همزمان با کشف دوتن روغن غیر بهداشتی اعلام شد

روغن گیری از ضایعات مرغ با اجازه شبکه بهداشت بوکان صورت گرفته است

سرویس موکریان-همزمان با اعلام کشف دوتن روغن غیر بهداشتی توسط نیروی انتظامی بوکان از یک کارگاه، شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بوکان اعلام کرد که به این کارگاه فرصت فعالیت داده است.

سرویس موکریان-همزمان با اعلام کشف دوتن روغن غیر بهداشتی توسط نیروی انتظامی بوکان از یک کارگاه، شبکه بهداشت ودرمان شهرستان بوکان اعلام کرد که به این کارگاه فرصت فعالیت داده است.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، روزپنج شنبه (19 اردیبهشت ماه )، سرهنگ مجید محبعلی فرمانده نیروی انتظامی شهرستان بوکان از شناسایی و پملب یک واحدغیربهداشتی روغن گیری در مسیر جاده بوکان به شاهین خبر داد و افزود: از این کارگاه 2 تن روغن آماده انتقال و عرضه به بازار کشف شده و در این راستا سه نفر متهم دستگیر و با تشکیل پرونده تحویل مقامات قضایی شهرستان شدند.

همزمان روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان بوکان اعلام کرد که این کارگاه همان کارگاهی است که زمستان سال گذشته پملب شده و  پس از اخذ تعهدات لازم فرصت فعالیت یافته بود. در حالی که در آن زمان شبکه بهداشت و درمان بوکان اعلام کرد که متخلفان با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.

بهمن ماه سال گذشته، سردار مسعود خرم نیا فرمانده نیروی انتظامی استان آذربایجان غربی اعلام کرد که شش تن روغن چربی مرغ به هنگام بارگیری دریک دستگاه خودروی تریلی در نشانی جاده شاهین دژ –بوکان کشف و ضبط شده است.

این کارگاه  ضایعات مرغ را از مرغداری ها و مغازه‌های فروش مرغ زنده تهیه و پس از جوشاندن در دیگ‌های بزرگ به صورت غیر بهداشتی تبدیل به روغن می کردند و جای سئوال است که چگونه شبکه بهداشت و درمان بوکان به این کارگاه اجازه فعالیت داده است.

معلوم نیست که روغن تولید شده در این کارگاه،  به عنوان روغن خوراکی و یا ماده اولیه لوازم آرایشی- بهداشتی عرضه شده است، اما به گزارش صدا وسیما و به گفته متخصصان تغذیه و کارشناسان علوم بهداشت،روغن هایی که از پوست وچربی مرغ برای صنایع غذایی گرفته می شود، به علت تجمع کلسترول، هورمون های تزریقی و آنتی بیوتیک ها در پوست، سبب بروز مسمومیت و انواع بیماری ها از جمله بیماری های گوارشی وعروقی خواهد شد.

این کارشناسان معتقدند اگرچه استفاده از این دست ضایعات، در تولید لوازم آرایشی- بهداشتی مانعی ندارد اما اگر بصورت غیربهداشتی تولید شده باشد، سلامت پوست را به خطر می اندازد.