عصیان هنری بانوی بوکانی با طنزی سیاه

کوردانه- می گوید؛ با هنر کاریکاتور و کارتون نفس می کشد چرا که به او اجازه می دهد با طنزی سیاه دربرابر جنگ، بی عدالتی، تبعیض که روحش را آزرده می کنند، عصیانی هنری و اعتراضی هنرمندانه داشته باشد. 

کوردانه- می گوید؛ با هنر کاریکاتور و کارتون نفس می کشد چرا که به او اجازه می دهد با طنزی سیاه دربرابر جنگ، بی عدالتی، تبعیض که روحش را آزرده می کنند، عصیانی هنری و اعتراضی هنرمندانه داشته باشد. 

به گزارش خبرنگار زریان موکریان،  مقام دوم ششمین جشنواره بین المللی کاریکاتور طنز و گرافیک اسپانیا، دو بار درخشش در جشنواره بین المللی آیدین دوغان ترکیه و قرارگرفتن دو اثرش در جمع 100 اثر برتر این جشنواره  که از آن به عنوان اسکار کاریکاتور یاد می شود، قرار گرفتن در جمع منتخبین جشنواره بین المللی  miah اسپانیا و  نمایش اثرش با موضوع مبارزات کارگران به مدت 10 روز در نمایشگاه این جشنواره، تنها بخشی از  افتخارات«منیره احمدی»  تنها بانوی کاریکاتوریست بوکان و آذربایجان غربی است.

**آغاز با نقاشی وطراحی

احمدی در خانواده ای هنردوست در  بوکان به دنیا آمد. علاقمندی اش به طراحی و نقاشی، تشویقهای خانواده اش را به همراه آورد. تشویقها در مدرسه ادامه پیدا می کند. معلمان، منیره را به شرکت  در مسابقات نقاشی  تشویق می کنند و وی در این مسابقات خوش می درخشد.

اولین فعالیت جدی او،  به سال 87  در حوزه طراحی و نقاشی بر می گردد. در آن سال به سفارش «مصطفی ایلخانی زاده» مدیر مسئول موسسه آموزش و فرهنگی ادب، تصویرگری یک مجموعه کتاب کُردی ویژه کودکان را برعهده  می گیرد که این مجموعه کتاب توسط انتشارات پانیذ  در تهران چاپ می شود.

منیره دیپلم خود را در رشته گرافیک اخذ می کند. با ورود به دانشگاه ارومیه در همین رشته ادامه تحصیل می دهد. در دوران دانشجویی کم کار می شود و تنها تابستانها در هنرکده استاد شیرزاد کلاسهای طراحی و نقاشی برگزار می کرد.

​​​​​​​**جاذبه ای به نام طنز سیاه

سال  91 با اخذ مدرک کاردانی گرافیک از دانشگاه فارغ التحصیل می شود و با برگزاری کلاسهای متعدد به آموزش طراحی و نفاشی مشغول می شود. آشنایی با «محمد محمودی» از کارتونیستهای بوکان، وی را عملا وارد عرصه کارتون و کاریکاتور می کند.

خودش می گوید: این هنر برای من ناآشنا نبود چرا که مرحوم پدرم از طرفداران پرو پا قرص مجله گل آقا بود و همیشه شماره جدید این نشریه را می خرید و برای همین از کودکی با این هنر آشنا بودم.

وی که هنرمند را عصیانگر می داند،  در خصوص علت  پرداختنش به هنر کارتون و کاریکاتور می گوید: این

با اغراق، معضلات اجتماعی را برجسته می کند. مخاطب را می خنداند اما در نهایت کامها را تلخ می کند، چرا که با برجسته کردن نکات تلخ رویدادها به وجدانهای خاموش تلنگری ناگهانی وارد می کند و  این همان طنز سیاه یا کارتون است که  من را جذب خود کرد.

**حضوری تلخ

اولین حضور احمدی به عنوان کاریکاتور به «جشنواره بین المللی هنرهای تجسمی جوانان کشور» در سال 91 برمی گردد که به عنوان هنرمند منتخب استان یک هفته  در این جشنواره حضور داشت. اثرش با عنوان «خواب» با بی مهری  روبه رو می شود،  که بعدها این اثر درجشنواره  بین المللی آیدین دوغان ترکیه می درخشد و به گفته احمدی، تحسین «جواد  علیزاده»  استاد بنام کاریکاتور را به همراه می آرود.

 این بانوی بوکانی بعد از برگزاری نمایشگاه های طراحی و نقاشی گروهی و انفرادی  در سالهای 91، 92 و 93، برای اولین بار درسال 93 آثار خود را در نمایشگاه گروهی کاریکاتور بوکان به نمایش می گذارد. می گوید: بعد از این نمایشگاه که با حضور آثار  آقایان جانبالاغی، مام رحیمی، محمودی و برداران قریشی برگزار شد، هنر کاریکاتور و کارتون را جدی تر گرفتم.

**شوک یک درخشش

احمدی آثارش را راهی جشنواره های داخلی و خارجی می کند. در سال 91 به مسابقه نهمین دوره جشنواره کاریکاتور سراسری بوکان راه پیدا می کند و سال 93   با کسب مقام سوم جشنواره منطقه ای جامعه +من اولین موفقیتش را کسب می کند.

 اولین حضورش در یک جشنواره بین المللی او را شوکه می کند. سال 2016 اثرش در کتاب سی و سومین دوره جشنواره بین المللی آیدین دوغان ترکیه چاپ می شود و نام وی در کنار 70 کاریکاتوریست برتر دنیا قرار می گیرد.

می گوید:  در بخش آزاد این جشنواره که حکم اسکار کاریکاتور را دارد شرکت کردم و وقتی کتاب جشنواره به دستم رسید شوکه شدم چرا که اثرم  در کنار آثار بزرگان کارتون چاپ شده بود، انگیزه ام برای رقابت بیشتر شد و شروع کردم به شرکت در جشنواره های معتبر.

یک سال بعد و بار دیگر احمدی با اثری به نام «فداکاری مادر» در این جشنواره خوش درخشید. به گفته خودش این اثر را از همه آثارش بیشتر دوست دارد چرا که پیامش را در زندگی شخصی خود لمس کرده است.

**موج درخششها

موج شرکت و موفقیتهای احمدی در جشنواره های بین المللی آغاز می شود.  با دو اثر در جشنواره  بین المللی روسیه  با موضوع «انقلاب روسیه» شرکت می کند و به بخش  نمایشگاه و فینال راه پیدا می کند.

 مقام دوم در بخش آزاد جشنواره بین المللی طنز و گرافیک اسپانیا را با اثری به نام « حقوق بشر و جنگ» کسب می کند. با یک اثر طنز که از ضرب المثل کردی الهام گرفته بود لوح تقدیر جشنواره بین المللی رومانی را از آن خود می کند و با اثری در انتقاد از فاصله طبقاتی در جمع منتخبین جشنواره بین المللی maih  اسپانیا قرار می گیرد و به مدت 10 روز اثرش در نمایشگاه این جشنواره به نمایش گذاشته می شود.

یک ماه قبل نیز در جمع 50 فینالیست چهاردهمین جشنواره بین المللی سولین کراوسی قرار می گیرد.

**هنرمندی با ذات هنری

احمدی در  محضر اساتید شاگردی نکرده است و به گفته خودش «هنرمند باید ذات هنری داشته باشد». او معتقد است  ذهنی ساختار شکن،  تفکر خلاق، نگاهی فلسفی به زندگی خمیرمایه به وجود آمدن یک هنرمند خلاق است که  با مطالعه، کنجکاوی و پژوهش  در احوالات انسان و جهان این خمیرمایه شکل می گیردو

او جنگ، فقر، فاصله طبقاتی، تبعیض جنستی، غم و ناراحتی اطرافیان، زندگی شخصی و معضلات اجتماعی را  دستمایه خلق کارتونهایی قرار می دهد تا به گفته خودش به مانند هنرمندی عصیانگر، اعتراضش را نیشگونهای تلخ به گوش همگان برساند.

**نفس کشدن با کارتون

می گوید؛ با هنر کاریکاتور و کارتون نفس می کشد چرا که به او اجازه می دهد با طنزی سیاه دربرابر جنگ، بی عدالتی، تبعیض که روحش را آزرده می کنند، عصیانی هنری و اعتراضی هنرمندانه داشته باشد. 

این بانوی کارتونیست بوکانی که در خلق انیمشینهای کوردی نیز دستی توانا دارد،  برای خلق یک اثر کارتونی از رویدادها، مطالعه کتابها و... الهام  می گیرد. چند ساعت وقت می گذارد تا به صورت دستی و با استفاده از آب رنگ و راپید کارتونی را خلق کند.

** معهدانه تر ادامه دارد...

او که معتقد است عمر سبک کاریکاتور گل آقا تمام شده است، می گوید اما هنوز برخلاف فضای عمومی کشور، در منطقه ما مردم به کاریکاتورهای سبک گل آقا تمایل دارند. وی علت این تمایل را در انتقاد از خود و همکارانش پیدا می کند و می گوید: تمایل کارتونیستهای منطقه به ویژه شهرستان به حضور در جشنواره ها سبب شده که کارتون در میان مطبوعات و افکار عمومی منطقه ما جایگاه مناسب خود را کسب نکند.

 شش سال از حضور  احمدی در عرصه کارتون و کاریکاتور می گذرد، تا به امروز نتوانسته از محل هنر کارتون و کاریکاتور درآمدی کسب کند اما همچنان با انگیزه است و می گوید متعهدانه تر و مسئولانه تر از گذشته کارتون خلق می کنم.

گزارش از حسن معروف پور