بحران دپوی تانکرهای سوخت در مرز تمرچین؛ راهکار یک طرفه آذربایجان غربی و مخالفت کردستان

سرویس کردستان_ معاون معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت:  تانکرهای سوخت از تمرچین به باشماق منتقل نمی‌شود  

سرویس کردستان_ معاون معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان گفت:  تانکرهای سوخت از تمرچین به باشماق منتقل نمی‌شود  

​​​​​​​خالد جعفری روز شنبه در جلسه ساماندهی مبادلات مرزی استان که در سالن پیامبر اعظم استانداری تشکیل شد، برای خروج تانکرهای سوخت از مرزهای هر استان مرزی ظرفیت و سهمیه‌ای مشخص اعلام شده است، اظهار داشت: در حال حاضر روزانه به طور میانگین ۱۷۰ تانکر حامل سوخت از مرز باشماق خارج می‌شود.

وی با اعلام اینکه برنامه‌ای برای افزایش خروج تعداد تانکرهای حامل سوخت از مرز باشماق نداریم، اضافه کرد: در خصوص انتقال تانکرهای دپو شده در مرز تمرچین سردشت به باشماق که خبر آن در رسانه‌ها به نقل یکی از مسوولان آذربایجان غربی منتشر شده هم تاکنون هماهنگی با استان کردستان انجام نشده است و برنامه خاصی هم در این راستا وجود ندارد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار کردستان افزود: اگر تانکرهای سوخت تمرچین هم به مرز باشماق مریوان منتقل شود باید میزان سهمیه‌ای کنونی در این مرز قطع شود تا بتوان آنها را جایگزین کرد.

روز گذشته «علی مصطفوی» معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی روز جمعه به دنبال رسانه ای شدن وضعیت خطرناک مرز تمرچین و با دستور استاندار به این مرز سفر کرد . وی برای سرپوش گذاشتن بر غفلتی 14 روزه در خصوص خطری غیر قابل جبران، دلیل عدم خروج مواد سوختی از مرز تمرچین به عراق را کرونای انگلیسی در این کشور دانست و گفت:    گفت: تانکرهای حامل مواد سوختی انباشت شده در این مرز، تا روز دوشنبه از مرز باشماق مریوان استان کردستان وارد عراق می شوند.

  مصطفوی افزود: از مجموع ۲۴۰ تانکر حامل مواد سوختی انباشت شده در این مرز، ۹۰ دستگاه تا روز شنبه و ۱۵۰ دستگاه دیگر تا روز دوشنبه هفته آینده وارد عراق خواهند شد.

وی اضافه کرد: به دنبال دستور استاندار آذربایجان غربی برای حل سریع مشکل پیش آمده، رایزنی های دیپلماتیک از طریق سرکنسول ایران در اربیل عراق آغاز شد.

 پالایشگاه بزرگ دولتی مستقر در کردستان عراق به نام "کار" تا چندی پیش ۷۰ درصد تولیدات خود را به دولت مرکزی عراق تحویل می‌داد اما در حال حاضر بنا به دلایل سیاسی این ارتباط قطع شده و محصولات پالایشگاه کار بایستی در اقلیم کردستان مصرف شود.

با توجه به قطع رابطه فروش این محصول با دولت مرکزی عراق و دولتی بودن پالایشگاه کار، حکومت اقلیم کردستان عراق از ١٤ روز پیش مرز حاج عمران را در مقابل ورود کلیه محصولات سوختی بسته و از روز گذشته نیز شرایط سخت گیرانه جدیدی به تجار مواد نفتی اعلام شده که احتمال عدم احراز آن برای تجار بسیار بالاست.

نظیر آنکه تجار وارد کننده بایستی دارای مخازن به نام همان شرکت باشند و صرفاً مخازنی مورد قبول است که قبلا مورد تایید کارشناسی پالایشگاه کار واقع شده باشد. همچنین حساب مالیاتی برای سال ۲۰۲۰ داشته و میزان ۲۵ دلار در هر تن کالای وارداتی جهت حمایت به حساب پالایشگاه کار واریز نمایند. علیرغم اینکه برخی از شرکت ها اخیرا این مفاد را هم به جا آورده اند اما باز هم حکومت اقلیم کردستان عراق  حاضر به بازگشایی مرز نشده است.

 اکنون 240 تانکر در پشت مرز حاج عمران دپو شده که در صورت ادامه این روند خطرات بسیار زیادی گذرگاه مرزی و شهرستان پیرانشهر را تهدید می کند.