عکسی که اخراج  حسن زیرک از رادیو کرمانشاه توسط خالقی را ثابت می کند

کوردانه - کاوه پیشداد هنرمند بوکانی و محقق عرصه ی موسیقی با انتشار تصویری ثابت می کند که مظهر خالقی   عامل اخراج حسن زیرک از رادیو کوردی کرمانشاه بوده است.

 کوردانه - کاوه پیشداد هنرمند بوکانی و محقق عرصه ی موسیقی با انتشار تصویری ثابت می کند که مظهر خالقی   عامل اخراج حسن زیرک از رادیو کوردی کرمانشاه بوده است.

​​​​​​​به گزارش زریان موکریان؛مردادماه سال 1341 برنامه‌ي كردي تهران تعطيل گرديد و حسن زيرك به همراه همسر و ديگر همكاران به كرماشان (کرمانشاه) منتقل گرديد و در اين شهر به فعاليت‌هاي هنري خود ادامه‌ داد اما سه سال بعد از این رادیو اخراج شد.  این اخراج سرآغاز درماندگی و آوارگی حسن زیرک و افول ترانه سرایی این خواننده شد و بسیاری نیز همین اخراج را علت ابتلای وی به سرطان و مرگش اعلام کرده اند.

تا مدت ها علت اخراج این خواننده ی شهیر ترانه های کوردی در هاله ی از ابهام بود.عده ای  شکرالله بابان رییس برنامۀ کردی را مسئول اخراج وی اعلام کردند چون شکرالله بابان، گفته بود: ما نزدیک به 1500 ترانه با صدای حسن زیرک داریم، دیگر احتیاجی به خود او نیست!

تا اینکه عارف ابراهیم پور از نوازنده‌گان قدیمی ایرانی پرده از این راز گشود. عارف که در دو کار با حسن زیرک در رادیو همکاری داشته‌است دربارهٔ حسن زیرک چنین گفته‌است: حسن زیرک بسیار صدای با قدرتی داشتند، بسیار آدم مهربان و خوبی بودند. من دو بار با ایشان در رادیو ضبط داشتم، حدوداً سال ۱۳۴۳ بود. من همیشه آقای مظهر خالقی رو نفرین می‌کنم، برای اینکه ایشان خواننده رسمی رادیو کرمانشاه بود، بعد آقای خالقی شد رئیس رادیو کرمانشاه و با ایرادهای بیخودی، حسن زیرک را از رادیو اخراج کرد و حسن زیرک افتاد به مراسم عروسی و آخر سر خبر داشتم در بوکان قهوه‌ای خانه‌ای باز کرده و همان‌جا درگذشت.

با بازگشت مظهر خالقی به ایران جهت شرکت در کنگره مشاهیر کورد که چند روز قبل در سنندج برگزار شد، باردیگر موضوع اخراج حسن زیرک از رادیو کرمانشاه به موضوع اول شبکه های اجتماعی تبدیل شد.

در واکنش به این  موضوع، همایون کمانگر کارمند سابق رادیو کرمانشاه در گفت وگو با یک روزنامه نگار کرمانشاهی این ضمن تکذیب این سخنان به حسن زیرک توهین می کند و می گوید:  زیرک سال 46 به علت طمع از رادیو کرمانشاه رفت و به رادیو بغداد رفت اما در بغداد دستگیر شد سپس در مرز خسروی وی را دور انداختند. اما خالقی سال 51 وارد رادیو کوردی شد.

کاوه پیشداد هنرمند بوکانی که سالهاست در حوزه موسیقی کوردی تحقق می کند در واکنش به این سخنان عکسی را منتشر می کند و می نویسد: این تصویر مربوط به سال چهل و چهار شمسی و کارمندان رادیو کوردی کرمانشاه است که آقای خالقی و حسن زیرک در تصویر کنار هم هستند.

کاوه پیشداد در یادداشتی نوشت:

آقای کمانگر ( از همکاران حسن زیرک در رادیو کوردی کرمانشاه) و آقایان مدیر تلگرامی که اخراج استاد حسن زیرک را افسانه می نامید. نگاه کردن به این عکسها و مدارک در عرض چند دقیقه این افسانه را به واقعیت تبدیل میکند در مصاحبه آقای کمانگر هرچند با لحن زشتی سرگذشت استاد زیرک را بازگو میکنداما سراپا تحریف و به دور از واقعیت است.

 دوستان و عزیزان اصرار داشتند که واقعیتها را نگم و اختلاف درست نکنم اما وجدانم قبول نمیکنه.آقای کمانگر عزیز شما میگید استاد حسن زیرک سال چهل و شش شمسی خودش بخاطر پول رفته و آقای خالقی سال چهل و شش در سقز معلم بوده و کاری به این کارها نداشته اولین عکس مربوط به سال چهل و چهار شمسی یه و کارمندان رادیو کوردی کرمانشاه پس آقای خالقی اونجا چکار میکنه. روی کاک مظهر و استاد حسن زیرک خط آبی کشیده ام اولین نفر از سمت راست کاک مظهره وعکس دوم هم در همان سال کاک مظهر و استاد میرزاده هستند..آقای کمانگر عزیز اولا استاد زیرک را سال چهل و چهار اخراج کردید شش ماه حقوقش را ندادید تا اینکه مسئولان رادیو کوردی بغداد این موضوع را میشنوند و از طرف حکومت عراق سه هنرمند استادعلی مردان و عارف جزیری و حسن جزراوی که هرسه کارمند رادیو بودند میان دنبال استاد برش گردونن رادیو بغداد که شما آقای کمانگر و دار و دسته با سیاست فوری حقوق استاد را میپردازید البته بخاطر اینکه آن موقعیت خوب را از دست بدهدو مشهورتر نشودو ترانه نخواند بعداز اینکه باپرداخت حقوق و مزایا زیرک را از رفتن به عراق منصرف میکنید و این هنرمندان به عراق میروند بعدچند ماه دوباره حقوق استاد را قطع میکنید و اخراجش میکنید پس لطفا بە مردم توضیح بدید اگه آقای خالقی آن سال معلم بودند پس در رادیو کرمانشاه اونم سال چهل و چهارچکار میکنند اونم نفر اول ایستاده اند راستش رابگویید آقای کمانگر عزیز استاد مظهر خالقی سال چهل وچهارشمسی مسئول کلیه رادیوهای کوردی زبان سراسر ایران بودند وهمچنین مسئول واحد شعر و موسیقی و تایید ترانە کوردی بودندکلیە استخدامیها و اخراجها وحقوقها و غیره وتایید ترانەهای کوردی دست ایشان بوددر این عکس برای بازرسی و تغییرات اساسی بە رادیو کرمانشاه آمدەاند ومقامش از همه این افراد بالاترە. زندەیاد کامرانی که موی سرندارندو درست وسط هستند مسئول وقت رادیو بودند که دوران شکوفایی رادیو کرمانشاه در زمان ریاست ایشان بود. زنده یاد کامرانی یکصد وهفتاد ترانه زیرک را ضبط وپخش کردند باورکنید در این عکس ترس جدایی از میرزاده و آوارگی را توی چشمان استاد زیرک می بینم.عکسها را ببینید و مردم قضاوت کنند و جواب کانالهای تلگرامی را که اخراج استاد زیرک را افسانه نامیده اند بدهند

​​​​​​​

 

​​​​​​​