جایزه سالیانه ادبی استاد «هیمن موکریانی» در مهاباد مصوب شد

سرویس موکریان- مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد از مصوب شدن جایزه سالیانه ادبی استاد «هیمن موکریانی» در این شهر خبر داد و گفت: از سال آینده این برنامه اجرا می شود.

سرویس موکریان- مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد از مصوب شدن جایزه سالیانه ادبی استاد «هیمن موکریانی» در این شهر خبر داد و گفت: از سال آینده این برنامه اجرا می شود.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، مصطفی احمدزاده در گفت و گو با خبرنگار کردپرس گفت: از سال آتی جایزه ادبی "استاد هیمن" به صورت سالیانه از سوی شورا و شهرداری مهاباد و توسط "موزه استاد هیمن" اهدا خواهد شد.

او ادامه داد: این طرح با رخواست بنده در خصوص اهدای "سالیانه" جایزه ادبی "استاد هیمن" به مبلغ ۳۰ میلیون تومان و موافقت سایر اعضای شورا مصوب شد.

مسئول کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر مهاباد تاکید کرد: بدین ترتیب مهاباد شاهد یک "رویداد سالیانه فرهنگی" ارزشمند خواهد بود که در خور نام این شهر و نیز درخور شان استاد هیمن باشد.

احمدزاده در ادامه همچنین از موافقت با پرداخت بخشی از هزینه های مراسم افتتاح شعبه انجمن "نمایش درمانی" ایران در مهاباد خبر داد گفت: شورای شهر مهاباد تقبل کرده تا سقف ۴ میلیون تومان هزینه های مراسم افتتاح شعبه انجمن "نمایش درمانی" ایران در مهاباد را بپردازد.

او اضافه کرد: در این مراسم اساتیدی از  تهران حضور پیدا خواهند کرد‌.

به گزارش کردپرس، سید محمد امین شیخ الاسلامی موکری، متخلص به «هیمن موکریانی» در سال ۱۳۰۰ شمسی در روستای شیلان آباد از توابع مهاباد دیده به جهان گشود.

با دیوان شعر «ناله جودایی» عشق و آزادگی را با هم پیوند داد و دیوان شعر تاریک و رون، قه لای ده م ده م  ، شازاده و گه دا، هه واری خالی، بازنویسی تحفه مظفریه از رسم الخط لاتینی به کردی، مجموعه مقالات واشعار به نام "پاشه روک" و ... از آثار این استاد گرانقدر است.

ماموستا هیمن، سردبیری ۵ شماره اول نشریه  کردی «سروه» را عهده دار بود، مجله ایی که محبوبیتش را مدیون سردبیرانی چون ماموستا هیمن و سایر ادیبان برجسته آن زمان بود.

اولین همایش منطقه ای استاد محمد امین شیخ الاسلامی متخلص به هێمن، نیز با حضور شاعران و ادیبان مناطق کردنشین ایران پاییز سال 95 در مهاباد برگزار شد.