موردی از وبا در آذربایجان غربی مشاهده نشده است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به بیماری وبا در استان مشاهده نشده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان غربی گفت: تاکنون هیچ موردی از ابتلا به بیماری وبا در استان مشاهده نشده است.

به گزارش زریان موکریان، دکتر ریخته گر با اشاره به اینکه بیماریهای منتقله از طریق آب و غذا و بروز مواردی از بیماری وبا در کشور، اظهار کرد: 1538مورد بیمار مبتلا به اسهال در سطح استان شناسایی و از 1309 مورد ( معادل  85درصد موارد اسهالی ) نمونه برداری به عمل آمده  که خوشبختانه تمام موارد از نظر التور ( وبا ) منفی گزارش شده است.

او ادامه داد: در خصوص کلیه مسافرین ورودی از کشور عراق نظام مراقبت سندرومیک بررسی و اجرا شده است.

 دکتر ریخته گر اضافه کرد: کلیه افرادی که در تماس نزدیک با بیماران مشکوک بودند پیگیری و مراقبت های مورد نیاز از جمله تهیه نمونه و تجویز آنتی بیوتیک برای این افراد انجام شده است.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی استان تاکید کرد: کمیته های مدیریت بیماریهای منتقله از طریق آب و غذا با اولویت التور در سطح شهرستان های استان با حضور ارگان های ذیربط تشکیل و شرح وظایف و انتظارات ازسازمان ها مشخص شده است. همچنین با کلیه شبکه های بهداشت و درمان شهرستان، واحد های بهداشتی و درمانی دولتی، خصوصی، کلینیک ها و درمانگاه ها ، مراکز نظامی و انتظامی ، زندان ها مبنی برتشدید نظام مراقبت بیماریهای منتقله از طریق آب و غذا با اولویت التور انجام شده است.

 او ادامه داد: جلسات آموزشی مشترک برای کلیه آبداران روستایی و بهورزان خانه های بهداشت در سطح شهرستان های استان برگزار شده و بر 3222 سامانه تامین کننده آب شرب مناطق شهری و روستایی نظارت انجام شده و   97800مورد کلرسنجی از آب شرب مصرفی مردم در مناطق شهری و روستایی انجام شده است.

ریخته گر گفت: 97 هزار بازرسی و کنترل بهداشتی مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی و اماکن عمومی و سامانه های آبرسانی انجام شده و 1200 مورد برخورد قانونی با عرضه کنندگان مواد غذایی آماده مصرف بصورت دوره گردی انجام گرفته است