جزییات تصویب  منطقه ویژه اقتصادی مهاباد در صحن مجلس تشریح شد

سرویس آذربایجان غربی- نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب کلیات لایحه دولت در مجلس، مهاباد یک گام دیگر به شکوفایی اقتصادی و فراهم آمدن اشتغال پایدار نزدیک‌تر شد و شهرداری این شهر نیز متولی جذب سرمایه‌گذار برای این منطقه است.

سرویس آذربایجان غربی- نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی گفت: با تصویب کلیات لایحه دولت در مجلس، مهاباد یک گام دیگر به شکوفایی اقتصادی و فراهم آمدن اشتغال پایدار نزدیک‌تر شد و شهرداری این شهر نیز متولی جذب سرمایه‌گذار برای این منطقه است.
حسن  معروف پور حسن معروف پور

به گزارش زریان مکریان ،​​​​​​​​​​​​​​جلال محمودزاده در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مهاباد، با اشاره به تصویب نمایندگان مجلس با کلیات اجرایی شدن منطقه ویژه اقتصادی در مهاباد اظهار داشت: در لایحه دولت 8 منطقه آزاد و 12 منطقه ویژه مطرح شده بود که پس از ارجاع آن به مجلس و بررسی این پیشنهاد توسط نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی دو موضوع اساسی برای مناطق ویژه اقتصادی جدید مطرح شد.

وی افزود: دارا بودن مصوبه شورای برنامه‌ریزی استان و اعلام آمادگی بخش خصوصی در حوزه سرمایه‌گذاری دو موضوع و شرط اصلی به تصویب رسیدن مناطق ویژه اقتصادی است که با توجه به شرایط مطلوب شهرستان مهاباد و با پیگیری‌های چندین ماهه این دو اصل مهم در این شهرستان فراهم شد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی در این باره اظهار داشت: پس از تصویب پشنهاد بنده در شورای برنامه‌ریزی آذربایجان‌غربی نسبت به ایجاد منطقه ویژه اقتصادی در شهرستان مهاباد نوبت به تامین بخش خصوصی شد که با رایزنی‌های صورت گرفته شهرداری مهاباد به این مقوله و جذب سرمایه‌گذار از طریق آگهی مزایده وارد شد.

محمودزاده خاطرنشان کرد: کلیات این لایحه دولت پس از ایجاد تغییراتی توسط نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته جاری به تصویب رسید و هم‌اکنون منتظر بررسی جزئیات آن در هفته‌های آتی هستیم، این لایحه دولت شامل یک ماده واحده، 4 بند و 4 تبصره است.

وی درباره این بندها یادآور شد: بند اول این لایحه مربوط به مناطق آزاد تجاری کشور که شامل استان گلستان(اینچه برون)، ایلام، اردبیل، سیستان و بلوچستان، خوزستان، هرمزگان، بوشهر و کرمانشاه است همچنین بند دوم این لایحه نیز شامل گسترش منطقه آزاد تجاری اراضی نیمه شمالی جزیره هرمز به وسعت 21 کیلومتر مربع است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: همچنین دولت در بند سوم این لایحه استان‌های فارس، یزد، زنجان، آذربایجان‌ غربی، خراسان رضوی، لرستان، قزوین، اصفهان و منطقه ویژه صنعتی استان البرز را به عنوان مناطق ویژه اقتصادی معرفی کرده است.

محمودزاده به بند 4 این لایحه نیز اشاره کرد و گفت: بند 4 این لایحه شامل مناطقی است که نمایندگان برخی از شهرها موفق به اخذ موافقت شورای برنامه‌ریزی استان‌هایشان شده‌اند که رعایت شرایط مناطق ویژه همچون سازمان اداره کننده حقوقی غیردولتی مورد تایید دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد ویژه اقتصادی و اخذ مجوز شورای برنامه ریزی استان، از جمله مواردی است که مجلس از آن به عنوان شروط پذیرش شهرها تحت عنوان مناطق ویژه اقتصادی نام برده است.

وی تاکید کرد: با این شروط و به اجرایی رساندن آن توسط برخی نمایندگان شهرها، تعداد 74 منطقه ویژه اقتصادی دیگر مورد قبول مجلس واقع شد و پیوست به لایحه دولت ‌شد که منطقه ویژه اقتصادی مهاباد در آذربایجان‌ غربی یکی از این مناطق است.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی افزود: پس از بررسی جزئیات این لایحه و در صورت اتمام و موافقت آن در مجلس این لایحه به شورای نگهبان ارسال و در صورت موافقت این شورا مراحل تاسیس این مناطق آغاز می‌شود.

محمودزاده خاطرنشان کرد: احداث و ایجاد منطقه ویژه اقتصادی گامی موثر در اشتغال‌زایی شهرستان مهاباد است و با ورود شرکت‌های کوچک و بزرگ به این منطقه می‌توان به رونق اقتصادی شهرستان، استان و در نهایت کشور خوش‌بین بود.