تغییر الگوی سرایت کرونا در مهاباد /صلاح الدین خدیو

سرویس آذربایجان غربی- این یادداشت به قلم دکتر صلاح الدین خدیو، فعال مدنی مهاباد و داروساز نوشته شده و در کانال تلگرامی وی منتشر شده است.

  سرویس آذربایجان غربی- این یادداشت به قلم دکتر صلاح الدین خدیو، فعال مدنی مهاباد و داروساز نوشته شده و در کانال تلگرامی وی منتشر شده است.

​​​​​​​ اعلام میزان فوتی ها و مبتلایان جدید کرونا در آذربایجان غربی تا روز پنجشنبه حاکی از افزایش شیب نمودار آن به میرانی نگران کننده است. 105 مبتلای جدید و 9 فوتی در روز پنجشنبه قطعا آمار خوبی نیست و از ورود استان به مرحله پیک خبر می دهد. آمار مهاباد هم با 89 مبتلای قطعی جهشی مرگبار را نشان می دهد.

این آمار البته تنها گوشه ای از واقعیت را نشان می دهد و به دلایل زیر محدود به یک جامعه آماری محدود و هدفمند است: محدود بودن آمار به نتایج مثبت تستPCR، محدود بودن تست PCR به بیماران بستری، درصد قابل‌ توجه نتایج منفی کاذب تست PCR ، بستری نشدن بیش از 85 درصد  بیماران، عدم تجمیع آمار بخش‌های مختلف.

لذا برای یک ارزیابی دقیق تر می توان آن را در یک عدد مشخص ضرب و رقم های درشت تری را به عنوان ارزیابی محتاطانه و واقعی در نظر گرفت.

درباره الگوی آلودگی افراد هم می توان  فرضیه ای را مطرح کرد. بررسیهای دو سه روز اخیر نشان می دهد که عمده مبتلایان از محلات جنوبی و حاشیه ای شهر می باشند که پس از اپیدمیک شدن بیماری و فعال شدن زنجیره انتقال آن در تجمع های انسانی معابر و اماکن عمومی یا رفت و آمدهای میان منزل و بیرون خانه مبتلا شده اند.

 این الگو تفاوت معناداری با الگوی سرایت اولیه دارد که خوشه آلودگی بر اثر ورود فرد ناقل یا مبتلا از شهرهای آلوده به مهاباد ایجاد و افراد خانواده و نزدیکان از طریق وی آلوده می شدند و باالقوه می تواند به معنای تسریع روند همه گیری بیماری باشد.

بدون شک شکسته شدن قرنطینه و کم شدن حساسیت به رعایت الزامات بهداشتی و حفظ فاصله اجتماعی در روزهای گذشته در این تحول منفی موثر بوده است.

از این رو آغاز مجدد فعالیت بازارها و ادارات از فردا حتما تاثیر مضاعفی روی این روند برجای می گذارد و شاید تنها کاری که می توان انجام داد، دعوت از مردم و گروه های در معرض خطر برای مراقبت از خود و مراعات توصیه های بهداشتی است./