حضور محقق بوکانی در تدوین برنامه حفاظت از میش مرغ در آسیا

سرویس موکریان_ تدوین برنامه حفاظت از میش مرغ در آسیا با حضور دکتر رحیم عبدالکریمی محقق بوکانی در حال تدوین است.

سرویس موکریان_ تدوین برنامه حفاظت از میش مرغ در آسیا با حضور دکتر رحیم عبدالکریمی محقق بوکانی در حال تدوین است.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، برنامه عمل حفاظت از میش مرغ در سطح آسیا با همکاری دکتر عبدالکریمی به عنوان نماینده ایران در حالی نهایی و نگاشته شد که با توجه به آمارهای داده شده وضعیت این پرنده در ایران بشدت نگران کننده میباشد. پلان حفاظتی میش مرغ از یکسال بیش و با شرکت محققانی از ده کشور آسیایی و با مدیریت اتحادیه بوستارد اورآسیا و همچنین دفتر تخصصی بوستارد IUCN شروع شد. هدف از انجام این پروژه بروز رسانی جمعیت میش مرغ در آسیا, بررسی تهدیدات و ارائه پلانهای عملی جهت حمایت و حفاظت از این پرنده، بمنظور جلوگیری از انقراض آن میباشد. میش مرغ یا (otis tarda)در آسیا دارای دو زیر گونه شرقی(dyboweski) و غربی ( tarda) میباشد که جمعیت آن در آسیا در حدود ۲۳۰۰-۳۵۰۰ تخمین زده میشود.

از مهمترین تهدیدات زیستی این پرنده از دست رفتن زیستگاه در اثر مکانیزاسیون کشاورزی، تخریب لانه، شکار، تغییرات اقلیمی و ... میباشد .

جمعیت این گونه در ایران مابین ۳۵ تا ۴۰ فرد تخمین زده میشود که بنابر آخرین گزارشات موجود در پلان عملی آسیا تنها محدود به زیستگاههای شهرستان بوکان میباشند.

میش مرغ در حال حاضر نماد زیست محیطی استان آذربایجانغربی بوده و در سال ۹۶ مطالعاتی تحت عنوان برنامه حفاظت میش مرغ در ایران تدوین و به اداره کل حفاظت محیط زیست استان ابلاغ شد که متاسفانه تا به اکنون اقدامی ملموس در راستای جلوگیری از انقراض این گونه ارزشمند صورت نگرفته است.

براساس نظر کارشناسان این حوزه و با توجه به مشکلات ژنتیکی و حفاظتی ، اگر اقدامی مثبت و عملی در سالهای اخیر صورت نگیرد ما شاهد از دست رفتن این المان ارزشمند خواهیم بود./