اعضای سابق شورای میاندوآب  به مراجع قضایی احضار شدند

سرویس آذربایجان غربی-  فرماندار میاندوآب گفت: اعضای چهارمین شورای اسلامی شهر میاندوآب در پی شکایت اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در رابطه با واگذاری زمین توسط شهرداری به بخش خصوصی به مراجع قضایی احضار شدند.

سرویس آذربایجان غربی-  فرماندار میاندوآب گفت: اعضای چهارمین شورای اسلامی شهر میاندوآب در پی شکایت اداره‌کل راه و شهرسازی آذربایجان‌غربی در رابطه با واگذاری زمین توسط شهرداری به بخش خصوصی به مراجع قضایی احضار شدند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان به نقل از ایرنا، مهدی قهرمانی عصر روز شنبه در نشست مطبوعاتی با اصحاب رسانه با تاکید بر اینکه این اعضا بازداشت نشده‌اند، اظهار داشت: این اقدام در راستای تفهیم اتهام بود و شاید تصور مرجع قضایی این است که اعضای این شورا با علم به اینکه زمین متعلق به راه و شهرسازی بوده، با واگذاری آن به شهرداری موافقت کرده است.

وی با بیان اینکه در رابطه با احراز مالکیت زمین بررسی صورت نمی‌گیرد، گفت: در کمیسیون‌های مختلف به موضوع مالکیت زمین‌ها ورود نمی‌شود و حتی در هیات تطبیق فرمانداری در مورد مالکیت بحث نمی‌شود و تنها مصوبه شورای اسلامی شهر با قانون تطبیق داده می‌شود.

فرماندار میاندوآب با بیان اینکه بر اساس شکایت انجام گرفته این زمین کاربری فضای سبز داشته که توسط اداره راه و شهرسازی برای ایجاد فضای سبز به شهرداری واگذار شده بود، افزود: مالکیت این زمین واگذار نشده بود و شهرداری زمانی می‌تواند ادعای مالکیت کند که سند به‌نام شهرداری باشد.

وی اضافه کرد: اگر تخلفی هم در این پرونده صورت پذیرفته، فقط به خاطر مالکیت آن است و اگر زمین متعلق به شهرداری بود، مرجع قضایی رسیدگی به آن را در دستور کار قرار نمی‌داد.

 وی با اشاره به اینکه این پرونده در حال طی مراحل رسیدگی است، گفت: هنوز هم مالکیت زمین محرز نشده و این در حالی است که شهرداری ادعای مالکیت دارد و از سوی دیگر اداره راه و شهرسازی طبق اسناد مدعی است که این زمین متعلق به این اداره بوده و آن را برای ایجاد فضای‌سبز به شهرداری واگذار کرده است.

قهرمانی تاکید کرد: زمین‌ها باید بر اساس کاربری آن‌ها مورد استفاده قرار گیرد و شهرداری در تغییر هر نوع کاربری اختیار ندارد و باید از طریق کمیسیون ماده پنج استانداری به تغییر کاربری‌ها اقدام شود.

فرماندار میاندوآب همچنین در خصوص واگذاری زمینی به مساحت ۲۱ هزار مترمربع با موافقت اعضای دور پنجم شورا، گفت: در هیات تطبیق فرمانداری در تایید این مصوبه شورای شهر عنوان شده است که این زمین با طی مراحل قانونی واگذار شود و این در حالی است که اداره‌کل راه و شهرسازی با این اقدام مخالفت کرده و به تبع آن در واگذاری این زمین از سوی فرمانداری جلوگیری به عمل آمد.

وی اظهار کرد: چون این زمین هم با کاربری فضای سبز به شهرداری تحویل داده شده و باید در آن زمینه مورد استفاده قرار گیرد؛ اگر قصد تعویض آن با اداره راه و شهرسازی وجود داشت باید قبل از هر اقدامی، نقل و انتقال مالکیت آن انجام می‌گرفت.

وی اضافه کرد: طبق بررسی‌های صورت گرفته شهرداری میاندوآب زمینی به مساحت ۲۱ مترمربع ندارد و اگر هم نقل و انتقال صورت می‌گرفت باید از طریق  کمیسیون ماده پنج استانداری تکلیف کاربری آن نیز مشخص می‌شد.