وزارت نیرو علت توقف ساخت سد سمینه رود بوکان را اعلام  کرد

سرویس آذربایجان غربی- وزارت نیرو توقف ساخت سد سیمینه رود بوکان را در راستای «توقف ساخت مستحدثات منجر به افزايش برداشت از منابع آب» اعلام کرد.

سرویس آذربایجان غربی- وزارت نیرو توقف ساخت سد سیمینه رود بوکان را در راستای «توقف ساخت مستحدثات منجر به افزايش برداشت از منابع آب» اعلام کرد.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ، ​​​​​​​​​​​​​​روابط عمومی وزارت نیرو، در گزارشی که به هدف بررسی اقدامات وزارت نیرو برای احیای دریاچه ارومیه، منشتر کرده است، «توقف ساخت مستحدثات منجر به افزايش برداشت از منابع آب» را یکی از طرح‌های وزارت نیرو در این زمینه عنوان کرد و نوشت: براساس این طرح تمامی طرح‌‌هاي توسعه منابع آب اجرايي و مطالعاتي وزارت نيرو متوقف شده است که از جمله این پروژه‌ها مي‌توان به توقف چهار طرح در حال اجرا شامل: سدهاي نازلوچاي، باراندوزچاي، سيمينه‌رود و ليلان‌چاي اشاره کرد.

به گزارش زریان موکریان،  سد سیمینه‌رود، باراندوز و نازلو در استان آذربایجان غربی  قرار دارند که توقف ساخت آنها عتراض نماینده ارومیه و نماینده بوکان را در قالب تذکر و گفت و گو با رسانه های خبری به همراه داشت. اما هیچگاه این اعتراضات به مرحله سئوال از وزیر نیرو و کشاندن وی به صحن علنی مجلس نرسیده است.

در حالی که  پروژه ملی سد سیمینه رود در سال 95  از قوانین بودجه سنواتی کل کشور حذف شد، بهار امسال نماینده بوکان اعلام کرد که پنج میلیارد تومان در قانون بودجه امسال به این پروژه اختصاص پیدا کرده است.همزمان با اعلام این خبر، پیمانکار سد سیمینه رود به علت ابلاغ خاتمه پیمان  به  پلمپ کردن سیستم انحرافی این سد اقدام کرد.

  ساخت این سد در سال 83 تصویب شد و شش سال بعد در جریان سفر «مجيد نامجو» وزير وقت نيرو به بوکان عملیات اجرایی احداث بدنه سد آغاز شد.

سال 89 اعلام شد، سیستم انحرافی سد سیمینه رود آماده بهره برداری است. این سیستم  شامل دو عدد باکس کالوت به طول 200 متر با ابعاد چهار در پنج متر است که طی 24 ماه ساخته شد.

قرار بود با به بهره برداری رسیدن این سیستم، عملیات اجرایی ساخت بدنه سد نیز در سال 89 آغاز شود و در سال 92  این سد به بهره برداری برسد، اما در سال 93 با تصمیم ستاد احیاء دریاچه ارومیه عملیات ساخت این سد متوقف شد.

سد مخزني سيمينه رود در فاصله 21كيلومتري جنوب غرب شهرستان بوكان و در بالا دست روستاي «شهريكند» واقع شده است که ساخت آن در سال 83 تصویب شد و شش سال بعد در جریان سفر «مجيد نامجو» وزير وقت نيرو به بوکان عملیات اجرایی احداث بدنه سد آغاز شد و وی  اعلام کرد که این سد تاپایان دولت دهم یعنی سال 92 به بهره برداری می رسد.