تولید داروهای مورد استفاده در کنترل بیماری کرونا در اقلیم کردستان

استاندار سلیمانیه اعلام کرد که شرکت داروسازی  PIONEERدر سلیمانیه می تواند داروهای مجاز در درمان کرونا که در دیگر کشورها برای درمان بیماری ویروس کرونا استفاده می شود را در اقلیم تولید کند.

استاندار سلیمانیه اعلام کرد که شرکت داروسازی  PIONEERدر سلیمانیه می تواند داروهای مجاز در درمان کرونا که در دیگر کشورها برای درمان بیماری ویروس کرونا استفاده می شود را در اقلیم تولید کند.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان، سایت خبری خلک گزارش داد که هوال ابوبکر استاندار سلیمانیه طی نشستی خبری اعلام کرد که شرکت داروسازی PIONEER در سلیمانیه می تواند داروهایی را که اکنون در دیگر کشورها برای درمان بیماری کرونا و کنترل و کاهش علائم آن به کار می رود؛ تولید کرده و در اختیار وزارت بهداشت اقلیم قرار دهد.

وی افزود که این شرکت با مجوز وزارت بهداشت عراق، تا یک ماه آینده تولید داخلی داروهای آزیترومایسین 500 ( Azithromycin )و هیدروکسی کلروکین 200 ( Hydroxychloroquine   ) را که در دیگر کشورها و عراق و اقلیم به صورت تجربی و آزمایشی برای درمان علائم بیماری کرونا استفاده شده را عرضه کرده و این داروها از سوی دولت به صورت رایگان در اختیار بیماران قرار می گیرد.

داروهای مذکور اکنون به صورت وارداتی از دیگر کشورها در اختیار بخش درمان عراق و اقلیم کردستان قرار می گیرد.

این در حالی است که آمار مبتلایان به کرونا در اقلیم رو به افزایش است و امروز وزارت بهداشت و درمان اقلیم کردستان اعلام کرده بود که با شناسایی 12 مورد جدید از ابتلا به کرونا در اربیل، شمار مبتلایان به 76 مورد رسیده که از این تعداد، 52 مورد در سلیمانیه، 22 مورد در اربیل، یک مورد دهوک و یک مورد نیز در راپرین استان سلیمانیه بوده و تاکنون در حلبچه هیچ موردی ثبت نشده است.

تاکنون 22 مورد از مبتلایان به کرونا در اقلیم بهبود یافته و یک مورد فوت نیز در سلیمانیه ثبت شده و دو کودک 4 و 5 ساله نیز در میان مبتلایان هستند.

لازم به ذکر است که آزیترومایسین 500Azithromycin به عنوان یکی از آنتی بیوتیک های وسیع الطیف در درمان التهابات و به ویژه عفونت های دستگاه تنفسی استفاده شده و هیدروکسی کلروکین Hydroxychloroquine   نیز دارویی است که به منظور درمان انواع معینی از مالاریا و نیز درمان روماتیسم مفصلی  به صورت قرص از دهان مصرف می‌شود و در ماه های گذشته به عنوان یک آزمایش تجربی برای بیماری کروناویروس (COVID-19) مورد استفاده قرار می گیرد.

این دارو به عنوان یکی از داروهای ضروری سازمان جهانی بهداشت به عنوان یک دارو ایمن و بسیار اثر بخش برای نظام سلامت قرار گرفت.

همچنین سایت خبری رادیو نوا گزارش داد که  دکتر شوان از متخصصان شرکت  PIONEER اعلام کرده که این دارو واکسن ویروس کرونا و درمان اختصاصی آن نبوده و در چندین کشور برای کنترل فعالیت ویروس کرونا در بدن بیماران کاربرد دارد.​​​​​​​