اعتراض مردم سیدآباد مهاباد جواب داد

سرویس موکریان- به دنبال ممانعت مردم سیدآباد مهاباد از تخلیه زباله های شهری، نماینده مردم مهاباد اعلام کرد که کمیته ای فنی برای مکان یابی فوری برای تعیین محل موقت سایت جدید دفن زباله این شهرستان تشکیل شده است.

سرویس موکریان- به دنبال ممانعت مردم سیدآباد مهاباد از تخلیه زباله های شهری، نماینده مردم مهاباد اعلام کرد که کمیته ای فنی برای مکان یابی فوری برای تعیین محل موقت سایت جدید دفن زباله این شهرستان تشکیل شده است.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از ایرنا جلال محمودزاده روز شنبه در سومین جلسه پسماند زباله مهاباد با موضوع بررسی مشکلات سایت دفن زباله «سیدآباد» گفت: سایت فعلی دفن زباله شهری مهاباد واقع در نزدیکی روستای سیدآباد مشکلات بهداشتی و زیست محیطی فراوانی را برای اهالی این روستا ایجاد کرده است که موجب اعتراض اهالی این روستا شده است.

وی ادامه داد: کمیته فنی مکان‌یابی جهت انتقال زباله‌های شهری به محل جدید در این شهرستان تشکیل شده است تا به صورت موقت بتوان زباله‌های این شهر را تا اطلاع ثانویه در آن دفن کرد.

محمودزاده با اشاره به اینکه تعیین سایت جدید دفن زباله به دلیل استعلام‌های زیاد و تاییدیه استانداری یک پروژه زمانبر است، اضافه کرد: با مشخص شدن یک مکان موقت می‌توان از عوارض بهداشتی و بوی نامطبوع برای شهروندان و اهالی این منطقه جلوگیری کرد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: سایت زباله سیدآباد کمتر از ۱۰۰ متر با این روستا فاصله دارد که با توجه به افزایش دما هم اکنون برای بیش از ۲۵ تا ۳۰ نفر مشکلات پوستی و بهداشتی ایجاد کرده است.

 این سخنان بعد از آن مطرح می شود که هفته گذشته مردم منطقه سیدآباد مهاباد مانع از تخلیه ماشین های حمل و نقل پسماند شهری در سایت سیدآباد شدند. سال گذشته نیز در تیر ماه، مردم این منطقه جاده های منتهی به سایت پسماند را به نشانه اعتراض به وضع موجود بستند و خواهان رسیدگی به سایت پسماند شدند، اما از آن اعتراض تا کنون اقدامی در خور توجه در سایت فعلی پسماند مهاباد انجام نگرفته و اعتراضات مردمی همچنان ادامه دارد.

 سایت دفن زباله مهاباد در منطقه سیدآباد با سابقه ایی 20 ساله، تا پایان خرداد ماه به بن بست کامل می رسد. این سایت مجوزی از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت نکرده و دفن پسماند در آن محل منطبق با شرایط و ضوابط محیط زیستی انجام نمی گیرد اما سال هاست که به محل دفن زباله شهری تبدیل شده و حیات و سلامت شهروندان این مناطق را تهدید می کند.

 

اخیرا نماینده مهاباد در تذکر کتبی خود به رییس جمهور در خصوص عدم انجام وظایف ذاتی و قانونی سازمان محیط زیست کشور در حوزه استان آذربایجان غربی انتقاد کرد.

 

محمودزاده نوشت: تخلفات گسترده زیست محیطی توسط بعضی از اشخاص و ادارات در این استان انجام شده است. برای نمونه در شهرستان مهاباد پسماند و زباله های شهری و پسابهای شهرک صنعتی مشکل ساز شده اند و سوزاندن پسماندهای خطرناک پتروشیمی به دلیل عدم رعایت استانداردهای زیست محیطی و نداشتن مجوز محیط زیستی زندگی مردم این منطقه را تهدید می‌کند.

 

سال گذشته طرح ساماندهی سایت های زباله شهرهای سلماس، مهاباد، ارومیه ، میاندوآب به همراه اتمام مطالعات طرح جامع شهرستان شاهین دژ و منطقه آزاد ماکو نهایی شده است. این طرح در بسیاری از شهرستان های استان نهایی شده است اما بدلیل نبود اعتبار و عدم توانایی شهرداری های استان در اختصاص بودجه اجرایی نشده اند.

 

جلسات متعدد مابین شهرداری های مهاباد و میاندوآب برای تعیین سایت مشترک پسماند این دو شهر از سال گذشته تا کنون ادامه داشته اما هنوز عزمی جدی در میان نیست و به گفته کارشناس مسئول آزمایشگاهی اداره محیط زیست  مهاباد؛ مطالعات ارزیابی زیست محیطی این منطقه سه ماه دیگر توسط سازمان محیط زیست اعلام می ‌شود و در صورت تایید این سازمان مقدمات اولیه کار آغاز خواهد شد.

تاخیر در کار، نبود اعتبار، سهل انگاری و نادیده گرفتن حقوق شهروندان در سیدآباد باعث شده که این مردم 3 ماه دیگر نیز در اوج گرما و فصل بغرنج سایت پسماند، این وضعیت را تحمل کنند تا نتیجه ارزیابی های زیست محیطی مکان جدید دفن پسماند صادر شود. پروژه ایی که ضرب الاجل خورده بود اکنون باید به زور اعتراضات مردمی برای کسب حداقل حقوق شهروندیشان اندکی جلو بیافتد.