دلالان، پیله‌وران آذربایجان‌غربی را با بدهی مالیاتی ۱۳۵ میلیارد تومانی روبه رو کرده اند

سرویس آذربایجان غربی_ مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی با اشاره به سود بالای دلالان با سوء‌استفاده از پیله‌وران در مناطق مرزی استان گفت: این امر موجب شده تا نظیر موضوع کارت‌های بازرگانی، پیله وران نیز ۱۳۵ میلیارد تومان بدهی مالیاتی داشته باشند.

سرویس آذربایجان غربی_ مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی با اشاره به سود بالای دلالان با سوء‌استفاده از پیله‌وران در مناطق مرزی استان گفت: این امر موجب شده تا نظیر موضوع کارت‌های بازرگانی، پیله وران نیز ۱۳۵ میلیارد تومان بدهی مالیاتی داشته باشند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، حسن کوماسی روز شنبه در حاشیه جلسه مدیران دستگاه های زیرمجموعه وزارت اقتصادی و دارایی در آذربایجان غربی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در این خصوص، بین واردکننده و پیله وران واسطه هایی وجود دارندکه سودهای بالایی کسب کرده اند اما پیله وران مناطق مرزی که حداقل درآمد را دارند، درگیر موضوع شده و ورود دستگاه های امنیتی و قضایی به این پرونده ها، موجب تسهیل روند اخذ مالیات از تاجران اصلی می شود.

وی اضافه کرد: برخورد مضاعف قانونی با مجرمان مالیاتی علاوه بر کاهش این جرایم، موجب تأمین درآمدهای دولت شده و این مهم با تشکیل شعبه دادرسی ویژه جرایم اقتصادی و مالی محقق می شود.

وی با بیان اینکه نیازمند ورود سیستم قضایی به پرونده های مالیاتی هستیم، اظهار کرد: واسطه ها با سوءاستفاده از دارندگان کارت های بازرگانی و کارت های پیله وری علاوه بر کسب سودهای کلان، موجب تضییع درآمدهای دولت، ایجاد بدهی های سنگین برای دارندگان کارت ها و سود مضاعف برای تاجرانی می شوند که نظام مالیاتی را نادیده می گیرند.

وی با تأکید بر ضرورت همکاری بیش از پیش سیستم قضایی در موضوع پرونده های مالیاتی بیان کرد: راه اندازی شعبه های دادرسی ویژه برای پرونده های مالیاتی در ارومیه، ماکو و یکی از شهرستان های جنوب استان و استقرار قضات ویژه در این دادگاه ها به وصول درآمدهای مالیاتی از طریق اقدامات مجرمانه کمک می‌کند.

مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌غربی به بدهی یک‌هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی از محل اجاره کارت های بازرگانی به نظام مالیاتی اشاره کرد و افزود: این مبلغ، اصل بدهی از محل کارت های بازرگانی است که در صورت وصول، کل درآمدهای مالیاتی استان در سال جاری تأمین می شود.

وی با اشاره به سوءاستفاده برخی شرکت ها از معافیت های قانونی مناطق آزاد نیز  گفت: برخی افراد با ایجاد شرکت های صوری در سال های گذشته اقدام به پولشویی و فرار مالیاتی در منطقه آزاد ماکو کرده اند که شناسایی شده و دریافت حقوق دولتی از آنها، نیازمند پیگیری قضایی است.

کوماسی به رشد ۳۵ درصدی وصول مالیات در سال گذشته اشاره کرد و ادامه داد: با وصول یک هزار و ۱۶۵ میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی، توانستیم ۹۹ درصد بودجه استان در سال گذشته را محقق کنیم. همچنین مجموع وصول مالیات با ردیف استانی و ملی و عوارض در سال گذشته بالغ بر یک هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بود.

وی با بیان اینکه سال گذشته ۲۱۲ میلیارد تومان عوارض وصول و بین ۴۴ شهرداری و دهیاری استان توزیع شد، گفت: تحقق درآمدهای مالیاتی دولت با تعامل، همکاری و هم افزایی همه دستگاه ها صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، درآمدهای مالیاتی مهمترین بخش درآمد دولتی در آذربایجان غربی هستند؛ با بررسی ابعاد مختلف فرار مالیاتی در استان هزاران میلیارد تومان معوقه مالیاتی در این استان وجود دارد.