معاون استاندار آذربایجان غربی: در حال رفع مانع ساخت سد سیمنیه رود هستیم

سرویس موکریان- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ما در حال پیگیری آغاز دوباره ساخت سد سیمینه رود هستیم و در صورت حل مشکل آن در ستاد احیای دریاچه ارومیه عملیات اجرایی آن را آغاز می کنیم.

سرویس موکریان- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان‌غربی گفت: ما در حال پیگیری آغاز دوباره ساخت سد سیمینه رود هستیم و در صورت حل مشکل آن در ستاد احیای دریاچه ارومیه عملیات اجرایی آن را آغاز می کنیم.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان «آیدین رحمانی» روز دوشنبه در جلسه ستاد بازآفرینی شهری بوکان گفت: محمد مهدی شهریاری استاندار آذربایجان غربی در جریان سفر اخیر آقای جهانگیری معاون رئیس جمهور و رئیس ستاد احیاء به آذربایجان غربی موضوع  توقف عملیات ساخت چند سد در آذربایجان غربی با مصوبه این ستاد را مطرح و به صراحت خواستار لغو این مصوبه شد.

وی افزود: ما معتقدیم به بهانه احیای دریاچه ارومیه نباید مانع توسعه استان شد و نظر معاون رئیس جمهور نیز در این خصوص مثبت است.

رحمای ضمن اشاره به توقف عملیات ساخت سد سیمنیه رود علی رغم داشتن پیشرفت فیزیکی مناسب گفت: ما در حال پیگیری آغاز دوباره ساخت این سد هستیم و در صورت حل مشکل آن در ستاد احیای دریاچه ارومیه عملیات اجرایی آن را آغاز می کنیم.

این سخنان بعد از آن مطرح شد که "لقمان خسروپور" سرپرست فرمانداری شهرستان بوکان گفت: ساخت سد سیمینه رود که دارای پیشرفت مناسبی است همچنان درخواست مردم شهرستان بوکان است. کارشناسان و مردم معتقدند که ساخت این سد امکان دارد و باید در تصمیم ستاد احیای دریاچه ارومیه برای توقف ساخت این سد تجدیدنظر شود.

خسروپور تصریح کرد: ما نیز معتقدیم باید دریاچه ارومیه را احیا کرد و پیشنهاد می کنیم حق آبه سد سیمینه رود در اختیار دریاچه ارومیه قرار گیرد و این سد برای تولید برق و تامین آب شرب مورد استفاده بوکان قرار گیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی در ادامه سخنان خود در این نشست گفت: مهاجرت پذیری سبب شکل گیری پدیده سکونتگاه های غیررسمی در بوکان شده است و این پدیده شرایط سختی را برای برنامه ریزی شهری در این شهر ایجاد کرده است.

وی افزود: در آذربایجان غربی یک‌هزار و ۴۴۴ هکتار سکونتگاه غیر رسمی وجود دارد که ۳۴۰ هکتار آن به شهرستان مربوط به بوکان است.

رحمانی با بیان اینکه ۲۲ درصد سکونتگاه‌های غیر رسمی استان به شهرستان بوکان تعلق دارد، اظهار داشت: این آمار قابل توجه است و ما باید نگاه ویژه ای به بوکان داشته باشیم و مکلف به کمک برای حل مشکلات سکونتگاه های غیررسمی بوکان هستیم

وی افزود: ستاد باز آفرینی شهرستان بوکان عملکرد عالی داشته و به الگویی برای دیگر شهرهای استان آذربایجان غربی تبدیل شده است و از سرپرست فرمانداری، شهردار و رئیس راه و شهرسازی تشکری می کنم.

رحملنی گفت: امسال ۴ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان اعتبار پروژه‌های بازآفرینی بوده که ۱۰۰ درصد جذب شده و نوید بخش آن است که با برنامه منسجم در سال‌های آتی شاهد تحولات مثبت شهری باشیم.

رحمانی در ادامه ضمن آنکه از تصمیم دولت برای پایان دادن به ساخت مساکن مهر تا آخر سالجاری خبرداد، گفت: مجموع ۴۵ هزار و ۳۸۲ واحد مسکن مهر استان ۴۲ هزار و ۸۸۹ واحد تحویل شده و در بوکان نیز از ۲ هزار و ۷۲۴ واحد ۲ هزار و ۶۲۵ واحد به اتمام رسیده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گفت: در طرح اقدام ملی مسکن در ۷ محور نیز در قالب ۲۱ هزار واحد در مرحله اول در ۹ شهرستان استان ۴ هزار ۷۱۷ واحد ثبت نام شد که در بوکان ۱۶۴۵ واحد جزو برنامه ابلاغی بود و ۱۳۴۰ واحد ظرفیت احصا شده و نیاز است مسئولین هماهنگی برای تامین زمین و دیگر نیاز‌ها را انجام دهند.