واکنش نماینده نقده و اشنویه به ماجرای مجبور کردن دانش آموزان كُرد به پوشیدن لباس آذری

سرویس موکریان- نماینده نقده و اشنویه در واکنش به مجبور کردن دانش آموزان اشنویه به پوشیدن لباس آذری در یادداشتی نوشت: خشونت، بی مهری، انکار همدیگر  مطلوب هیچ جامعه ی متمدنی نیست و کسانی که خوداگاه یا ناخوداگاه بر این پدیده های نامیمون بدمند هرگز نه مورد پذیرش مردمان اذری هستند و نه مطلوب نظر مردمان کرد.

سرویس موکریان- نماینده نقده و اشنویه در واکنش به مجبور کردن دانش آموزان اشنویه به پوشیدن لباس آذری در یادداشتی نوشت: خشونت، بی مهری، انکار همدیگر  مطلوب هیچ جامعه ی متمدنی نیست و کسانی که خوداگاه یا ناخوداگاه بر این پدیده های نامیمون بدمند هرگز نه مورد پذیرش مردمان اذری هستند و نه مطلوب نظر مردمان کرد.

به گزارش زریان موکریان عبدالکریم حسین زاده در یادداشتی نوشت:

سلام و درود بر شما مردمان نیک، دارندگان فرهنگ،ادب، هنر، طلایه داران با هم بودگی.

بی شک انتظار واقعی از مجموعه ی اموزشی استان خصوصا در استانهای چند فرهنگی اموزش و بازاموزی پذیرش یکدیگر با همه ی تفاوتها و تمرین “رواداری اجتماعی” در عالی ترین سطح ان است.

بی نیاز از توضیح و تبیین است که لباس، زبان، ایین و رسوم هر فرهنگی در این سرزمین اسباب ارجحیت هیچ کسی بر کس دیگر نیست.

گاهی اعمال ناآگاهانه، کج سلیقگی ها و تصمیمات غلط ما بی دلیل هزینه هایی بر دست ما می گذارد که در جهان عقلانیت هرگز مورد پذیرش نیست.

خشونت، بی مهری، انکار همدیگر  مطلوب هیچ جامعه ی متمدنی نیست و کسانی که خوداگاه یا ناخوداگاه بر این پدیده های نامیمون بدمند هرگز نه مورد پذیرش مردمان اذری هستند و نه مطلوب نظر مردمان کرد، تمامی کسانی که در این پهنه از ایران عزیزم می زیند درک کرده اند مختصات این استان نه مختصات تبریز و زنجان و اردبیل است و نه مختصات سنندج و ایلام و کرمانشاه، اینجا مختصاتش مختص خودش است...

شاید بپرسید خودش کیست و چیست ؟!؟

می گویم پهنه ای که اذری،کرد،اشوری،شیعه ، سنی، مسیحی و ... در ان حق برابر زیستن و بودن دارند، پهنه ایست که در بهترین سطحش ما باید با هم تمرین دموکراسی بکنیم نه ازمون تقابل و چند دستگی و بی مهری.

می دانم این چند روز  عده ای از هم وطنانم خاطرشان رنجید و بسیار کسان کرد و ترک با من در تماس بوده از این نوع بد سلیقگی ها و هر انچه زیست “برادروار “ ما را به مخاطره بندازد نقد شدید داشتند و من گفتمشان بیایید همدیگر را با همه ی کارهای اشتباه و درستمان قبول کنیم و در راستای اصلاح خود ره بپوییم.

جشنواره ی نیشابور تحت عنوان “بازیهای محلی”

در حقیقت با هدف نزدیکی بیشتر صاحبان فرهنگها در ایران عزیز و دریافت و شناخت فرهنگی با هم و گذار از “دیگر بودگی” و رسیدن به “باهم بودگی” انجام می شود و با درک این مهم و هماهنگی و همدلی که در ارکان مدیریت سیاسی، امنیتی وجود دارد و با صحبتهایی که با مدیران ارشد استان اعم از استاندار محترم،مدیر کل اطلاعات و آموزش پرورش داشتم و با تاکید و تایید انان بر اشتباه صورت گرفته تاکید داشتند ایران برای همه ی ایرانیان است و با هیچ کسی در خصوص بر هم زدن وفاق ملی موجود در استان شوخی نداشته و هیچ گذشتی نخواهند کرد، لذا تصمیم بر آن شد در پایان این مسابقات که نوجوانان ما به عنوان سفیران صلح و دوستی این استان در ان حضور دارند هر کدام برای” القای وحدت در عین کثرت” لباس خویش، کرد لباس کردی، اذری لباس اذری برتن خواهند کرد و با ایجاد زنجیره ی انسانی اجازت ان را نخواهند داد تا  اشتباهات عده ای قلیل اسباب رنجش، دوری و کدورت میان انان را سبب شود و لوح سفید دل، قلب و ذهن انان را آغشته به رنگ اختلاف و نفاق و خشونت گرداند.

و در ادامه ی همین برنامه دختران استان فردا عازم خواهند شد و با هم بودن را انان درست تمرین و به نمایش خواهند گذاشت  و به ما نیز اموزش خواهند داد، باشد که ما مسئولان با درک درست از منافع ملی و شرایط حساس کنونی از این فرشتگان بیاموزیم.

​​​​​​​ زیستمان سرشار از مدارا و یکی شدن

وکیلتان در خانه ی ملت

"عبدالکریم حسین زاده"

 جشنوارە بومی محلی استانی با شرکت41 تیم در نیشابور در حال برگزاری است. در مراحل قبلی این جشنواره یک تیم  10 نفرە از دانش آموزان اشنویە با لباس کردی حضور پیدا کردند و با کسب مقام اول استانی، به مرحله کشوری راه یافتند.

روز گذشته یکی از پایگاه های خبری اشنویه، از مجبور کردن این دانش آموزان به پوشیدن لباس آذری به جای لباس کردی هنگام اعزام به مسابقات کشوری خبر داد.

ابراهیم خالدی مربی تیم شرکت کننده از اشنویه در این رابطه می گوید: با وجود اینکه در شیوه نامه وزارتی تاکید شده که تیم ها با لباس محلی خود حضور پیدا کنند ولی مسئولان ادارە آموزش و پرورش عشایری استان به دلیل تعصبات غلط اجازه ندادند تیم برنده اشنویه با لباس کردی در جشنواره کشوری حضور یابد و آنها را مجبور به پوشیدن لباس آذری کردند.

او اضافه می کند: کارشناس اداره آموزش و پرورش عشایری استان به این دانش آموزان ابلاغ کرده از آنجا که در ایران آذربایجان غربی به نام آذری ها شناخته می شود حق استفاده از لباس کردی در این جشنواره را ندارید.