ترک خوردن بزرگترین پروژه احیای دریاچه ارومیه + فیلم

ترک خوردن بزرگترین پروژه احیای دریاچه ارومیه + فیلم سرویس موکریان_ تونل کانی سیو بزرگترین پروژه احیای دریاچه ارومیه ترک خورد.

حسن  معروف پور حسن معروف پور


به گزارش زریان موکریان، برای احداث پروژه عظیم انتقال آب از رودخانه زاب به دریاچه ارومیه در قالب تونل کانی سیو بیش از ۳ هزار میلیارد تومان هزینه شده است که  اگر با هزینه‌های امروز محاسبه گردد ۱۲ هزار میلیارد تومان دولت برای این پروژه اعتبار تخصیص داده است.

این تونل دارای ۳۶ کیلومتر طول است که بارها  وعده افتتاح آن اعلام شده بود اما روز گذشته خبرنگار صدا و سیما با انتشار فیلمی از ترک خوردن بخشی از این تونل خبر داد.

مدیرعامل شرکت توسعه منابع آب و نیرو امروز به این ترک خوردگی اذعان کرد و گفت: باوجود اینکه پیمانکار همه تمهیدات را برای عبور بدون مشکل سنجیده بود اما در طی زمان حفاری در دولت گذشته در طول 700 متر در این سازند به مشکل برخورد و دچار ترک‌خوردگی شده است.

شیبانی در ادامه گفت: استفاده از ظرفیت دانش‌بنیان کشور به منظور حل مسئله تونل در دستور کار قرار گرفته و حدود دو هفته است که عملیات اجرایی ترمیم 700 متر آسیب دیده شروع شده است.

وی ادامه داد: در طول این 750 متر از پوشش بتنی منحصر به فرد استفاده می‌کنیم تا میزان آسیب‌دیدگی به حداقل برسد.

در حالی که این پروژه هنوز به افتتاح نرسیده تبعات فراوانی به همراه داشته از آن جمله رانش زمین و کاهش تراز آب های زیرزمینی دشت پیرانشهر، خشک شدن بسیاری از چشمه ها و چاه های  منطقه، قطع شدن حق آبه کشاورزان پیرانشهر، بحران آب در این شهرستان و ... .

آثار تخریبی این انتقال بر فرونشست زمین در اطراف روستای گردشگری "خورینج" از توابع شهرستان پیرانشهر هم نمایان شده و در مزارع کشاورزان فروچالە‌هایی کە بزرگ‌ترین آن‌ها بە عمق ١٠ متر و شعاع ٣٠ متر بود مشاهدە شده است و تا کنون مسئولان به این وضعیت پاسخی درخور توجه نداده اند!

نتایج برخی مطالعات انجام گرفته هم نشان می‌دهد که «روند افت تراز آب زیرزمینی دشت پیرانشهر در پایین‌دست سد سیلوه، در دورهٔ پس از انتقال آب به حوضهٔ دریاچه ارومیه تشدید خواهد شد.