نقدی بر دفاع کلانتری از ستاد کذایی احیای دریاچه ارومیه

خدا باقیمانده دریاچه ارومیه را نجات داد

سرویس آذربایجان غربی- دکتر صلاح الدین خدیو فعال اجتماعی مهاباد  در  واکنش به سخنان عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته بود «اگر این ستاد نبود، دریاچه امروز بیابان شده بود!»، نوشت: خدا باقیمانده دریاچه ارومیه را نجات داد.

سرویس آذربایجان غربی- دکتر صلاح الدین خدیو فعال اجتماعی مهاباد  در  واکنش به سخنان عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته بود «اگر این ستاد نبود، دریاچه امروز بیابان شده بود!»، نوشت: خدا باقیمانده دریاچه ارومیه را نجات داد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، دکتر خدیو در صفحه اینستاگرام خود نوشت: عیسی کلانتری دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته، اگر این ستاد نبود، دریاچه امروز بیابان شده بود! کاری به این این ندارم که شوربختانه بخشهای وسیعی از دریاچه امروز شوره زار شده، اما نکته اصلی این است که عقل سلیم همگان می گوید آنچه باقیمانده دریاچه را نجات داد، بارشهای سیل آسای ابتدای بهار امسال بود که در برخی استانهای کشورمان موجب نقمت شد، اما در آذربایجان غربی باعث وفور نعمت بود!

شاید کار خوبی که ستاد ناخواسته انجام داد این بود که در نیمه اسفند مخزن سدها را خالی و جریان رودخانه ها به سوی دریاچه جاری و جلوی سیل های مهیب آتی را گرفت.

اما این به معنای آن نیست که دریاچه را احیا کرد. دریاچه را خدا با لطف خویش پر کرد و باید منتظر ماند تا پاییز امسال و بهار آینده، الطاف بیکرانش را دگربار سرازیر کند.

بماند که ستاد کذایی حساب کتاب چندان شفافی ندارد، خیلی رویش به مردم و رسانه ها باز نیست، اهل ارزیابی اجتماعی و براورد تاثیر نقشه ها و برنامه هایش روی زندگان و ساکنان منطقه نیست، از آمریت و اشرافیت بروکراتیک رنج می برد.

به گزارش خبرنگار زریان موکریان، هفته گذشته دوازدهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه با حضور «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهوری در ارومیه برگزار شد.

«محمد مهدی شهریاری» استاندار آذربایجان‌غربی در این جلسه و در دفاع از منافع این استان از برخی سیاست‌های ستاد احیا انتقاد کرد؛ انتقادی که شاید بسیاری از استانداران سابق و به اصطلاح بومی جرات بیان آن را برای حفظ برخی منافع شخصی یا پست‌ و مقام‌شان نداشتند.

وی در این جلسه با اشاره به نیمه‌تمام ماندن شماری از طرح‌های کشاورزی به ویژه در بخش گلخانه‌ای و راکد ماندن سرمایه‌گذاری‌ها در این حوزه به دلیل کمبود آب، تجدیدنظر در انتقال آب رودخانه زرینه‌رود به استان‌های همجوار را خواستار شد.

شهریاری همچنین با اشاره به متوقف و معطل ماندن احداث شماری دیگر از طرح‌های سدسازی در آذربایجان‌غربی به علت مصوبه‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه و نیز تخصیص نیافتن حقابه این دریاچه از محل رود ارس از وجود برخی تناقض‌ها در این زمینه انتقاد و بازنگری در برخی از این مصوبه‌ها را خواستار شد.

این سخنان استاندار در دفاع بی‌پرده و تمام‌قد از منافع استان هرچند که با واکنش عیسی کلانتری، رییس ستاد احیای دریاچه ارومیه مواجه شد و وی از استاندار آذربایجان‌غربی خواست تا برخلاف مصوبه‌های هیات وزیران اظهار نظر نکند ولی نشان‌دهنده این امر است که شهریاری تا چه حد مدافع حقوق این استان است.