درحاشیه جنجال برای سرمایه گذاری 3هزار میلیارد ریالی در ارومیه

تحریک اقوام به قیمت تداوم فقر و عقب ماندگی /ابراهیم وطنی

سرویس مقاله- این یادداشت به قلم « ابراهیم وطنی» دانشجوی دکترای تخصصی مهندسی مالی و معاون ذیحساب استانداری آذربایجان‌غربی نوشته شده و در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است.

سرویس مقاله- این یادداشت به قلم « ابراهیم وطنی» دانشجوی دکترای تخصصی مهندسی مالی و معاون ذیحساب استانداری آذربایجان‌غربی نوشته شده و در اختیار زریان موکریان قرار گرفته است.

​​​​​​​در ایامی که اقتصاد ایران درگیر ویروس‌های کشنده‌ایی از قبیل تورم، رکود، تحریم اقتصادی و افزایش میل به پس‌انداز بر اثر انتظارات منفی حاکم بر افکار مردم بوده و دستپاچگی دولت در مدیریت بحران‌ کشور که ناشی از عدم توجه به دیپلماسی اقتصادی است، به وضوح دیده می‌شود، شاید محدود امیدهای باقیمانده، تکیه و توجه بر تولید است که به گواه دوستان و دشمنان و کارشناسان علم اقتصاد، تنها پادزهر برای درمان این شرایط بحرانیست.

لکن در شرایط ابهام اقتصادی حاکم بر کشور و‌ وجود رانت‌های وحشتناک که هر روز  از باغ پر ثمرش بری می‌رسد و همچنین واردات بی رویه غیر ضروری در شرایطی که افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی صرفه اقتصادی هر نوع واردات را مبرهن می‌کند، تولید کنندگان به لطف سیاستهای انقباضی غلط و ناشیانه دولت در تکیه بر افزایش درآمدهای مالیاتی، به‌منظور جبران کاهش درآمدهای دولت، روز به روز ناامید، ورشکسته و از میدان فراری می‌شوند و هنوز تیشه‌هاست که در صف ایستاده اند تا بر ریشه اقتصاد کشور فرود آیند.

لذا وضعیت تولید کالا و خدمات و البته تمایل به مصرف، حجم تولیدات داخلی را بسیار نگران کننده کرده است.

 در چنین حالاتی تنها سوپاپ اطمینان که می‌تواند به کمک شرایط نامناسب اقتصادی بیاید، سرمایه‌گذاری، بالاخص سرمایه‌گذاری خارجی است که به عنوان موتور رشد اقتصادی کشور از آن یاد می‌شود.

جذب سرمایه‌گذار خارجی یکی از مولفه‌های مهم رشد اقتصادی در جهان است که شرایط ویژه‌ای را می‌طلبد. این شرایط برآیند عوامل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، تکنولوژیکی و قومیتی است تا در نهایت، امنیت کامل را برای سرمایه‌گذاری  داخلی‌ها و خارجی‌ها در اقتصاد ایجاد کند.

برای جذب سرمایه گذاری داخلی بمنظور رعایت عدالت اقتصادی ممکن است دولت‌ها اقدام به فراخوان و ایجاد شرایط رقابتی کنند، برعکس در جذب سرمایه خارجی، دولت‌ها در ایجاد شرایط مناسب و تسهیلات انگیزاننده با هم در رقابت هستند تا سرمایه خارجی بیشتری جذب نموده و به همه سرمایه‌گذاران القا کنند که امنیت لازم برای سرمایه‌گذاری از هر جهت در کشور مهیا شده است تا سرمایه گذاران با اطمینان و اشتیاق کامل به مقوله سرمایه‌آوری و سرمایه‌گذاری بپردازند.

بدیهی است که بهترین نوع سرمایه گذاری، شیوه مستقیم آن یعنی مشارکت خارجی با سرمایه‌گذاران داخلی است که منفعت دایمی برای منطقه در بر خواهد داشت.

در این راستا، اداره کلان شهر ارومیه سالانه حدود ۱۵۰۰۰ میلیارد ریال هزینه دربر دارد. پُر واضح است که جذب سرمایه‌گذار، خاصه سرمایه‌گذاری خارجی برای این شهر پرهزینه یک نیاز و عامل اساسی است.

در حالی که فراخوان‌های جذب سرمایه‌گذار داخلی به دلیل اینکه سرمایه‌گذاران داخلی با اطلاع از شرایط موجود و محاسبه ریسک‌های مختلف و بازده مورد انتظار، بی اهمیت از کنار این فراخوانها میگذرند، برای چندمین بار تجدید و در نهایت در خوشبینانه‌ترین حالت به بایگانی ادارات و یا متاسفانه زباله‌دانی ها فرستاده می‌شود، در این وضعیت باید برای هر فردی که مشتاق به سرمایه‌گذاری باشد «فرش قرمز» پهن کرد مخصوصا اگر این سرمایه‌گذار خارجی باشد باید کلیه عوامل بسیج شوند تا با تشکیل یک پنجره‌ی واحد در تسهیل شرایط و گستراندن فرش استقبال، اقدام کنند، لیکن این امر در ارومیه اتفاق نمی‌افتد که هیچ !!!!! از هیچ گونه ترفند و اقدامی برای پشیمان نمودن سرمایه گذاران به بهانه های واهی و تسویه حساب فردی و یا گروهی، دریغ نمی‌ورزند. وجودسرمایه‌گذاری که به تنهایی آماده‌ست معادل ۱۵ درصد بودجه سالیانه شهرداری ارومیه را در یک طرح این شهر هزینه نماید را ابزار تسویه حساب طیف های مختلف با خمیرمایه تحریک تعصبات قومی و افزایش انگیزه های قوم گرایی می‌نمایند.

​​​​​​​تحریک کنندگان، بدون اطلاع از اساس مقوله سرمایه گذاری و فقط با تکیه بر قومیت سرمایه‌گذار و به بهانه عدم وجود فراخوان و .... در چند روز اخیر نسبت به متشنج کردن فضای روانی شهر اقدام بسیار نموده‌اند که در این زمینه سکوت مبهم برخی افراد و مقامات، ضمن اینکه عجیب به نظر می رسد مزید تشدید التهابات نیز شده است.

آنچه که مسلم است این است که در هیچ مکانی در دنیا تا این حد غیر مسئولانه و غیر منصفانه با مبحث سرمایه‌گذاری برخورد نمی‌شود.

اولا؛ در جذب سرمایه‌گذاری خارجی ذکر بهانه کودکانه‌ی فراخوان بسیار مضحک بنظر می‌رسد. ثانیا؛ اثرات یک دلار سرمایه خارجی، غیر قابل مقایسه با میزان مشابه و برابر سرمایه داخلی است.

در شرایطی که تا کنون سرمایه‌گذاران بومی قد علم نکرده و پروژه‌هایی مانند تله‌کابین، کارخانه بازیافت شیشه و ...به دلیل عدم استقبال آنان در نطفه خفه می‌شوند این دلیلی واضح است که فقط وجود سرمایه‌گذاری خارجی است که می‌تواند کارنامه مثبتی برای شهرداری ارومیه و شورا و کلیت شهر ارومیه به دنبال داشته باشد، رقبای

سیاسی_انتخاباتی ارومیه در روزهایی که به استقبال یازدهمین انتخابات مجلس شورای می‌رویم، از هیچیک از ابزارهای موجود برای تخریب همدیگر حتی به قیمت عقب نگه داشتن ارومیه عزیز، اجتناب نمی‌کنند و هر وسیله‌ای که آنان را به هدف برساند را موجه می‌دانند.

حاشیه های اخیر به نظر می رسد تلاش گروهی معلوم‌الحال برای متزلزل و تضعیف نمودن جایگاه یک طیف نزدیک و منتسب به شهردار ارومیه در نظر عامه مردم با استفاده از تحریک قومیتی و توسل به احساسات مردم و کشاندن وزنه‌های اجتماعی به سمت خود و پیروزی درانتخابات به هرقیمتی است و صد البته کشاندن مجموعه مدیریت شهری به ورطه انفعال و ناکامی در خدمت به مردم شهر آرومیه است تا رقبا با خیالی آسوده‌تر به استقبال انتخابات اسفند ۹۸ بروند.