سیمینه رود تابلاب قره گل را احیاء کرد

سرویس موکریان_ رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بوکان گفت: با جاری شدن سیمینه رود تالاب قره گل،احیاء  ،و آبگیری آن شروع شد.

سرویس موکریان_ رئیس اداره حفاظت از محیط زیست شهرستان بوکان گفت: با جاری شدن سیمینه رود تالاب قره گل،احیاء  ،و آبگیری آن شروع شد.

​​​​​​​«آوات بازیار» روز پنج شنبه 2 بهمن ماه به خبرنگار زریان موکریان گفت: با همت اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان و همکاری مدیریت امور آب شهرستان بوکان برای تخصیص حق آبه تالاب، این تالاب با ورود آب جان تازه ای به خود گرفت.

 رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان افزود: با جاری شدن آب در سیمینه رود و رسیدن آب به نهر منتهی به تالاب هم اکنون حجم ورودی آب به این تالاب افزایش داشته و امسال با لطف و عنایت الهی این تالاب میزبان خوبی برای انواع پرندگان مهاجر ، بومی، آبزی و کنار آبزی خواهد بود.

 بازیار اضافه کرد: تالاب ها بعنوان مهمترین اکوسیستم ها، مهد تنوع زیستی هستند و فواید بیشماری برای حیات وحش و مردم منطقه دارند .پس لازم است همه باهم دست به دست هم دهیم و در حفاظت از این میراث های طبیعی گرانبها تلاش کنیم.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بوکان خاطر نشان شد: تالاب قره گل در فاصله ۲۵ کیلومتری جاده بوکان به میاندوآب قرار دارد و مشارکت مردم محلی برای آرامش منطقه در فصل مهاجرت زمستانه پرندگان باعث شده این تالاب در سال های اخیر محل جذابی برای  زمستانی گذرانی پرندگان باشد. از پرندگان این تالاب می توان به خانواده انواع اردک سانان، غاز سانان، درناسانان و سایر پرندگان آبزی و کنار آبزی اشاره کرد.

اکوسیستم های آبی شهرستان بوکان به دلیل حضور انواع  پرندگان آبزی و کنار آبزی و ارتباط اکولوژیک آنها با اقصی نقاط جهان در فصل مهاجرت پرندگان از اهمیت زیستی بالایی برخوردار هستند.