دستگیری ٣٧ شکارچی غیر مجاز در آذربایجان غربی

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از دستگیری ٣٧ شکارچی غیر مجاز و تعداد زیادی ادوات شکار در استان خبر داد.

 مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی از دستگیری ٣٧ شکارچی غیر مجاز و تعداد زیادی ادوات شکار در استان خبر داد.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان موکریان؛ سعید شهند، به کردپرس گفت: یگان حفاظت محیط زیست در شهرستان سلماس جهت جلوگیری از تخلفات شکار و صید ۵۰ عدد قلاب ماهیگیری (چوب ماهیگیری) به همراه ۱۷ قطعه سیم کپور از صیادان کشف و ضبط کرد.

او ادامه داد: در همین راستا در سردشت نیز ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان، طی گشت شبانه در اطراف رودخانه زاب بیش از 10 نفر از متخلفین صید غیر مجاز ماهی را دستگیر کردند.

شهند بیان کرد: از متخلفین یک دستگاه موتور برق، 5 رشته انواع تور صیادی،  100قطعه ماهی زرده رودخانه ای،  کشف و متخلفان  با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

مدیر کل محیط زیست استان گفت: در سه ماهه اول سال جاری هم با 27 نفر متخلف در قالب 18 مورد تخلف در اشنویه برخورد قانونی صورت گرفته است.

او افزود: 50 قطعه کبک که از شکارچیان زنده گیر کشف شده بود در زیستگاه های شهرستان اشنویه رهاسازی شدند.

قانون مجازات اسلامی مقرر کرده است که هر کس به عمد و بدون ضرورت حیوان حلال گوشت متعلق به دیگری یا حیواناتی که شکار آنها توسط دولت ممنوع اعلام شده است ‌را بکشد یا مسموم یا تلف یا ناقص کند به حبس از نود و یک روز تا شش ماه یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا سه میلیون ریال محکوم‌ خواهد شد.

همچنین در ماده ای دیگر مقرر کرده است که هر کس بر خلاف مقررات و بدون مجوز قانونی اقدام به شکار یا صید حیوانات و جانوران وحشی حفاظت شده نماید به حبس از سه‌ ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک و نیم میلیون ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد. راجع به اینکه چه مواردی توسط دولت ممنوع اعلام شده در ادامه صحبت خواهد شد.

 چنانچه فردی مبادرت به شکار و صید جانوران وحشی عادی بدون پروانه، شکار و صید بیش از میزان مندرج در پروانه یا خلاف مقررات و خارج از محل‌های مندرج در پروانه، حمل، عرضه، فروش و صدور جانوران وحشی بدون کسب پروانه یا مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست کند، به جزای نقدی از یکصد هزار تا یک میلیون ریال یا حبس از یک تا ۶ ماه محکوم می‌شود.