تالاب قره گل بوکان رو به سیاهی کامل +ویدیو

سرویس موکریان- تالاب قره گل بوکان که از دور سیاه رنگ دیده می شود با کاهش شدید تراز آب روبه رو است و این تالاب در آستانه سیاهی کامل قرار گرفته است.

 

 

 

 

 

 به گزارش خبرنگار  زریان موکریان، تالاب قره گل تنها چهار ماه بعد از احیای کامل نیمه جان شده است و احتمال داده می شود با شروع تابستان و افزایش دما این تالاب خشک شود و یک بحران زیست محیطی رخ دهد.

اسفندماه سال گذشته حجت جباری معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی اعلام کرد که حقابه تالاب‌های استان مطالعه شده و در قالب طرحی به وزرات نیرو ارسال شده است. با گذشته سه ماه از این سخنان از سرنوشت این طرح خبری نیست.

در  همان زمان دکتر عثمانی نماینده بوکان در تذکر کتبی به رئیس جمهور و وزیر نیرو خواستار اختصاص حقابه تالاب قره گل بوکان از محل سد شهید کاظمی  شد.

تالاب قره گل با 300 هکتار در حاشیه محور مهاباد - بوکان واقع شده است که  با بارش های خوب پاییزی سال گذشته و تداوم آن در فصل زمستان این تالاب در بهمن ماه سال گذشته احیا و آبگیری شد و 2.5 میلیون متر مکعب آب به این تالاب وارد و موجب خوشحالی روستاییان شد.

با احیای این تالاب فصلی پرندگانی مانند غازخاکستری، پلیکان، فلامینگو، چنگر، مرغابی کله سبز، کاکایی صورتی و خاکستری و پرستوی دریایی به تالاب وارد شدند.

 به دنبال انتشار خبر احیای تالاب، ستادی احیای  دریاچه ارومیه شبانه اقدام به تخریب محل ورود آب به این تالاب شد. انتشار تصاویر این تخریبها توسط زریان موکریان، موجی از انتقادات از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه را به همراه داشت.

تالاب قره گول در 45 کیلومتری شمال غربی شهرستان بوکان واقع است.  افزوده شدن آثار پدیده آتشفشانی، خاکستر آتشفشانی به خاک بستر تالاب، دورنمای سیاه رنگی به آب تالاب بخشیده است که به همین جهت به قره گل سرشناس شده است.