خطر شیوع گسترده کرونا در میان کردهای ایزدی

سرویس جهان- پزشکان هشدار داده اند در صورت عدم توجه به وضعیت کردهای ایزدی در شنگال، احتمال شیوع گسترده بیماری کرونا در این منطقه ایزدی نشین زیاد است.

سرویس جهان- پزشکان هشدار داده اند در صورت عدم توجه به وضعیت کردهای ایزدی در شنگال، احتمال شیوع گسترده بیماری کرونا در این منطقه ایزدی نشین زیاد است.

به گزارش زریان موکریان، پزشکان و کادر درمانی که از منطقه ایزدی نشین شنگال بازدید کرده اند به سایت خبری میدل ایست آی گفته اند درست است که هنوز موردی از ابتلا به بیماری کرونا در منطقه ایزدی نشین شنگال ثبت نشده است اما احتمال شیوع این بیماری در این منطقه زیاد است.

حسین رشو، پزشکی که تا ده روز پیش در شنگال بوده اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق را به دلیل عدم توجه کافی به این منطقه مورد انتقاد قرار داده و به این نشریه گفته است امکانات مورد نیاز این منطقه فقط ار طریق سازمان ملل و نهادهای انسان دوستانه تامین می شود و دولت عراق توجه زیادی به این منطقه نمی کند.

کادر بهداشتی گفته اند در حال حاضر دو بیمارستان در سنونی و شنگال وجود دارد اما این دو بیمارستان فقط دارای 20 تخت بیمارستانی هستند و اقلام مورد نیاز مردم فقط از طریق سازمان های مدنی مانند سازمان وابسته به نادیه مراد، یکی از دختران ایزدی که توسط داعش به اسارت گرفته شده بود، تامین می شود.

مسئولان سازمان های خیریه در منطقه هشدار داده اند با توجه به گسترش بیماری کرونا در عراق و اقلیم کردستان، احتمال سرایت آن به منطقه ایزدی نشین نیز وجود دارد و لازم است هم اقلیم کردستان و هم دولت مرکزی به کمک مردم این منطقه بشتابند زیرا در حال حاضر هیچ گونه امکانات حفاظتی در برابر بیماری کرونا و یا امکانات درمانی مانند دستگاه تنفس در شنگال وجود ندارد.

دست اندرکاران بهداشتی در منطقه هشدار داده اند موارد مشکوک به ابتلا به این بیماری در شنگال وجود دارد و به دلیل تردد برخی کردهای ترکیه و سوریه به شنگال احتمال شیوع بیماری زیاد است.

دکتر رشو که در اردوگاه های محل اسکان کردهای ایزدی در اقلیم کردستان از جمله در زاخو هم بازدید کرده است، هشدار داد لازم است توجه بیشتری به این اردوگاه ها شود و امکاناتی برای قرنطینه مناسب و یا اقلام بهداشتی تامین شود. وی هشدار داد در غیر این صورت، احتمال این که نسل کشی دیگری بعد از نسل کشی ایزدیها که توسط داعش در سال 2014 صورت گرفت، وجود دارد.