چرا پدیده "بلوم جلبکی" دامن سد مهاباد را گرفت؟

سرویس موکریان_ رییس بازرسی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: به دلیل کاهش ماهیان جبلک‌خوار، آب دریاچه سد مهاباد هم‌اکنون دچار پدیده‌ای به نام "بلوم جلبکی" (رشد جلبک) شده است.

سرویس موکریان_ رییس بازرسی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: به دلیل کاهش ماهیان جبلک‌خوار، آب دریاچه سد مهاباد هم‌اکنون دچار پدیده‌ای به نام

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان،منیره خوش‌نواآذر روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: رشد ماهی سوف از گونه‌های گوشت‌خوار، رهاسازی نشدن ماهیان جلبک‌خوار و انجام عملیات صیادی باعث شده که اکنون این پدیده در آب دریاچه این سد غالب شود و در صورتی که اقدام موثری در این خصوص صورت نگیرد، افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: مجوز رهاسازی بچه‌ماهی در منابع آبی غیرشرب توسط وزارت نیرو صادر می‌شود اما این قانون در گذشته در برخی مناطق از جمله سد مهاباد به درستی اجرا نشده که علاوه بر گونه‌های جلبک‌خوار، گونه گوشت‌خوار سوف هم در این دریاچه رهاسازی شده است.

رییس بازرسی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: یکی از مشکلات دیگر دریاچه سد مهاباد، رهاسازی ماهی سوف (ازگونه‌های گوشت‌خوار) در این سد است که از سایر گونه‌ها تغذیه می‌کند و هرگونه رهاسازی بچه ماهی باعث تامین خوراک برای این گونه غالب می‌شود.

وی اظهار داشت: این گونه شکارچی، از سایر گونه‌ها مانند کپور، سیمبرگ که جلبک خوار هستند تغذیه کرده و به همین دلیل اکنون دریاچه سد مهاباد با پدیده بلوم جلبکی (رشد جلبک) روبرو شده که در صورت تداوم این وضعیت در بلند مدت می‌تواند آب شرب را نیز با مشکل مواجه کند.

وی با اشاره به استفاده تصفیه‌خانه این شهر از سیستم "داف" گفت: این سیستم در شرایط کنونی می‌تواند با حذف جلبک‌ها، آب شرب این شهر با تامین کند اما در صورتی که میزان جلبک‌ها افزایش پیدا کند، در چهار تا پنج سال آینده سیستم داف هم نمی‌تواند جوابگو باشد.

وی در خصوص انجام ۲ تحقیق علمی در خصوص کیفیت آب سد مهاباد گفت: این ۲ تحقیقی که یکی از آنها در سال ۱۳۹۰ (زمان رهاسازی بچه‌ماهی در سد) و دیگری در سال ۱۳۹۸ (۶ سال پس از عدم رهاسازی) نشان می‌دهد که اکنون میزان جلبک‌ها به شدت در حال افزایش است و دلیل عمده آن هم حذف ماهیان جلبک خوار در این دریاچه است.

رییس بازرسی شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی گفت: در فراخوانی که مدتی قبل توسط این شرکت برای یافتن راهکاری برای حذف جلبک‌ها از آب سد مهاباد داده شده بود ۶ پروپوزال (راهکار) توسط محققان این حوزه پیشنهاد شده بود که شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی هماکنون در حال بررسی و تایید نهایی یکی از آنها است.

وی افزود: هم‌اینک ۲ راهکار بیشتر از سایر راهکارها مورد توجه قرار گرفته که یکی به روش مکانیکی و دیگری به روشبیولوژیکی است که در روش اول حذف جلبک با امواج رادیویی و روش دوم رهاسازی ماهی از گونه‌های جلبک‌خواری است که در گذشته در این دریاچه زیست می‌کردند.

خوش‌نواآذر گفت: تاکید ما بیشتر روی روش بیولوژیکی است اما با توجه به وجود ماهی سوف باید این گونه حذف یا به حداقل برسد و در صورت رهاسازی باید گونه جلبک‌خوار درشت رهاسازی شود تا طعمه گونه سوف نشود.

ماهی سوف بزرگترین عضو خانواده سوف ماهیان آب شیرین است، وزن این ماهی به ۲۰ کیلوگرم و طول آن به بیش از ۱۰۰ سانتی‌متر می‌رسد؛ این ماهی‌ در قسمت‌های کم عمق مناطق بالادست رودخانه و در نزدیکی کف در قسمت‌های مرکزی و پست رود خانه زندگی می‌کند و فعالیت اصلی آن‌ در نزدیکی غروب و صبح زود بوده و می‌تواند آب‌های شور و مخازن آب استخرها را تحمل کند.

سد مهاباد دارای ۱۹۷ میلیون متر مکعب ظرفیت اسمی و ۱۷۲ میلیون متر مکعب ظرفیت مفید است که علاوه بر تامین آب شرب شهر مهاباد، آب بیش از ۱۲ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان را نیز تامین می‌کند.

سد مهاباد که در ضلع‌غربی این شهر احداث شده، تنها یک کیلومتر با شهر فاصله دارد و به همین لحاظ نزدیکترین سد به مناطق مسکونی در جهان به شمار می‌آید.