تعرض به یک اثر تاریخی ملی در مهاباد متوقف شد

سرویس موکریان- سرپرست میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: در پی دست اندازی به حوضخانه تاریخی شاه درویش در مهاباد دستور توقف عملیات ساخت و ساز صادر شد.

سرویس موکریان- سرپرست میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری مهاباد گفت: در پی دست اندازی به حوضخانه تاریخی شاه درویش در مهاباد دستور توقف عملیات ساخت و ساز صادر شد.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، غلامرضا عبده در جمع خبرنگاران گفت: در حوضخانه شاه درویش که یکی از آثار ثبت شده ملی در مهاباد است اخیرا تجاوز به حریم این ابنیه تاریخی و قطع چند اصله درخت انجام گرفته است که دستور توقف عملیات توسط اداره میراث فرهنگی مهاباد برای این اقدام صادر شد.

عبده افزود: روحانی این مسجد با هماهنگی هیات امنا و بدون کسب مجوز از اداره میراث فرهنگی در نظر داشته است تا تغییراتی را در محل این اثر تاریخی انجام دهد و محل زنانه و مردانه مسجد را جدا کنند، در حالیکه این مسجد تا کنون محل انجام نماز جماعت و برگزاری مجالس ترحیم نبوده است.

وی ادامه داد: حداقل 20 اصله درخت قدیمی را در پی این تغییرات قطع کردند که این امر به شهرداری مربوط است و به همین دلیل شهرداری مهاباد نیز به این قضیه ورود کرده است.

سرپرست میراث فرهنگی مهاباد تاکید کرد: اداره میراث فرهنگی این تجاوز به ابنیه تاریخی را که به صورت خودسرانه صورت گرفته است قبول نخواهد کرد و اجازه ساخت و ساز و تغییر این اثر تاریخی را نخواهد داد.

حوضخانه شاه درویش مهاباد در سال 1224 هجری قمری ساخته شده این اثر با شماره 16593 در سال 85 در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

زیربنای این حوضخانه 56 مترمربع بوده، بنایی گنبدی و مدور داشته و به وسیله هفت پله از سطح اصلی جدا شده است. کف حوضخانه با سنگ صاف و صیقل داده شده مفروش بوده و دو کفه با ارتفاع 30 سانتیمتر دارد که ویژه اقامه نماز است.