گزارش نشریه فارن پالسی از بلایی که تیم ترامپ بر سر کردهای سوریه آورد

سرویس جهان- مجله فارن پالسی در گزارشی وضعیت کنونی کردهای سوریه را نتیجه ندانم کاری های تیم ضدایرانی رییس جمهور آمریکا دانسته و اشتباهات این تیم را در خوانش سیاست ترکیه در سوریه عامل اصلی آواره شدن کردهای سوریه و سیاست های ضد و نقیض واشنگتن در مورد سوریه توصیف کرده است.

سرویس جهان- مجله فارن پالسی در گزارشی وضعیت کنونی کردهای سوریه را نتیجه ندانم کاری های تیم ضدایرانی رییس جمهور آمریکا دانسته و اشتباهات این تیم را در خوانش سیاست ترکیه در سوریه عامل اصلی آواره شدن کردهای سوریه و سیاست های ضد و نقیض واشنگتن در مورد سوریه توصیف کرده است.

fه گزارش زریان موکریان، سایت کردپرس نوشت: نشریه آمریکایی فارن پالسی در گزارشی به بررسی علت وضعیت کنونی آمریکا و کردهای سوریه پرداخته و بخش عمده سردرگمی آمریکا در مورد سوریه و مستاصل شدن نیروهای کرد را ناشی از سیاست های تیم اطراف دونالد ترامپ، ریس جمهور آمریکا دانسته است که به تیم ضد ایران شهرت دارند.

فارن پالسی برای توصیف سردرگمی دولت ترامپ در مورد سوریه نوشت: در حالی که برت مک گورک، نماینده آمریکا در ائتلاف مبارزه با داعش در روز 3 آوریل 2018 در یک سخنرانی، از برنامه درازمدت آمریکا برای ماندن در سوریه صحبت می کرد دونالد ترامپ، رییس او در کاخ سفید اعلام کرد که می خواهد نیروهایش را از سوریه فرا بخواند و به جای ماندن در سوریه به آبادانی آمریکا بپردازد. این مسئله نشاندهنده ناتوانی مقامات ارشد آمریکا در راضی کردن ترامپ به ماندن در سوریه و عدم انسجام سیاسی این کشور در مرود بحران سوریه است.

فارن پالسی در این گزارش با دهها مقام آمریکایی، کارشناسان و مقامات کرد سوریه گفتگو کرده است که آنها به تلاش تیمی از نزدیکان ترامپ از جمله جان بولتون، مشاور سابق امنیت ملی آمریکا و جیمز جفری، نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه اشاره کرده اند که بارها تلاش نمودند تا نظر ترامپ را در مورد سوریه عوض کنند و او را به حفظ نیروها در سوریه ترغیب کنند. این دو به کردهای سوریه قول داده بودند که در صورت حمله ترکیه، آمریکا از آنها دفاع خواهد کرد اما در عمل ثابت شد که آنها قدرت انجام این کار را نداشته اند.

به نوشته فارن پالسی، تلاش این دو برای وادار کردن ترامپ برای ماندن در سوریه  به بوجود آمدن بدترین سناریو منجر شد و ترکیه بعد از تماس تلفنی 6 اکتبر ترامپ با اردوغان، رییس جمهور ترکیه-که از آن به عنوان چراغ سبز آمریکا به آنکارا یاد می شود- حملات گسترده ای به مناطق تحت کنترل کردهای سوریه انجام داد که کردها آن را نسل کشی خواندند. در این حمله صدها شبه نظامی کرد و نیز غیرنظامیان بسیاری کشته شدند و 300000 از ساکنان مناطق تحت کنترل کردها در پی حمله ترکیه آواره شدند.

فارن پالسی در ادامه وضعیت کنونی را برای کردها « تقلا برای حفظ حیات» خوانده است زیرا بعد از حمله ترکیه، آنکارا و مسکو با توافق اخیر خود، نوار مرزی سوریه را که در کنترل کردها بود در اختیار گرفتند و کردها ناچار شدند در موقعیتی ضعیف با دولت بشار اسد مذاکره کنند. الهام احمد، رییس شورای دموکراتیک سوریه که شاخه سیاسی نیروهای کرد-عرب سوریه است به این مجله گفته است نه تنها ترامپ، بلکه برخی از مقامات ارشد دولت آمریکا به ما قول دادند تا رسیدن به یک راه حل سیاسی بر سر آینده سوریه، نیروهای آمریکا سوریه را ترک نمی کنند اما هیچ کدام از قول های آنها قبل از خروج نیروهای آمریکا محقق نشد.

فارن پالسی از ترفند تیم نزدیک ترامپ برای متقاعد کردن وی برای ماندن در سوریه نوشته است. بر این اساس، مقامات آمریکایی از کنترل روزافزون دولت بشار اسد بر مناطق مختلف سوریه با کمک متحدان خود ایران و روسیه و به دنبال آن ایجاد مسیری برای ایران از طریق عراق و سوریه به طرف مرزهای اسرائیل نگران بودند و با دستپاچگی از ترامپ خواستند که حداقل تعدادی از نیروها را برای کنترل و محافظت از میدان های نفتی سوریه در دیرالزور مستقر کند. با این حال معلوم نیست که این چندصد سرباز آمریکایی تا کی می خواهند در میان این همه بازیگر محلی و خارجی در سوریه از جمله ترکیه، سوریه، ایران، بشار اسد و کردها، همچنان در سوریه حضور داشته باشند.

این نشریه به نقل از کارشناسان حوزه سوریه نوشت: بخشی از مشکل به تقابل میان جان بولتون و جیمز جفری با شخص رییس جمهور آمریکا باز می گردد زیرا ترامپ از همان ابتدا می خواست با خارج کردن نیروها به وعده انتخاباتی خود عمل کند. البته ترکیه از همان ابتدا نسبت به قدرت گرفتن کردها و مخالت این کشور با آنها هشدار داده بود.

دانا استرول، مقام نظامی سابق آمریکا ضمن دفاع از نماینده ویژه آمریکا در امور سوریه گفته است جیمز جفری از قبل اعلام کرده بود که همپیمانی آمریکا با کردهای سوریه تاکتیکی و موقت است. با این حال، دیگران بولتون، جفری و دیگر مقامات نظامی و سیاسی دولت ترامپ را مقصر می دانند زیرا نتوانسته بودند دیدگاه رییس جمهور آمریکا را درباره نحوه راحت شدن این کشور از دست داعش و رسیدن به دیگر اهداف آمریکا در سوریه درست هدایت کنند.

آرون استین، پژوهشگر خاورمیانه بدترین بخش سیاست آمریکا در سوریه را که « شکست قابل پیش بینی خوانده»، نداشتن برنامه برای خروج از سوریه در کنار کسب رضایت ترامپ و بیشترین منفعت برای آمریکا دانسته است.

فارن پالسی در اشاره به تغییر سیاست آمریکا در سوریه بویژه در مورد کردها می نویسد: مقامات آمریکا در سال 2017 و در زمان توافق جریان اپوزیسیون سوریه با دولت مرکزی این کشور و آغاز گفتگوهای آستانه که به ایجاد مناطق بلامنازع انجامید کردها را تشویق کرد که راه ارتباطی با دولت مرکزی سوریه را باز بگذارند تا زمینه حل صلح آمیز بحران بعد از خروج آمریکا فراهم شود زیرا مقامات آمریکایی بعد از سرکار آمدن ترامپ در سال 2017 خود رابرای خروج از سوریه در راستای عمل به وعده انتخاباتی ترامپ آماده می کردند. اما بعد از این که دولت سوریه به حمله شیمیایی متهم شد و آمریکا با موشک به برخی اهداف در این کشور حمله کرد مقامات آمریکایی دیگر از حفظ رابطه کردها با بشار اسد حمایت نکردند بلکه به همکاری با کردها ادامه دادند و نسبت به ادامه مذاکره کردها با دمشق هشدار دادند.

فارن پالسی اوج آشوب سیاسی در دولت ترامپ را در مورد سوریه، بعد از اخراج تیلرسون، وزیر خارجه و ماک ماستر، مشاور امنیت ملی آمریکا و جایگزین کردن آنها با تیم مخالف ایران مانند انتصاب مایک پمپئو به عنوان وزیر خارجه، جان بولتون به عنوان مشاور امنیت ملی و انتخاب جیمز جفری به عنوان نماینده آمریکا در امور سوریه و جوئل ریبورن به عنوان معاون وی دانسته است زیرا به قول یکی از مقامات آمریکایی، در این زمان راهنمایی های سیاسی درستی در مورد سوریه صورت نگرفت. فارن پالسی نوشت بعد از آمدن این تیم مخالف ایرانی به عنوان مقامات ارشد دولت ترامپ، سیاست آمریکا در مورد سوریه تغییر کرد و جفری به دنبال پیاده کردن سیاستی در راستای حضور نامحدود در سوریه در جهت ایجاد مانع برای تحکیم قدرت بشار اسد بود. بویژه تیم جفری به دنبال ممانعت از دست یابی نیروهای دولتی سوریه و متحدان آن به میدان های نفتی در دیرالزور بود و آمریکا به کردها اخطار کرد مذاکرات با دولت دمشق را متوقف کنند. الهام احمد به فارن پالسی گفته است مقامات آمریکایی در آن زمان تهدید کردند که اگر کردها به مذاکره با بشار اسد ادامه دهند دیگر حمایت آمریکا را نخواهند داشت. این در حالی بود که قبل از آمدن تیم جدید، آمریکا که در پی خروج از سوریه بود کردها را به مذاکره با دولت دمشق به منظور ایجاد زمینه حل بحران قبل از رفتن آمریکا ترغیب کرده بود.

فارن پالسی معتقد است سیاست تیم جدید با ایده های ترامپ در مورد سوریه که خواهان خروج از سوریه بود همخوانی نداشت. آمریکا برای ماندن در سوریه به حفظ ارتباط با نیروهای کرد نیاز داشت این در حالی بود که ترکیه تاب تحمل ادامه این رابطه را بعد از شکست دادن داعش نداشت. مقامات دولت ترامپ بر این باورند که جیمز جفری خوانش غلطی از سیاست ترکیه در مورد سوریه داشته و بر این باور بوده که ترکیه حضور آمریکا و کردها را در مرزهای خود بر استقرار روسیه، نیروهای سوریه و ایران ترجیح می دهد. یکی از مقامات آمریکایی به این نشریه گفته است این بزرگترین اشتباه جیمز جفری بود زیرا او قادر نبود اولویت های منافع ترکیه را تشخیص دهد.

برخی مقامات آمریکایی توافق این کشور با ترکیه بر سر گشت زنی در منبج را یکی از راه های تلاش برای آرام کردن ترکیه و همزمان اطمینان دادن به کردها برای ادامه مبارزه با داعش توصیف کرده است تا کردها نیز از عدم حمله ترکیه اطمینان پیدا کنند و همچنان به مبارزه با داعش مشغول شوند.

فارن پالسی در ادامه به اشتباه فاحش دیگر جیمز جفری در دیدار با مقامات ترکیه اشاره کرده و نوشته است تلاش مقامات آمریکایی برای آرام کردن اردوغان بی ثمر بود. جیمز جفری در دیدار دسامبر 2018 خود با اردوغان، نادانسته زمینه حمله 10 ماه بعد ترکیه به کردها را فراهم کرد زیرا جیمز جفری به اردوغان گفته بود اگر ترکیه به نیروهای کرد سوریه حمله کند آمریکا تمام نیروهای خود را از این منطقه بیرون خواهد برد و بعد از آن نیروهای روسی و ارتش سوریه در این منطقه مرزی مستقر خواهد شد. اما برداشت جفری از این که ترکیه نیروهای آمریکا و کردها را بر نیروهای روسی و ارتش سوریه ترجیح می دهد اشتباه از آب درآمد. همین برداشت اشتباه باعث شد ترکیه با فرض این که در صورت حمله، امریکا متحدان کرد خود را تنها خواهد گذاشت، 10 ماه بعد اقدام نظامی علیه کردها را آغاز کرد.

فارن پالسی به یکی دیگر از اشتباهات متصدیان امور سوریه در دولت آمریکا اشاره کرده و می نویسد مقامات آمریکایی و بویژه جیمز جفری فکر می کردند ایجاد مکانیسم امنیتی در مناطق تحت کنترل کردها بعد از توافق آمریکا و ترکیه می تواند مشکل را حل کند غافل از این که ترکیه از این فرصت استفاده کرد و از گشت زنی در منطقه کردها، تجسس هوایی و عقب نشینی کردها از این منطقه به همراه سلاح های سنگینشان، به عنوان مقدمه ای برای حمله استفاده کرد و وقتی ترامپ در 6 اکتبر چراغ سبز را نشان داد، آنکارا بدون معطلی حمله نظامی به کردهای سوریه را آغاز کرد. در واقع، خوانش اشتباه آمریکاییها از ایجاد مکانیسم امنیتی زمینه ساز تسهیل حمله ترکیه به کردها شد.

این مجله در پایان اشاره می کند با وجود تحولات سه هفته اخیر در سوریه، هیچ توازنی برقرار نشده و مقامات آمریکایی و تیم مورد اشاره در کاخ سفید همچنان به دنبال راضی کردن ترامپ برای ادامه حضور تعدادی از نیروهای این کشور در سوریه هستند. در حالی که آمریکا همچنان بر مبارزه با داعش در سوریه تاکید می کند کارشناسان بر این باورند که آمریکا بدون حضور در سوریه و کمک کردها نمی تواند به این کار ادامه دهد.