حکم اعدام عاملان ترور امام جماعت مسجد خلفای راشدین مهاباد نقض شد

سرویس آذربایجان غربی- وکیل مدافع متهمان  پرونده ترور «عبدالرحیم تینا» امام جماعت مسجد خلفای راشدین شهرستان مهاباد از نقض حکم اعدام عاملان این ترور در دیوان عالی کشور خبر داد.

سرویس آذربایجان غربی- وکیل مدافع متهمان  پرونده ترور «عبدالرحیم تینا» امام جماعت مسجد خلفای راشدین شهرستان مهاباد از نقض حکم اعدام عاملان این ترور در دیوان عالی کشور خبر داد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، سیدمحمود علیزاده طباطبایی وکیل مدافع متهمان این پرونده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار قضائی ایرنا افزود: در ارتباط با پرونده ترور امام جماعت مسجد خلفای راشدین شهرستان مهاباد که هفتم مهر سال ۸۷ ترور شد، هفت نفر دستگیر و برای آنها به اتهام محاربه کیفرخواست صادر شد و پرونده آنها در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی تهران مورد رسیدگی قرار گرفت.

این وکیل دادگستری افزود: شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب، هر هفت متهم را به اتهام محاربه از طریق وابستگی به جریان‌های سلفی به اعدام محکوم کرد اما حکم صادره در دیوان عالی کشور نقض شد.

علیزاده طباطبایی ادامه داد: پرونده مزبور پس از نقض آرای صادره در دیوان عالی کشور، به شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی به عنوان شعبه هم عرض ارجاع شد تا اتهام متهمان به صورت مجدد رسیدگی شود.

وکیل مدافع متهمان پرونده ترور «ملأ تینا» افزود: با توجه به اینکه در این حادثه یک سرباز نیز جان خود را از دست داده بود، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب برای سه نفر از متهمان، قرار عدم صلاحیت رسیدگی صادر کرد و رسیدگی به پرونده را در صلاحیت دادگاه کیفری آذربایجان غربی دانست.

علیزاده طباطبایی گفت: پرونده این افراد در دادگاه کیفری یک استان بررسی شد و دادگاه پس از محاکمه، یکی از متهمان را به اتهام قتل عمد سرباز نیروی انتظامی به قصاص و ۲ نفر دیگر را به ۱۰ سال حبس محکوم کرد.

وی اضافه کرد: پرونده چهار متهم دیگر بیش از ۲ سال است که منتظر تعیین وقت و رسیدگی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب است و نهایتاً هفته گذشته شعبه مزبور طی تماس تلفنی، ۲۶ خرداد را برای رسیدگی به پرونده تعیین کرده است.

ماموستا «عبدالرحیم تینا» امام جماعت مسجد خلفای راشدین مهاباد هفتم مهر سال ۱۳۸۷ توسط گروه‌های سلفی و وهابیون منطقه به شهادت رسید.