قتل عام  ماهیهای سیمینه رود با فاضلاب صنعتی + ویدیو

سرویس موکریان- با انتشار تصاویری از تلف شدن هزاران قطعه ماهی در سیمینه رود و رهاسازی فاضلاب به این رودخانه، مدیریت آب وفاضلاب شهری بوکان اعلام کرد که این فاضلاب خانگی نیست و صنعتی است.

 

 

 

 

 

​​​​​​​به گزارش خبرنگار زریان موکریان، در هفته گذشته ویدیوهایی را منتشر کردیم که از تلف شدن هزاران قطعه ماهی رودخانه سیمنیه رود در روستاهای عباس آباد و داشبند حکایت داشت.

«ئاوات بازیار»  سرپرست محیط زیست شهرستان بوکان از بررسی موضوع تلفات ماهی در روستای داشبند خبر داد و به زریان موکریان گفت:در این بررسی مشخص شدتنها یک گونه تلف شده در رودخانه وجود دارد که ماهی سیم کپور می باشد این ماهی جزو ماهی های مهاجم و غیر بومی رودخانه های منطقه ما می باشد که متاسفانه در سنوات گذشته وارد اکوسیستم های آبی استان شده و به نوعی رقیب و دشمن سایر گونه های آبزی بومی منطقه است.

وی افزود: این گونه های مهاجم مثل سیم کپور و تیلا پیلا به شرایط محیطی نسبت به سایر گونه های آبزیان مقاوم تر هستند ودر آبهای آلوده می توانند تا رنج بالای زیست نمایند .بنابراین بدیهی است این گونه تلفات اهمیت چندانی به لحاظ زیست محیطی نداشته ودلیل اصلی تلفات کم بود اکسیژن ،وجود آب بهمراه فاضلاب که اخیرا همرا با بارندگی وارد رودخانه سیمینه شده است.

 بعد از این اظهارات، ویدیویی به دست زریان موکریان رسید که از رها شدن فاضلاب به داخل رودخانه سیمنیه رود حکایت دارد. به دنبال انتشار این ویدیو، روابط عمومی مدیریت آب و فاضلاب شهری بوکان با ارسال توضیحاتی برای زریان موکریان نوشت:

۱-تصفیه خانه فاضلاب شهر بوکان از نوع لاگون هوادهی با اختلاط کامل بوده که انجام فرایند تصفیه فاضلاب به صورت مداوم ومستمر ودرطول شبانه روز توسط اکیپ این امور کنترل وپایش میگردد

۲-ازخروجی تصفیه خانه مرتب نمونه هایی برداشت وتحت آزمایشات مختلف میکروبی وشیمیایی قرارمیگیرد

۳-رنگ پساب خروجی تصفیه خانه زرد کم رنگ میباشد که درویدیو ارسالی کاملا سیاه رنگ بوده است فاضلاب بارنگ سیاه ناشی از فاضلاب های صنعتی میباشد درویدیوی ارسالی کانال روباز کاملا مشخص میباشد که رودخانه سیمینه نبوده بلکه کانال انحرافی از شهرک صنعتی بوده که درنهایت به رودخانه سیمینه هدایت میگردد.بنابراین فاضلاب مذکور از نوع فاضلاب خانگی نمی باشد.