سوء استفاده از موافقت اصولی؛ ترفندی جدید برای تغییر کاربری زمینهای کشاورزی در بوکان

سرویس موکریان_مدیر جهادکشاورزی بوکان  از ترفندی جدید برای تغییر کاربری زمینهای کشاورزی در بوکان با سوء استفاده از موافقت اصولی برای اجرای طرحهای سرمایه گذاری خبر داد.

سرویس موکریان_مدیر جهادکشاورزی بوکان  از ترفندی جدید برای تغییر کاربری زمینهای کشاورزی در بوکان با سوء استفاده از موافقت اصولی برای اجرای طرحهای سرمایه گذاری خبر داد.

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، «انور امینی خواه» در ششمین جلسه شورای حفاظت از منابع آب شهرستان بوکان که در محل سالن جلسات فرمانداری این شهرستان برگزار شد، گفت:  به هنگام صدور موافقت اصولی برای اجرای یک طرح سرمایه گذاری باید توانایی مالی سرمایه گذار  برای اجرای طرح نیز در نظر گرفته شود چرا که شاهد سوء استفاده از این موافقت اصولی در بعضی از این موارد هستیم.

وی افزود: افراد به بهانه سرمایه گذاری موافقت اصولی اجرای یک طرح را اخذ می کنند و بر اساس همین موافقت اصولی زمینی که قرار است در آن طرح اجرا شود از کاربری زراعی به خدماتی یا صنعتی تبدیل می کنند و بعد از تغییر کاربری فرد اقدام به حصارکشی زمین می کند.

امینی خواه در ادامه گفت: هم اکنون فردی که موافقت اصولی ایجاد  گاوداری شیرده را  چند سال قبل اخذ کرده است دیواری چند متری را به دور زمین ایجاد کرده در حالی که باید 30 درصد پروژه اجرا شود سپس اقدام به حصار کشی کند اگر این فرد پروژه خود را اجرا کند اقدام به تخریب دیوار و لغو موافقت اصولی می کنیم.

«حسین پیری» رئیس آب و فاضلاب روستایی بوکان نیز ضمن تایید سخنان مدیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: این افراد تنها به دنبال تغییر کاربری زمین خود هستند و هیچگونه سرمایه گذاری رخ نمی دهد و حتی اعلام می کنند آماده اند برای طرح خود تخصیص آب نخواهند اما با تغییر کاربری موافقت کنیم.

«لقمان خسروپور» سرپرست فرمانداری بوکان در پایان گفت: صدور موافقت اصولی برای طرحهایی که اجرا نمی شود سبب پر شدن سهیمه تخصیص آب شهرستان نیز می شود به همین دلیل هر گونه تخصیص آب و تغییرکاربری  حتما باید با تایید فرمانداری انجام گیرد.

 بهار امسال  زریان موکریان تصویری از یک  زمین زراعی  در جاده برهان را منتشر کرد که  بیش از یک سال است با یک دیواری به ارتفاع دو متر حصار کشی شده و عملا از  کاربری زراعی خارج شده است و سئوال پرسید که  چرا جهاد کشاورزی بوکان برابر تبصره 2ماده10قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغها برای حفظ کاربری این زمین زراعی اقدام نمی کنند.?

مدیریت وقت جهاد کشاورزی شهرستان بوکان در پیامی برای  زریان موکریان  نوشت:در ارتباط با دیوار کشی در مسیر جاده برهان ( عکس فوق ) نامبرده دارای مجوز تغییر کاربری از کمیسیون تبصره ۴ ماده ۱ جهت اجرای طرح پرورش گاو شیری ۱۰۰ راسی به مساحت ۱۰۹۰۸ متر مربع در روستای اختطار می باشد.