گیر کردن پروژه بیمارستان جدید بوکان در مرحله کلنگ زنی

سرویس موکریان_ نزدیک به دو سال از کلنگ زنی پروژ بیمارستان ٢٠٠ تختخوابی در بوکان می گذرد اما این پروژه همچنان در مرحله کلنگ زنی مانده است.

سرویس موکریان_ نزدیک به دو سال از کلنگ زنی پروژ بیمارستان ٢٠٠ تختخوابی در بوکان می گذرد اما این پروژه همچنان در مرحله کلنگ زنی مانده است.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، شهریور سال ١٣٩٧، «سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی» وزیر وقت بهداشت و درمان با حضور در در اتفاقی نادر  طرح بیمارستان ۱۰۰تخـت‌خوابی بوکان را به ۲۰۰ تخت‌خوابی ارتقا داد و سپس آن را کلنگ‌زنی کرد.

«محمد قسیم عثمانی» نماینده بوکان نیز در مراسم کلنگ زنی این پروژه گفت که  پروژه بیمارستان 200 تختخوابی این شهرستان با اعتبار 50 میلیارد ریالی در فاز اول،  در ردیف بودجه سالجاری مصوب گردیده است و مراحل احداث آن به زودی آغاز خواهد شد.

ساخت این پروژه دردسرهای  مکان یابی و انتخاب زمین را نداشت چرا که مسئولان تصمیم گرفتند بیمارستان جدید بوکان در دل بیمارستان فعلی ساخته شود. علی رغم این آسان کاری و گذشت دو سال از کلنگ زنی پروژه، کار اجرایی آن آغاز نشده است.

همزمان با این پروژه، طرح بیمارستان ٣٥٠ تختخوابی مهاباد نیز کلنگ زنی شد اما این طرح به سرنوشت بیمارستان بوکان مبتلا نشد و خرداد سال گذشته عملیات اجرایی آن با بیش از ۳۷۰ میلیارد ریال اعتبار آغاز شد.

روز دوشنبه (٢٢ اردیبهشت ماه) «ایرج شجاعی» فرماندار مهاباد گفت که پیشرفت فیزیکی بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی این شهرستان به ۳۵ درصد رسیده است.

به گفته شجاعی تاکنون ۲۰۰ میلیارد ریال برای احداث این بیمارستان هزینه شده است وعملیات احداث آن که به علت بیماری کرونا نزدیک به ۲ ماه متوقف شده بود، از اول اردیبهشت دوباره آغاز شده است.

وی ادامه داد: برای احداث کامل این بیمارستان ۶۰۰ میلیارد ریال و برای تجهیز آن نیز بیش از چهار هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است که در ردیف بودجه سال جاری قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه تاکنون ۲۵ میلیارد ریال برای ساخت طبقه اول آن هزینه شده، اضافه کرد: هم‌اکنون مراحل ساخت طبقه دوم این بیمارستان در دست اجراست.

فرماندار مهاباد ضمن قدردانی از تلاش‌های نماینده این شهرستان در مجلس شورای اسلامی برای پیگیری مراحل ساخت بیمارستان، اظهار داشت: با وجود مشکلات شیوع بیماری کرونا، روند ساخت این بیمارستان طبق برنامه بوده و پیش‌بینی می‌شود در موعد مقرر آن که ۱۸ ماه است، تکمیل شود.

شجاعی بیان کرد: پروژه بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی مهاباد در زمینی به مساحت هشت هکتار و زیربنای ۳.۵ هکتار در ۶ طبقه در بلوار خلبان شهید خالد حیدری احداث می‌شود و شامل‌ بخش‌های زایمان، بستری عمومی، درمانگاه و بخش‌های پشتیبانی خواهد بود.

وی در خصوص احداث بیمارستان ۹۶ تختخوابی تامین اجتماعی مهاباد نیز گفت: عملیات احداث این بیمارستان نیز به پیمانکار واگذار شده و محوطه‌سازی آن در حال انجام است.

وی با بیان اینکه بیمارستان تامین اجتماعی مهاباد جزء هشت بیمارستان تامین اجتماعی کشور بوده که در حال ساخت است، افزود: این بیمارستان نیز با اعتبار ۹۱۰ میلیارد ریال در زمینی به مساحت ۱۵ هزار متر مربع احداث می‌شود.

 

شجاعی با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد شهروندان مهابادی زیرپوشش سازمان تأمین اجتماعی هستند، اضافه کرد: با بهره‌برداری از این بیمارستان نیمی از جمعیت این شهرستان می‌توانند به طور رایگان از خدمات پزشکی و بهداشتی استفاده کنند.

 

بیمارستان فعلی مهاباد یکی از بیمارستان‌های قدیمی آذربایجان‌غربی است که هم‌اکنون با چند برابر ظرفیت خود با ۳۰۱ تخت فعال به شهروندان خدمات درمانی و پزشکی ارائه می‌کند.

پروژه احداث بیمارستان ۳۵۰ تختخوابی این شهرستان شهریورماه ۱۳۹۷ با حضور وزیر وقت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلنگ زنی شد؛ پروژه احداث بیمارستان ۹۶ تختخوابی این شهرستان دی سال ۱۳۹۶ با حضور رئیس سازمان تأمین اجتماعی کلنگ‌زنی شد.