زمان نمایش عمومی  آجرهای قلایچی در بوکان اعلام شد

سرویس موکریان_ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت که از 28 اردیبهشت ماه آجرهای قلایچی در بوکان به نمایش عمومی گذاشته می شود.

سرویس موکریان_ مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی گفت که از 28 اردیبهشت ماه آجرهای قلایچی در بوکان به نمایش عمومی گذاشته می شود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، جلیل جباری، در سفر یک روزه به بوکان در جمع خبرنگاران این شهرستان با اعلام این مطلب اظهار کرد: «تعداد این آثار 49 مورد آجر لعاب‌دار منسوب به قلایچی بوکان بوده که سال گذشته با تلاش‌های وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی از سوئیس به کشور بازگردانده شد.»

او افزود: «این آثار پس از برگزاری مراسمی در تهران با حصور دکتر مونسان به بوکان انتقال داده شده و از 28 اردیبهشت به مدت یک ماه در موزه این شهرستان در معرض عموم گذاشته می‌شود.»

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی آذربایجان غربی ادامه داد: «این اقدام با هدف نشان دادن تاریخ و فرهنگ مردم منطقه انجام شده و از عموم شهروندان برای بازدید از این آثار دعوت می‌شود.»

آجرهای قلایچی همزمان با افتتاح موزه مفاخر بوکان در این موزه رونمایی می شود.

شهرداری بوکان بعد از تملک خانه هفتاد ساله ماموستا  عباس حقیقی شاعر نامدار کورد، پروژه تبدیل آن به موزه مفاخر بوکان را آغاز کرد.

آجرهای لعابدار قلایچی از تپه ای به همین نام کشف شده است. این تپه دارای یک لایه فرهنگی مربوط به مانایی‌ها است و تاکنون سه ساختمان از این دوره حفاری شده است که ساختمان اول در مرکز تپه واقع شده و دارای اتاق‌های متعدد است که در کف و دیوار نقاشی‌های گیاهه هندسی و انسانی داشته است.

این ساختمان توسط کاوشگران عتیقه تخریب شده است و از ساختمان دوم بقایای سنگفرش هنوز باقی است.

حدود ۴۰۰ آجر لعابدار در این منطقه تاکنون کشف شده است./