ماجرای بازداشت شهروند انگلیسی که برای مبارزه با داعش به کردهای سوری پیوست

سرویس جهان- پل اردال و پسرش به اتهام فعالیت تروریستی، به دنبال پیوستن پسر دیگر این خانواده به نیروهای کرد سوریه بازداشت شده اند.

سرویس جهان- پل اردال و پسرش به اتهام فعالیت تروریستی، به دنبال پیوستن پسر دیگر این خانواده به نیروهای کرد سوریه بازداشت شده اند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، نیروهای کرد سوریه موسوم به YPG که از سال 2014 برای بیرون راندن داعش تلاش کردند توانستند صدها تن از شهروندان غربی را نیز برای مقابله با این گروه تروریستی با خود همراه کنند. اما برخی از این افراد هنگام بازگشت به کشور خود مورد بازپرسی و بازخواست قرار گرفته اند.

روزنامه گاردین انگلیس به یک مورد نادر و برای اولین بار در انگلیس در این مورد پرداخته است. پل اردال شهروند انگلیس روز 11 دسامبر به همراه پسرش از سوی پلیس انگلیس بازداشت شده و در اداره پلیس مورد بازجویی قرار گرفتند. این دو به اتهام فعالیت تروریستی بازداشت شده اند و علت آن مشارکت پسر دیگر آقای اردال در جنگ کردهای سوریه با داعش عنوان شده است.

دان نیووی ، پسر بزرگ آقای اردال در سال 2017 برای پیوستن به نیورهای کرد سوریه انگلیس را ترک کرد و به همراه این نیروی کردی تا اکتبر گذشته که ترکیه کردهای سوریه را هدف قرار داد در کنار نیروهای کرد حضور داشت اما پس از حمله ترکیه ، سوریه را ترک کرد و به انگلیس بازگشت.

آقای اردال به حمایت از تروریسم متهم شده است. پلیس همچنین خانه مادر آقای دان نیووی را در نیون تاون و بدون اطلاع قبلی مورد بازرسی قرار داده است. خانم ویکی به مدت 12 ساعت مورد بازپرسی قرار گرفت و سپس آزاد شد. هنوز تاریخی برای محاکمه خانواده آقای اردال تعیین نشده است.

آقای دان نیووی 27 ساله رفتار پلیس انگلیس را متناقض با اقدامات کشورش دانسته است زیرا به گفته او، «انگلیس نیروی YPG را شریک نیروهای ائتلاف مبارزه با داعش شناخته است اما از طرق دیگر پدر، مادر و برادرم را به خاطر رفتارهای من که به خودم مربوط است بازداشت کرده است».

با این که انگلیس نیروهای کرد سوریه را یک گروه ممنوعه اعلام نکرده است اما تعدادی از شهروندان انگلیس را به دلیل همکاری با این نیرو در سوریه بازداشت و حتی برای برخی از آنها حکم حبس صادر کرده است.