زادآوری هزاران نوع  پرنده در تالاب قره گول بوکان

سرویس موکریان- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از زادآوری و تولید مثل تعداد قابل توجهی از پرندگان آبزی و کنار آبزی در تالاب قره گول بوکان خبر داد.

سرویس موکریان- رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان از زادآوری و تولید مثل تعداد قابل توجهی از پرندگان آبزی و کنار آبزی در تالاب قره گول بوکان خبر داد.

​​​​​​​​​​​​​​دکتر رحیم عبدالکریمی روز سه شنبه (18 تیرماه) در گفت وگو با خبرنگار زریان موکریان گفت: نزولات جوی از یکطرف و همت مسئولان از .طرف دیگر باعث شد تا تالاب قره گۆل امسال حیات دوباره ای بخود بگیرد تاجائیکه چندین گونه پرنده را در دامان خود پناه دهد.

وی افزود: با احیای دوباره این تلاب گونه های مختلفی چون اگرت کوچک و بزرگ ، آبچلیک تالابی، پرستو دریایی ، گونه های مختلف کاکایی، اردک سرسبز، غاز خاکستری، باکلان بزرگ و کوچک، لک لک، انقوت و بوتیمار در تالاب مستقر شده و به زادو ولد پرداخته اند.

عبدالکریمی نقش تالابها را در احیا اکوسیستم های زیستی حیاتی خواند و افزود علاوه بر اینکه تالابها مآمن مناسبی برای پرندگان وحشی می‌باشد در احیائ آبهای زیر زمینی، تثبیت کرد و غبار و آلاینده‌های زیست محیطی و جذب توریسم نقش برجسته‌ای را ایفا می کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست بوکان در خصوص کاهش سطح آب این تالاب نیز گفت: تالاب قره گل از رودخانه سیمنیه رود تغذیه می کند و سالهاست که سیمینه رود به یک رودخانه فصلی تبدیل شده که در تابستان رفته رفته خشک می شود و این امر سبب کاهش سطح آب تالاب می شود.

عبدالکریمی افزود: بهترین تالابهای کشور وضعیت تالاب قره گل را دارند و اگر این تالاب یک ماه دیگر دوام بیاورد امسال خشک نخواهد داشت اما در مجموع تالاب قره گل سال خوبی را تجربه کرده است.

وی در خصوص طرح حق آبه تلاب قره گول نیز گفت: طبق قانوان حفاظت از تالابها، وزارت نیرو باید حق آبه تالابها را تعیین کنند اما هنوز حق آبه تالابهای استان آذربایجان غربی تعیین و اعلام نشده است و سازمان حفاظت محیط زیست کشور و اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی پیگیر این موضوع هستند.

تالاب قره گۆل بمساحت تقریبی ۳۰۰ هکتار در شمال شرق شهرستان بوکان و در مجاورت روستای قره گۆل قرار گرفته و یکی از تالاب‌های اقماری دریاچه ارومیه می‌باشد که از رودخانه سیمینه رود تغذیه می کنند./