اقلیم کردستان عراق؛ تنش‌های سیاسی در وضعیت مقابله با کرونا

در روزهای کرونایی اقلیم کردستان عراق، تنش میان دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی بالاخص میان مسرور بارزانی در کسوت نخست وزیر حکومت اقلیم و لاهور شیخ جنگی رئیس مشترک اتحادیه میهنی افزایش یافت و پس از صدور بیانیه‌های متعدد طرفین علیه دیگر، غائله تا حدی مسکوت ماند.

در روزهای کرونایی اقلیم کردستان عراق، تنش میان دو حزب دموکرات کردستان و اتحادیه میهنی بالاخص میان مسرور بارزانی در کسوت نخست وزیر حکومت اقلیم و لاهور شیخ جنگی رئیس مشترک اتحادیه میهنی افزایش یافت و پس از صدور بیانیه‌های متعدد طرفین علیه دیگر، غائله تا حدی مسکوت ماند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از تهران پرس، اما آرایش نظامی نیروهای دو حزب در منطقه ورتی از توابع شهرستان رواندز در استان اربیل منجر به افزایش مجدد تنش‌ها شده است. همزمان انتقادات فراکسیون جنبش تغییر در پارلمان عراق از عملکرد حکومت اقلیم کردستان تا حدی بر روابط تغییری‌ها با حزب دموکرات کردستان عراق نیز سایه افکنده است.

در چنین فضای پر تنش سیاسی و نگرانی اقتصادی مردم که ناشی از تاخیر پرداخت حقوق کارمندان و حقوق بگیران است، حکومت اقلیم در زمینه مقابله با انتشار ویروس کرونا اقدامات زیادی را در عرصه عمل اجرایی کرده است که می‌توان گفت این ویروس در منطقه اقلیم روند پرشتابی نداشته است.

از همان روزهای ابتدایی انتشار ویروس کرونا در ایران، حکومت اقلیم کردستان عراق مبادرت به منع تردد از مرزهای مشترک نمود و عراقی‌های از ایران برگشته نیز به صورت اجباری قرنطینه می‌شدند. افزون بر این نیز در مبادلات تجاری اقلیم و جمهوری اسلامی ایران سخت گیری‌هایی با هدف جلوگیری از انتقال کرونا اعمال شد.

با کرونایی شدن وضعیت اروپا به ویژه ایتالیا، حکومت اقلیم کردستان محدودیت‌هایی را در فعالیت فرودگاه‌های اربیل و سلیمانیه هم ایجاد کرد.

این وضعیت در مسافرت عراقی‌های ساکن دیگر مناطق به اقلیم هم لحاظ شده است، به گونه ای که ورود هر مسافر عراقی از مناطق عرب نشین به اقلیم کردستان ممنوع شده است.

در سطح داخلی اقلیم کردستان، حکومت محلی تردد بین شهری را ممنوع کرده است. در داخل شهرها نیز حتی تردد پیاده هم ممنوع و نیروهای نظامی و امنیتی جهت اجرایی کردن این تصمیم ها به حالت آماده باش درآمده و در سطح شهرها پراکنده شده‌اند.

در شهر سلیمانیه بیمارستان ۶۵ تختخوابی ویژه کرونا به نام بیمارستان آسا از سوی نهاد درمانی پیشمرگه و با مشارکت تعدادی از سرمایه داران محلی در مدت ۱۰روز به بهره برداری رسید که مشوقی برای راه اندازی بیمارستان‌های مشابه در دیگر مناطق اقلیم کردستان هم شده است.

نشست های شورای وزیران حکومت اقلیم کردستان عراق هم به صورت ویدئوکنفرانس برگزار می گردد.

وزارت بهداشت اقلیم کردستان هم به صورت روزانه آمار ابتلا به کرونا را در این منطقه منتشر می‌کند که بر اساس آخرین آمار روز (جمعه) شمار مبتلایان به این ویروس در اقلیم کردستان تنها ۱۱۵ نفر است و ۳۹ نفر نیز تاکنون بهبود یافته‌اند. قابل ذکر است که شمار فوتی‌های کرونا در این منطقه تاکنون ۲ نفر بوده است. از سوی دیگر در اقلیم کردستان تاکنون ۵۱۴۴ نفر در ۳۴ مکان مختلف قرنطینه شده و با آزادی شماری از آنها تنها ۱۶۵۱ نفر در قرنطینه ها باقی مانده‌اند.

نادر رُستی سخنگوی سازمان گردشگری اقلیم کردستان با اشاره به اینکه ۹۰ درصد گردشگران این منطقه از داخل عراق بوده است، اعلام کرده است که خسارت‌های اقتصادی کرونا در بخش گردشگری اقلیم ۴۰۰ میلیون دلار تخمین زده می‌شود که تاکنون باعث بیکاری ۳۰ هزار نفری شاغلین در این منطقه نیز شده است.

شماری از نویسندگان و روشنفکران اقلیم کردستان عراق هم با انتشار بیانیه‌ای از عملکرد حکومت محلی به ویژه در عدم پرداخت حقوق کارمندان و دستگیری فعالین رسانه‌ای به شدت انتقاد کرده‌اند.

اگرچه تدابیر سختگیرانه حکومت اقلیم کردستان عراق تا حد زیادی موجب کنترل و جلوگیری از شتاب انتشار ویروس کرونا شده است اما اربیل در حوزه‌های اقتصادی و خدمات عمومی با سیل انتقادات مردمی مواجه است، انتقاداتی که با تنش‌های سیاسی کنونی میان احزاب حاکم نیز همراه شده است.