تشریح اقدامات دادستانی در خصوص حادثه تالار عروسی سقز

سرویس کردستان- دادستان عمومی و انقلاب سقز گفت: سه کارشناس فنی معتمد دادگستری در حال بررسی علل بروز حادثه در تالار عروسی این شهرستان هستند که منجر به مرگ تعدادی از مهمانان شرکت کننده در مراسم عروسی شد.

سرویس کردستان- دادستان عمومی و انقلاب سقز گفت: سه کارشناس فنی معتمد دادگستری در حال بررسی علل بروز حادثه در تالار عروسی این شهرستان هستند که منجر به مرگ تعدادی از مهمانان شرکت کننده در مراسم عروسی شد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از ایرنا، علیرضا رضاپور با بیان اینکه دادستانی از ابتدای بروز حادثه تالار کمیته‌ای را با حضور دستگاه‌های متولی برای بررسی علل این حادثه تشکیل داد، اظهار داشت: این کمیته به منظور بررسی بیشتر جوانب سه کارشناس عمران، تاسیسات و برق معتمد دستگاه قضایی را مامور بررسی حادثه کرده است.

وی اضافه کرد: همچنین دادستانی در اقدامی دیگر از ۱۱ اداره متبوع که مجوزهای مختلف برای فعالیت اماکن عمومی را صادر می‌کنند در خصوص تالار عروسی «مانگه شه و» استعلام گرفته که تاکنون جوابی به دست دادستانی نرسیده است.

دادستان عمومی و انقلاب سقز یادآور شد: همچنین با همکاری برخی دستگاه‌های اجرایی از جمله استاندارد، صنعت، معدن و تجارت و فرماندهی انتظامی شهرستان در قالب کمیته بررسی حادثه به بازرسی از تالارهای عروسی وجود در شهرستان اقدام کردیم.

رضاپور با بیان اینکه در این بازرسی‌ها تالارهای بدون مجور احصا و پلیس اماکن شهرستان نیز اقدام به پلمب آنها کرد، افزود: در نهایت برخی از واحدها با رفع نواقص حادثه آفرین فک پلمب شدند و برای رفع سایر نواقص نیز تعهد ۱۰ تا ۱۵ روزه از آنان اخذ شده است.

دادستان عمومی و انقلاب سقز گفت: مالک تالار عروسی مانگه شه‌و سقز که بدنبال حادثه آتش سوزی و مرگ ۱۲ نفر در یک مراسم عروسی متواری شده‌ بود، روز ۲۰ آذر بازداشت و تحویل مقامات قضایی شد و پس از سیر مراحل قانونی فعلا با قید وثیقه آزاد شده است.

کارگروە ایمنی در کردستان برای پیشگیری از وقوع حوادث در اماکن عمومی تشکیل شد تا آسیب شناسی جوانب حادثه صورت گیرد و از چند تالار در سطح شهر و لزوم تشکیل کارگروه مذکور با حضور نمایندگان و کارشناسان ادارات ذیربط جهت بازدید از ساختمان های عمومی و ارزیابی سطح ایمنی آنها در دیگر شهرها انجام شود.

حادثه دردناک تالار مانگه شه و شامگاه پنجشنبه ۱۴ آذر ماه امسال بر اثر نشت گاز از شلنگ متصل به بخاری رخ داد و باعث کشته شدن ۱۲ نفر و مجروح شدن ۴۸ نفر از مهمانان مراسم عروسی شد در این حادثه پنج کودک و پنج زن همراه با دو مرد جانباختند.