جهانگیری، آخرین امید سد سیمینه رود 

سرویس موکریان- استاندار آذربایجان غربی که چند ماه قبل گفت که در جریان سفر  معاون رئیس جمهور از سرگیری عملیات ساخت سد سیمینه رود مطرح می شود حال اعلام کرده که جهانگیری اواخر هفته جاری به این استان سفر می‌کند .

سرویس موکریان- استاندار آذربایجان غربی که چند ماه قبل گفت که در جریان سفر  معاون رئیس جمهور از سرگیری عملیات ساخت سد سیمینه رود مطرح می شود حال اعلام کرده که جهانگیری اواخر هفته جاری به این استان سفر می‌کند .

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، «محمد مهدی شهریاری» استاندار آذربایجان‌غربی گفت: «اسحاق جهانگیری» معاون اول رییس‌جمهوری اواخر هفته جاری به این استان سفر می‌کند و پس از ارومیه به میاندوآب و نقده می رود و از مراحل احداث تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه بازدید خواهد کرد.

شهریاری که این خبر را امروز اعلام کرد، شهریورماه امسال در مراسم افتتاح سیلوی هفتاد هزار تنی شهرستان بوکان  در واکنش به انتقادات نماینده بوکان از تعطیل شدن عملیات اجرایی سد سیمینه رود این شهرستان گفت: در جریان سفر آقای جهانگیری معاون رئیس جمهور موضوع مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه را مطرح می کنیم و انتظار می رود مساعدتهایی در این خصوص انجام بگیرد و ساخت سدهایی که پیشرفت فیزیکی دارند از سر گرفته شود.

 در سال ۸۹  و در جریان سفر «مجید نامجو» وزیر وقت نیرو به بوکان عملیات اجرایی احداث بدنه سد آغاز شد و در سال 90 سیستم انحرافی آن آماده بهره برداری شد.

اما با آغاز به کار ستاد ستاد احیاء دریاچه ارومیه نه عملیات احداث بدنه سد ادامه پیدا کرد و نه سیستم انحرافی سد به بهره برداری رسید.خرداد سال 97  نیز پیمانکار پروژه با استفاده از سکوت جمال خسروی فرماندار شهرستان بوکان کارگاه خود را جمع کرد و اقدام به تخریب و پلمپ سیستم انحرافی سد کرد.

 سد مخزنی سیمینه رود در فاصله ۲۱کیلومتری جنوب غرب شهرستان بوکان و در بالا دست روستای «شهریکند» واقع شده  که نقش مهمی در رام کردن سیمینه رود دارد.

«سیمینه رود» بزرگترین تهدید آذربایجان غربی است که در بارشهای پایانی سال 97 چهار هزار هکتار  زمین کشاورزی را زیر آب برد و 320 میلیارد ریال خسارت به بار آورد.

همایون هاشمی نماینده مردم تکاب، شاهیندژ و میاندوآب در مجلس شورای اسلامی این سخنان را در جلسه شورای اداری میاندوآب مطرح کرد. وی  سیمینه رود را رودخانه ای وحشی نامید که با حجم ورودی 90 مترمکعب در ثانیه که هیچگونه سدی در بالادست آن احداث نشده است. /