علی رغم تکذبیه ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی

ساخت حوضچه مصنوعی با آب دریاچه ارومیه در بندرشرفخانه تایید شد

سرویس آذربایجان غربی- چند روز بعد از آنکه مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی پمپاژ و انتقال آب  در حوضچه مصنوعی در حاشیه شهر بندر شرفخانه در آذربایجان شرقی را تکذیب کرد، مدیر این دفتر در استان آذربایجان غربی این موضوع را تائید و از جمع آوری این حوضچه خبر داد.

سرویس آذربایجان غربی- چند روز بعد از آنکه مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی پمپاژ و انتقال آب  در حوضچه مصنوعی در حاشیه شهر بندر شرفخانه در آذربایجان شرقی را تکذیب کرد، مدیر این دفتر در استان آذربایجان غربی این موضوع را تائید و از جمع آوری این حوضچه خبر داد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، در اوج رهاسازی آب از سدهای بوکان و مهاباد به سمت دریاچه ارومیه، تصاویری از انتقال آب به یک دریاچه مصنوعی به هدف جذب گردشگر در آذربایجان شرقی منتشر شد.

بر اساس این تصاویر آب دریاچه ارومیه از طریق لوله های پلی اتیلنی به یک حوضچه مصنوعی در بندر شرفخانه منتقل می شود.

رسانه های منتشر کننده این خبر نوشتند که « آیا پمپاژ هزاران مترمکعب از آب  و انتقال و محبوس کردن آن در حوضچه مصنوعی یا ذخیره سازی آبهای سطحی و زیرزمینی منتهی به دریاچه ارومیه که با هزاران خون دل در حال احیا می باشد، در همان حوضچه با توجیه دهان پر کن  جذب_گردشگر کاری مطالعه شده، صحیح و فنی و مورد تایید می باشد؟»

  بندرشرفخانه یکی از بنادر دریاچه ارومیه و از توابع شهرستان شبستر استان آذربایجان شرقی است و فاصله آن از شهرستان شبستر ۲۰ کیلومتر و از شهر تبربز حدود ۹۰ کیلومتر است.

  مدیر دفتر منطقه‌ای ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان ‌شرقی آن را تکذیب کرد وبه  کردپرس گفت: منطقه‌ای که از آن به عنوان حوضچه مصنوعی در حاشیه شهر بندرشرفخانه یاد می‌شود در واقع منطقه ای است که زه آب های اطراف به صورت طبیعی در این محل جمع می‌شوند.

وی تاکید کرد: این حوضچه در طول وعرض۵۰ متر و عمق ۸۰ سانتی متر دریاچه محسوب نمی شود.البته این مورد توسط سازمان آب منطقه‌ای و سازمان محیط زیست آذربایجان شرقی بررسی می شود و در صورتی که آب آن از حقابه دریاچه ارومیه تأمین شده باشد قطعاً با آن برخورد می‌شود.

مدیر دفتر منطقه ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان شرقی گفت: حجم آب جمع شده در این محل که از آن به عنوان حوضچه مصنوعی یاد می‌شود بسیار کم است و اگر این آب به دریاچه ارومیه هم انتقال یابد تاثیری در افزایش حجم آب دریاچه نخواهد داشت علی رغم اینکه در صورت تخلف در هدایت آب دریاچه ارومیه اقدامات قانونی انجام می گیرد.

علی رعم مطرح شدن این سخنان، مدیر دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی امروز سه شنبه از جمع آوری لوله کشی انتقال آب به دریاچه مصنوعی بندر شرفخانه خبرداد.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه شهرداری بندر شرفخانه از سال 86 اقدام به احداث دریاچه مصنوعی کرده بود که از طریق لوله های پلی اتیلنی اقدام به انتقال اب از دریاچه ارومیه و پساب کارخانه شن و ماسه اطراف می کرد افزود: پس از اطلاع از وجود چنین دریاچه مصنوعی تفریحی با پیگیری ستاداحیا و دستور دکتر کلانتری معاون رئیس جمهور سریعا لوله گذاری ها جمع آوری و از انتقال آب جلوگیری شد.

وی با بیان اینکه در حدود 3 هکتار این دریاچه مصنوعی آب وجود داشت تصریح کرد: این دریاچه مصنوعی در منطقه ممنوعه پارک ملی احداث شده و آب اصلی را از پیکره دریاچه تامین می کرد که خوشبختانه با پیگیری های انجام شده از ادامه انتقال آب از دریاچه ارومیه ممانعت بعمل آمد و هیچ برداشتی از دریاچه ارومیه انجام نمی شود.