. در خصوص این پرونده، محمد رضایی به برخی مباحث حول موضوع پروژه فولاد کردستان در فولاد قروه و انتقال آب به همدان اشاره کرده که معمولا اینجا و آنجا به صورت شایعه و یا بخشی از حقایق از سوی وی و مردم در سطح جامعه مطرح می‌گردد که می‌طلبد مسئولان ذیربط بدان پاسخ مناسبی بدهند .

اما محمد رضایی می‌گوید،زنجیره فولاد در استان با مطالعات غلط و پرحاشیه شرکت پولاد تکنیک آغاز شده است.در مطالعات اولیه شرکت پولاد تکنیک برای ایجاد زنجیره فولاد در اطراف قروه،میزان ۷ یا ۸ میلیون متر مکعب آب برآورد کرده اند که محل تامین آب را نیز، سد قوچم در نظر گرفته‌اند و این در حالی است که آب این سد کفاف مصارف کشاورزی و غیر کشاورزی زمین‌های پایین دستی را نمی‌دهد چه برسد به آن که بخواهند کوره های ذوب آهن  را با آن سرد کنند.اگر هر سال بخواهند این‌ میزان آب را به فولاد تخصیص دهند.  بقیه مصارف چه می‌شود پس نشان می‌دهد که این مطالعات زنجیره فولاد از اساس غلط است. وقتی داد می‌زنیم که این پروژه یک پروژه خیانتبار و ضد ملی است،از روی هوا و هوس حرف نمی‌زنیم.

وی ادامه می‌دهد همزمان پروژه‌ دیگری  تعریف شده با عنوان پروژه انتقال آب سد آزاد به سد قوچم که از دره‌های میان مریوان و سنندج می‌گذرد. کیفیت آب سد آزاد به حدی بالا است که می‌توان آن‌ را بسته‌بندی و صادر کرد‌.قبلا بارها گفته‌ام که همین 8 میلیون  متر مکعب که طول لوله انتقال آن. حدود 150 کیلومتر که اختلاف ارتفاع آن 700 تا 800متر  است را چگونه و با صرف چه هزینه ای می‌خواهند ایجاد کنند و در نهایت سعی دارند کوره‌های فولاد را سرد کنند.این کار با کدام عقل و کدام‌ منطقی می‌خواند. اگر کارخانه بسته‌بندی آب‌معدنی را در کنار سد ایجاد کنند به صرفه‌تر است و ایجاد هزینه سرسام‌آور و اضافه هم نمی‌کند.

محمد رضایی درباره سابقه شکست انتقال آب سد الوار به استان همدان توضیح می‌دهد:موضوع انتقال آب کردستان به همدان در مجلس هفتم سابقه دارد حال اشکال کارشناسی آن بیرون افتاده است.در همان پروژه ۱۴۰ کیلومتری انتقال آب سد تلوار به همدان که بعدا مشخص شد آب آن غیر قابل شرب و دارای آرسنیک بالا می باشد-  بطوری که ما برای تامین آب روستاهای اطراف سد تلوار  قبل از حفر چاه در اطراف شهر بابا رشانی برای تامین آب همان روستاها از تانکر استفاده می کردیم -  ایراد و عیب اینگونه پروژه ها از قبل محرز بود.  چه دست‌هایی در کار هستند تا این قبیل پروژه های غلط و خسارت بار را اجرا کنند-

محمد رضایی می گوید: من با نمایندگان‌ همدان صحبت کرده ام و نامه ای هم جهت تعقیب کارشناسان خاطی مجری خط انتقال عظیم  آب آلوده سد تلوار  برای شرب استان همدان  نوشته ام. نمایندگان همدان گفتند بجای تامین آب از سد تلوار بیجار که ظرفیت آن ۵۰۰ میلیون متر مکعب  است،   تامین آب از سد قوچم قروه  که ظرفیتش حدود ۶۰ میلیون مترمکعب است، اما بدلیل کاهش بارندگی در چند سال گذشته  نه سد تلوار پر شده نه سد قوچم در برنامه قرار دارد. چون سد قوچم جوابگوی نیاز حق آبه داران اطراف نیست. برای افزایش آب سد قوچم  قرار است در ادامه تامین کسری  آب شرب سنندج جبران شود.

وی تصریح کرد:دست‌هایی پشت پرده وجود دارد که اجازه نمی‌دهد بودجه برای طرحی مانند خط آهن قروه،بیجار،زنجان تصویب شود اما در عوض در تلاش برای تصویب بودجه انتقال آب سد آزاد به جاهای دیگر بدون طرح مطالعاتی و عواقب اقتصادی و زیست محیطی آن هستند.من حاضرم به دادگاه بروم و اگر کذب می‌گویم محاکمه شوم.

اما سید احسن علوی نماینده کُردستان‌ این ادعای رضایی را قویا رد کرد و در گفت‌وگو با کُردپرس،اظهار کرد:من این ادعا را تکذیب می‌کنم.بنده معتقدم در این شرایط بی آبی کشور،اقداماتی که باعث مصرف زیاد آب می‌شوند، جایز نیستند، حتی آن محصولات کشاورزی که آب بیشتری احتیاج دارند؛چه برسد به مسئله بدتری مانند فولاد!

وی ادامه داد:تصمیم غلطی است اگر که در این شرایط کسی قصد انجام آن را داشته باشند.من در جریان آن که کسی بیاید و چنین خیانتی کند نیستم و قطعا اگر متوجه شوم در مقابلش می‌ایستم و طرح سوال خواهم کرد.

علوی افزود:بنده کسی را نمی‌توانم متهم کنم و اگر شخصی مدرکی در دست دارد در اختیار بنده قرار دهد تا با تحقیق و تفحص از طریق کمیسیون عمران اقدام کنیم.