لوموند ديپلماتيک به زبان کُردی منتشر می شود

سرویس عراق و اقلیم کردستان - لوموند ديپلماتيک از قدیمی ترین و مشهورترین نشریات در فرانسه، بار دیگر کُردی را به زبان های چاپ خود افزود.

سرویس عراق و اقلیم کردستان - لوموند ديپلماتيک از قدیمی ترین و مشهورترین نشریات در فرانسه، بار دیگر کُردی را به زبان های چاپ خود افزود.

به گزارش زریان موکریان، شبکه تلویزیونی کردستان 24 گزارش داد که نشریه لوموند ديپلماتيک بار دیگر کُردی را به زبان های چاپ خود افزوده است.

لوموند ديپلماتيك نشريه اى است 66 ساله كه تحليل هاى ژرف نگر در مورد مسائل اقتصادى و سياسى و روابط بين المللى دارد. مطالب اين نشريه به 32 زبان ديگر غير از فرانسه نيز برگردانده مي شود كه يا به صورت كلاسيک چاپ مي شوند يا از طريق اينترنت در دسترس قرار می گيرند.

بر اساس این خبر؛ از سال 2009 لوموند دیپلماتیک به زبان کردی و هر دو لهجه سورانی و کورمانجی منتشر شد و تا سال  2014 که این روند متوقف شد، از لوموند دیپلماتیک کردی 48 شماره انتشار یافت.

این نشریه بار دیگر از فوریه سال جاری به صورت دیجیتالی به زبان کُردی منتشر گردید و قرار است نسخه چاپی آن نیز در آینده نزدیک در اروپا به دست مخاطبان برسد.

 یادو جوان یکی از روزنامه نگاران لوموند دیپلماتیک کُردی اعلام کرد: 80 درصد مقالات و مطالب لوموند دیپلماتیک به زبان فرانسه به زبان کردی ترجمه می شود و 20 درصد دیگر مطالب، به اخبار و تحلیل های نویسنده و روزنامه نگاران کُرد و اوضاع کردستان اختصاص می یابد.

لوموند دیپلماتیک ماهیانه چاپ می شود و از سوی یک سرمایه دار کُرد در راستای خدمت به زبان و فرهنگ کُردی پشتیبانی می شود و اولین شماره های آن به لهجه کورمانجی خواهد بود.